BRUSEL. Pre TASR to potvrdilo oddelenie volieb na belgickom ministerstve vnútra.
Cudzinci žijúci v Belgicku mali možnosť zaregistrovať sa do 1. apríla na miestnych úradoch. Tí, ktorí tak urobili, budú môcť voliť 22 belgických poslancov.
Slováci v Belgicku nemajú možnosť rozhodovať o slovenských europoslancoch, pretože slovenská legislatíva to neupravuje. Rovnako ani Česi žijúci v Belgicku nemôžu voliť českých poslancov, ale len belgických.
Naopak, napríklad Maďari, Poliaci či Bulhari môžu voliť belgických poslancov, alebo sa mohli zaregistrovať na svojich príslušných ambasádach a voliť svojich národných poslancov.
Lotyši, Rakúšania, Švédi, Dáni, Taliani a Španieli môžu voliť poštou. Keďže maltskí voliči žijúci v zahraničí nemôžu voliť ani na ambasádach, ani poštou, maltská vláda im prepláca letenky, ak sa rozhodnú pricestovať do vlasti, aby mohli využiť svoje volebné právo.
V Luxembursku, Grécku, Belgicku a na Cypre je účasť na voľbách povinná. Sankcie sa však uplatňujú len v Luxembursku a to vo výške 100-250 eur. V prípade opakovanej neúčasti na voľbách v priebehu nasledujúcich piatich rokov sa pokuta zvyšuje na 500-1000 eur. Hlasovanie nie je povinné pre občanov starších ako 75 rokov.