BRATISLAVA. Vyplynulo to z ankety ČTK medzi zástupcami gymnázií a stredných škôl. Kolotoč ústnych maturitných skúšok sa dnes skončil na takmer ôsmich stovkách škôl. Skúšku dospelosti absolvovalo približne 60.000 stredoškolákov.
"Maturanti majú vyššie sebavedomie ako ich rovesníci spred desiatich rokov, nedosahujú však takú úroveň vedomostí ako oni," povedala ČTK zástupkyňa gymnázia Milana Rastislava Štefánika v Novom Meste nad Váhom Zuzana Krajčovičová. Poznamenala, že pre mnohých je maturita iba povinnou formalitou, keďže na vysoké školy sú zväčša prijatí ešte pred absolvovaním skúšky. Riaditeľka Obchodnej akadémie v Bratislave Mária Opatovská upozornila, že horšia je aj pripravenosť detí prichádzajúcich zo základných škôl. "Žiakom chýbajú základné vedomosti, niet na čom stavať," doplnila.
Maturita pozostáva z písomnej a ústnej časti. Štátom zadávané testy a slohovú prácu písali absolventi v marci, na vyžrebované otázky odpovedali od 15. mája do 5. júna.
Riaditeľ bratislavského gymnázia Ivana Horvátha Augustín Šutta tvrdil, že s vedomosťami školákov postupne klesá tiež náročnosť štátom zadávaných maturitných testov. "Písomná časť sa prispôsobuje súčasnému trendu zhoršovania vedomostí žiakov," dodal. Testy, takzvaná externá časť maturity, sú súčasťou skúšky dospelosti od roku 2005. Viacerí riaditelia škôl sa v minulosti sťažovali, že pri niektorých testových otázkach bolo správnych viacero možností, hoci oficiálne sa bodovala len jedna; zástupcovia škôl s vyučovacím jazykom maďarským zas kritizovali náročnosť testov zo slovenčiny.
Štátne testy zo slovenčiny urobili tohtoroční maturanti v priemere na 62,9 percenta. V matematike sa úspešnosť pohybovala na úrovni 51,2 percenta. Maturanti z cirkevných škôl dosiahli lepšie výsledky ako ich rovesníci zo štátnych a súkromných škôl. Lepšie dopadli aj absolventi gymnázií.
Zástupcovia stredných škôl sa zhodli, že v zásade bezproblémový priebeh maturít skomplikovala povinnosť vypĺňať k maturitným vysvedčeniam dodatky o zameraní štúdia. O tejto novinke sa školy údajne dozvedeli na poslednú chvíľu. "Nevedeli sme sa načas dostať k tlačivám, nevedeli sme, ako ich vypisovať," uviedla zástupkyňa banskobystrického gymnázia Jozefa Gregora Tajovského. Ministerstvo školstva už skôr namietlo, že povinnosť vyplývala zo školského zákona, ktorý vstúpil do platnosti v septembri 2008. Ďalšia novinka - zákaz zverejňovať presné znenie otázok vraj maturantov nezaskočila.
Maturitu v minulosti sprevádzal únik tém či časti testov z angličtiny, k žiakom sa dostali aj hárky so správnymi odpoveďami z matematiky. Minister školstva Ján Mikolaj sľúbil, že maturitná skúška by sa v budúcnosti nemala výrazne meniť. Plánuje rozšíriť on-line testovanie žiakov na viac škôl, zrušiť by sa tiež mala vyššia a nižšia náročnosť testov z cudzích jazykov.