BRATISLAVA. Viac ako polovica (54 %) Slovákov si myslí, že Severoatlantická aliancia (NATO) sa v konfliktných situáciách zasadzuje skôr za správne veci. Vyplýva to z výskumu Agentúry sociálnych analýz, ktorá ho realizovala na reprezentatívnej vzorke 1095 obyvateľov Slovenska v posledných marcových dňoch a v prvej dekáde apríla 2009.
Ďalších 21 percent oslovených si myslí, že NATO sa zasadzuje v konfliktoch za správne veci, sedem percent si vo výskume vybralo možnosť, že skôr za nesprávne a dve percentá za nesprávne veci. Vyjadriť sa nevedelo 16 percent respondentov.
Z výskumu ďalej vyplýva, že 35 percent respondentov je o našom členstve v NATO informovaných skôr nedostatočne, 22,2 percenta skôr dostatočne, 15,4 percenta nedostatočne a 4,1 percenta dostatočne, 21,2 percenta opýtaných vyslovilo názor, že ich to nezaujíma a 2,1 percenta neodpovedalo.
Výskum tiež skúmal názor Slovákov na možné aktivity našej krajiny v rámci záväzkov v NATO. Najviac oslovených súhlasilo s poskytnutím našich výcvikových zariadení (63,7 %), ďalej s účasťou na cvičení NATO v inej krajine (62,7 %), vyslaním ženijnej jednotky mimo územia SR (59,5 %), organizovaním cvičení NATO u nás (43,1%), vyslaním bojovej jednotky mimo územia SR (37,8 %), rozmiestnením jednotiek inej krajiny na našom území (15,9 %) a s umiestnením protiraketovej (radarovej) základne u nás (13,1 %) respondentov.
Podľa výsledkov výskumu až 96 percenta Slovákov súhlasí s pomocou Ozbrojených síl (OS) SR pri živelných pohromách. Naopak nesúhlasí s ňou iba 0,7 percenta respondentov. Za poskytnutie pomoci obetiam vojny je 93,7 percenta oslovených a nesúhlasí s ním 2,7 percenta. Za použitie našej armády na zabránenie teroristického útoku sa vyslovilo vo výskume 88,5 percenta oslovených a 6,5 percenta s ním nesúhlasilo.
Za použitie OS na zabránenie šíreniu zbraní hromadného ničenia bolo 84,4 percenta respondentov, nesúhlasilo 9,1 percenta, 79,3 percenta opýtaných súhlasilo s pôsobením slovenských vojakov v mierovej misii po ukončení vojny, nesúhlasilo 14,1 percenta respondentov. S tým, aby sa naša armáda použila na ochranu napadnutého spojenca v NATO, súhlasilo 78,1 percenta oslovených a nesúhlasilo 10,5 percenta.
Na ukončenie bojov v občianskej vojne v inej krajine môžu byť príslušníci OS SR vyslaní podľa 61,1 percenta účastníkov výskumu, nesúhlasí s tým 31,6 percenta oslovených. Ďalej 46,4 percenta respondentov je za účasť našich vojakov na zvrhnutí vlády, ktorá porušuje ľudské práva, 37,3 percenta s tým nesúhlasí.