BRATISLAVA. Status verejného činiteľa, ktorý môžu získať učitelia už v jeseni vďaka zákonu o pedagogických zamestnancoch, sa školským odborárom pozdáva.
"Status si učitelia zaslúžia, pretože sa tým zlepší ich spoločenské postavenie, ochrana a vytvorí sa lepší tlak na to, aby sa zlepšovali podmienky pre prácu pedagogických a odborných zamestnancov," povedal predseda školských odborárov Ján Gašperan s tým, že o zámere diskutovali aj so zástupcami pedagogickej obce. Tí podľa neho návrh ohodnotili pozitívne.
Návrh legislatívy z dielne ministra školstva Jána Mikolaja (SNS) už prešiel v parlamente prvým čítaním. Okrem statusu má zadeliť pedagógov do štyroch kariérnych stupňov a podľa tohto ich odmeňovať.
"My nevychádzame z toho, že by učitelia robili alebo páchali trestné činy pri svojej činnosti. Vychádzame z toho, že pristupujú k svojej práci zodpovedne," dôvodil ďalej postoj odborárov Gašperan. Doplnil, že podľa ich prieskumu sa medzi učiteľmi nevyskytovali problémy v oblasti trestných činov.
Kritici totiž vyčítali, že učiteľ by statusom nezískal len ochranu, ale aj prísnejšie posudzovanie niektorých trestných činov. Gašperan v tom problém nevidí. "Keby naozaj došlo k takýmto veciam, že by sa učitelia naozaj dopustili trestných činov, tak do školy nepatria," zdôraznil.
Ministerstvo školstva už v tejto súvislosti ubezpečovalo, že za zlé známky pedagógovia určite na súdoch neskončia. Rezort vtedy zareagoval na kritiku Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. "Ak by mal rodič žiaka pocit, že sú poškodené práva jeho dieťaťa, tak by mohol v tejto súvislosti dať podnet na trestné stíhanie učiteľa za zneužívanie právomoci verejného činiteľa," povedal v marci Ondrej Dostál z inštitútu.
Status nemá od pedagógov vyžadovať majetkové priznania a rovnako nemá mať žiadny vplyv na ich prípadnú podnikateľskú činnosť.
Školskí odborári majú k návrhu zákona o pedagogických zamestnancoch niekoľko pripomienok. Tie v týchto dňoch adresujú zákonodarcom.