Ministerstvo životného prostredia zastavilo chemické postreky v národných parkoch a chránených oblastiach. Štátny podnik Lesy SR musí bojovať s lykožrútom inak.
BANSKÁ BYSTRICA. Výnimku, ktorá dovoľovala chcemické postreky v národných parkoch minister životného prostredia Viliam Turský 26: mája zrušil a vec vrátil na nové prejednanie a rozhodnutie. Voči rozhodnutiu ministra sa štátny podnik nemôže odvolať. Štátny podnik Lesy SR robil chemické postreky v Národných parkoch Veľká a Malá Fatra, Muránska Planina, Slovenský Raj a v Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava.
„Štátny podnik Lesy SR zatiaľ nedostal žiadne oficiálne rozhodnutie ministra životného prostredia. V každom prípade však bude toto rozhodnutie plne rešpektovať," reagovala hovorkyňa Lesov SR Anita Fáková. „Štátny podnik Lesy SR si však uvedomuje svoju zodpovednosť voči spoločnosti i prírode, a preto bude naďalej pokračovať v snahe ochrániť zdravé a eliminovať podkôrnikom napadnuté smrekové porasty, a na to využije všetky dostupné zákonné možnosti," dodala.
Neudelená výnimka
Štátny podnik požiadal ministerstvo o udelenie výnimky povoľujúcej pozemné chemické postreky v národných parkoch vo februári tohoto roku. Termín začiatku aplikácie chemických prípravkov uvádzal prvý apríl. Keďže ministerstvo nerozhodlo o žiadosti na povolenie výnimky do tohto termínu, Lesy SR to na základe právnej fikcie považovali za súhlas nadriadeného orgánu a začali striekať.
Ministerstvu prekáža najmä neurčitosť žiadosti o povolenie výnimky a jej nevykonateľnosť. Štátny podnik podľa rozhodnutia ministerstva neuviedol napríklad to, na ktoré druhy chránených živočíchov a rastlín sa požadované výnimky vzťahujú. Nebolo teda jasné s čím ministerstvo súhlasilo a aké výnimky povolilo.
Štátny podnik ešte pred niekoľkými dňami ubezpečoval verejnosť, že postreky sú legálne. Lesníci tvrdili, že používajú na boj proti lykožrútom rovnakú látku, akou poľnohospodári viackrát do roka striekajú zemiaky, hrach či obilniny.
„Ide o 0,5 percentný koncentrát chemickej látky Fury 10, ktorá spĺňa prísne kritériá Európskej únie a je povoleným chemickým obranným prostriedkom. Nachádza sa v Zozname registrovaných prípravkov na ochranu rastlín Ministerstva pôdohospodárstva pre rok 2009," konštatovala Fáková.
Lesníci plánovali do konca júna tohto roku vystriekať chémiu na územiach závodov Považská Bystrica, Čadca, Námestovo a Liptovský Hrádok, aj v okrajových častiach NAPANT-u za dva milióny eur bez DPH, čo je takmer 2,4 milióna eur. Doteraz preinvestovali zo svojich prostriedkov približne tretinu. Postrekovať chceli aj v hospodárskych lesoch v Beňuši, Rimavskej Sobote a v Revúcej.
Ochranári protestovali
Ornitologická organizácia SOS / BirdLife a Lesoochranárske združenie VLK žiadali od apríla ministerstvo životného prostredia o zastavenie chemických postrekov. Argumentovali najmä zásahmi do Chránených vtáčích území a Území európskeho významu.
Ministerstvo upozornili aj na to, že zisťovacie formuláre Štátnej ochrany prírody sú spracované neodborne. VLK tvrdí, že použitie chemických prípravkov je v rozpore so smernicou Rady EHS.
„Už minulý rok jasne ukázal, že ani letecké postreky neboli účinné v boji proti lykožrútovi. Takéto drastické metódy „ochrany lesa" už nepoužíva žiadna z vyspelých členských krajín Európskej únie. Jediným výsledkom našich protestov je zdá sa to, že plošne letecky sa už striekať neodvážia," vyhlásil ochranár Karol Kaliský.

Beata
Balogová
