RÍM, BRATISLAVA. Mal to byť jeho triumf. Kampaň pre eurovoľby mal taliansky premiér ideálne rozbehnutú. Po zemetrasení v Abruzze bol v každých večerných správach.
Keď júlový summit G8 presunul do postihnutej L'Aquily, komentátori žasli nad jeho marketingovým géniom. Prieskumy popularity ukazovali v apríli pri mene Silvio Berlusconi rekordné čísla.
Deň pred hlasovaním však vládne v centrále jeho strany Ľud slobody nervozita. Počet nerozhodnutých voličov sa zo štvrtiny oprávnených zvýšil na tretinu. Doma chcú ostať práve berlusconiovci, ktorých premiér sklamal.
Kauza zhabané fotky
Celé to začala kauza neplnoletých dievčat, pobehujúcich v záhrade jeho vily a jeho nevysvetlený vzťah k 18ročnej modelke Noemi Letiziovej, pre ktorú Berlusconiho manželka ohlásila rozvodové konanie.
Keď chcel paparazzo Antonello Zappadu zverejniť fotografie z vily, na ktorých bol údajne aj nahý český expremiér Mirek Topolánek, Berlusconi cez nariadenie úradov fotky skonfiškoval. Topolánek neskôr existenciu takých fotografií poprel.
Budúci nobelovkár?
Berlusconi bol zrazu v paľbe kritiky. V stredu večer rímska prokuratúra nariadila vyšetrovanie premiéra pre podozrenie zo zneužívania vládnych lietadiel.
Na zhabaných fotografiách totiž boli aj zábery, ako z vládneho špeciálu vystupujú súkromní hostia premiéra, ktorí prišli oddychovať do jeho vily na Sardínii.
Berlusconiho chráni pred súdmi imunita. Obvinenia opäť označil za kampaň opozície, ktorá si na to podľa neho zaplatila médiá. „V poslednom čase sa o mne píšu len samé klamstvá," sťažoval sa v rozhlase.
Pred voľbami sa mu snaží pomôcť iniciatíva Giammaria Battagliu, ktorý navrhuje Berlusconiho na Nobelovu cenu za mier. Tvrdí, že jeho dobré vzťahy s Putinom pomohli ukončiť vojnu v Gruzínsku.

Beata
Balogová
