DUBLIN 5. júna (SITA/AP) - Maratón volieb do Európskeho parlamentu (EP) v jednotlivých členských krajinách EÚ pokračuje v piatok voľbami v Českej republike a Írsku. V Čechách sa očakáva výrazné víťazstvo občianskych demokratov expremiéra Mirka Topolánka a prepad euroskeptických strán blízkych prezidentovi Václavovi Klausovi. V Írsku by sa naopak euroskeptici do parlamentu mali dostať- dnes už paneurópska strana Libertas, ktorá pôvodne vznikla práve v Írsku, by mala získať za túto krajinu najmenej jedno kreslo v EP.
Volebné miestnosti v Írsku otvorili o ôsmej ráno a zatvoria ich o jedenástej večer nášho času. V Írsku by mala byť podľa nedávnych prieskumov najvyššia volebná účasť spomedzi všetkých členských krajín EÚ. Voliť sa chystajú až dve tretiny oprávnených voličov, píše s odvolaním sa na posledný prieskum piatkové vydanie denníka The Irish Times. Najnižšia účasť by mala byť naopak na Slovensku, čo naznačilo viacero prieskumov. Írsko má v europarlamente 12 kresiel.
V Českej republike otvoria volebné miestnosti až o druhej poobede a zatvoria ich o desiatej večer. Voľby tu však budú pokračovať aj v sobotu. Zvíťaziť by mala s vysokým náskokom Občianska demokratická strana (ODS) expremiéra Topolánka. Podľa posledného prieskumu agentúry Median by ODS mala získať 27,6 percenta hlasov. ČSSD expremiéra Jiřího Paroubka by podľa tohto prieskumu malo voliť len 15,6 percenta voličov. Naopak, strmo nahor išla v posledných týždňoch strana Suverenita europoslankyne Jany Bobošíkovej, ktorá vstúpila do politiky ako chránenkyňa prezidenta Klausa. Za Suverenitu chce hlasovať 11,5 percenta voličov. Do europarlamentu by sa mali dostať ešte komunisti a ľudovci, naopak zelení a obe euroskeptické strany Libertas.cz aj Slobodní občania sú podľa Medianu pod prahom zvoliteľnosti. Zástupcovia ČR obsadia v europarlamente 22 kresiel.
Voľby do Európskeho parlamentu sa už vo štvrtok uskutočnili v Holandsku a vo Veľkej Británii. Práve Holandsko je jedinou krajinou, ktorá zverejnila v predstihu pred ostatnými krajinami - už vo štvrtok večer - predbežné volebné výsledky. Ostatné krajiny sa riadia nepísaným pravidlom, že výsledky je možné zverejňovať až po tom, ako sa zatvoria volebné miestnosti v poslednej z európskych krajín, teda až v nedeľu večer.
Holanďania podľa predbežných výsledkov vyslali do EP aj stranu extrémistu Geerta Wildersa, ktorý je známy najmä svojim negatívnym postojom k islamu. Wildersova Strana slobody (PVV) získala viac ako 15 percent hlasov a mala by v EP obsadiť štyri kreslá. Lepšie zrejme dopadla iba strana premiéra Petera Balkenendeho, ktorá získala takmer 20 percent a 5 poslaneckých mandátov.
Vo Veľkej Británii mali podľa posledných predvolebných prieskumov vysoko zvíťaziť opoziční konzervatívci Davida Camerona. Labouristi premiéra Gordona Browna, ktorí sa v posledných týždňoch topia v škandáloch súvisiacich s neoprávneným nakladaním so štátnymi prostriedkami, by mali skončiť až na treťom mieste - za inak "večne tretími" liberálnymi demokratmi.
V sobotu sa eurovoľby uskutočnia okrem iného na Slovensku, v Taliansku a v Lotyšsku, väčšina členských krajín EÚ volí v európsku "supernedeľu".