BRATISLAVA. Pred novinármi to dnes uviedol minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák ako reakciu na stredajšie (3.6.) vyhlásenie lídra SNS Jána Slotu, ktorý apeloval na prehodnotenie tohto dokumentu.
Otázku, či je pripravený diskutovať o otvorení tejto zmluvy, označil Lajčák za hypotetickú a špekulatívnu. Slotove výroky o tom, aby Slovensko vyhlásilo šéfa FIDESZU Viktora Orbána za "personu non grata", Lajčák nechcel komentovať.
"Ja mám na starosti rozvoj medzištátnych vzťahov a komunikáciu medzi vládami, to keď sa zíde parlament, to je zvrchované právo každého štátu. Ak to niekto na maďarskej strane bude chcieť komentovať, ponechám to na politické strany. Nie je to moja agenda," vysvetlil.
Na otázku, prečo sa vyjadroval k výrokom Orbána, ale k slovenským politikom nie, odvetil, že v prípade maďarského politika išlo o tvrdenia neprijateľné pre SR. "Minister zahraničných vecí predsa nekomentuje vyjadrenia slovenských politikov, ktoré zazneli v slovenskom parlamente. To naozaj nie je moja úloha, ja viem, čo je moja zodpovednosť a tú si plním," podčiarkol.
Slota na mimoriadnej parlamentnej schôdzi zároveň uviedol, že by sa mali prehodnotiť aj opatrenia v oblasti školstva, ochrany štátneho jazyka. "To kľúčové k aktuálne prerokovávanému výroku a výzve Viktora Orbána je vyhlásiť ho na území Slovenska za 'personu non grata'," uzavrel Slota.
Politológ: Vyhlásenie nič nerieši, vláda bude konať
Vláda určite plánuje podniknúť na základe vyhlásenia Národnej rady (NR) SR o neprijateľnosti výrokov Viktora Orbána nejaké konkrétne kroky, inak by jeho text v parlamente neprešiel. Pre TASR to uviedol politológ Rastislav Tóth.
Parlament totiž na základe pozmeňujúceho návrhu Borisa Zalu (Smer-SD) schválil znenie vyhlásenia, ktoré sa priamo obracia na vládu s výzvou konať. "V našom systéme akékoľvek uznesenie parlamentu zaväzuje exekutívu konať, bez ohľadu na to, o čom to je," upozornil Tóth.
"Ak to dali odhlasovať, to znamená, že už majú pripravené kroky, veď ide o väčšinu, ktorá je v parlamente totožná s vládou," vyhlásil. Situácia je podľa neho zaujímavá tým, že sa parlament obrátil na vládu kvôli výrokom opozičného zahraničného politika, ktorý však pre našu vládu nie je partnerom.
"Vlastne by sa nemalo stať nič, lebo vyhlásenie nie je smerované proti maďarskej vláde ani republike," odpovedal na otázku, či môže tento krok NR SR nejako ovplyvniť vzťahy medzi Maďarskom a Slovenskom. Na druhej strane, skutočnosť, že ide o reakciu na výroky opozičného politika, podľa Tótha výrazne znižuje manévrovaciu schopnosť vlády pri realizácii výzvy z uznesenia.
Podľa politológa Lászlóa Öllosa toto uznesenie NR SR zabrzdí proces reálneho slovensko-maďarského zbližovania. "Nejde tu o konštruktívnu diskusiu, ale o neustále udržiavanie napätia," vyhlásil. Text uznesenia je podľa neho navyše veľmi všeobecný a nepresný. "Na základe tohto textu má vláda voľné ruky, môže robiť čokoľvek," poznamenal. "Niečo určite urobí," odpovedal Öll‹s na otázku, či výraz "voľné ruky" znamená, že vláda reálne vôbec nemusí konať.
"Môže otvoriť túto tému na rôznych medzinárodných fórach, môže osloviť slovenské zastupiteľstvá, aby informovali krajiny, v ktorých pôsobia, môže vydať svoje vlastné vyhlásenie. Čo však vyvolá zase maďarské reakcie," odhadol. Zároveň dodal, že v období, keď je aj Maďarská republika, aj Slovenská republika členom Európskej únie a NATO, žiadne reálne nebezpečenstvo eskalácie nejakého konfliktu nehrozí.
V poslednej časti Vyhlásenia Národnej rady Slovenskej republiky k opakovaným nacionalistickým výrokom Viktora Orbána, predsedu FIDESZ-MPP a niektorých ďalších predstaviteľov počas volebnej kampane do Európskeho parlamentu smerujúcich k etnickej separácii, popieraniu suverenity susedných krajín, ako aj k spochybňovaniu územnej celistvosti SR a podnecovaniu nestability v strednej Európe, sa nachádza takáto výzva:
"Národná rada Slovenskej republiky sa v zmysle tohto uznesenia obracia na vládu Slovenskej republiky, aby: podnikla rozhodné diplomatické kroky k zamedzeniu aktivít smerujúcich k narúšaniu suverenity a územnej celistvosti SR a o nebezpečenstve narúšania stability v priestore strednej Európy a špecificky medzi Maďarskou republikou a Slovenskou republikou informovala medzinárodné spoločenstvo na všetkých inštitucionálnych úrovniach."
Touto výzvou reagoval parlament na výroky maďarského expremiéra a zároveň predsedu opozičnej strany FIDESZ Viktora Orbána z 23. mája, ktoré vyriekol na spoločnom mítingu s predsedom SMK Pálom Csákym a ktoré podľa NR SR neprijateľne zasahujú do suverenity SR.