SME

O 7:00 sa otvorili volebné miestnosti

Na Slovensku sa o 7:00 začali druhé voľby do Európskeho parlamentu. Vyše 4,3 milióna voličov môže dnes do 22:00 voliť 13 zástupcov SR v europarlamente.

BRATISLAVA. Voľby 13-tich poslancov za Slovenskú republiku v Európskom parlamente (EP) sa začali bez problémov. Pre médiá to uviedla zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby do EP Lívia Škultétyová. Ako povedala, v dvoch obciach - v Slivníku (okr. Trebišov) a v Štrbe (okr. Poprad) začali voliť o hodinu skôr, o 6:00. Predpokladá, že starosta Štrby Michal Sýkora sa rozhodol pre skoršie otvorenie jednej volebnej miestnosti preto, aby vyšiel v ústrety turistom v Tatrách.

Ostatné volebné miestnosti sa bez problémov otvorili o 7:00. Bez ohľadu na čas otvorenia miestností sa všade volí do 22:00. Ako ďalej informovala Škultétyová, na Slovensku je spolu 5906 volebných miestností a vo voličských zoznamoch je zapísaných 4 326 509 oprávnených voličov. Ich definitívne číslo však bude známe až po voľbách. Pre eurovoľby vydali spolu 29 193 voličských preukazov, pričom pri nedávnych prezidentských voľbách ich bolo približne ešte raz toľko.

SkryťVypnúť reklamu

Historicky po prvý krát sme si svojich poslancov v EP mohli vyberať v roku 2004, kedy sme volili 14 poslancov. Pritom účasť slovenských voličov v eurovoľbách v roku 2004 patrila s necelými 17-timi percentami medzi najnižšie v celej únii. O budúcom obsadení všetkých 736 kresiel europarlamentu na najbližších päť rokov rozhoduje od štvrtka do nedele približne 375 miliónov voličov zo všetkých 27 členských krajín EÚ. V eurovoľbách na Slovensku sa o hlasy pre svojich kandidátov uchádza 16 politických strán, ktoré majú spolu 184 kandidátov.

Voliči si vo volebnej miestnosti po zaregistrovaní volebnou komisiou môžu vybrať jeden z kandidujúcich politických subjektov, respektíve hlasovací lístok. Majú tiež právo prednostných hlasov. Znamená to, že na vybranom hlasovacom lístku môžu zakrúžkovať poradové číslo najviac dvoch kandidátov, ktorým dávajú prednosť.

SkryťVypnúť reklamu

Presný návod k hlasovaniu si prečítate TU.

O hlasy voličov v eurovoľbách sa na Slovensku uchádza po odstúpení Rómskej iniciatívy Slovenska s jej jediným kandidátom 16 politických subjektov so 184 kandidátmi. S číslom jedna je to Ľudová strana - HZDS, s dvojkou Sloboda a Solidarita a trojkou strana SMER - sociálna demokracia. Strana zelených má číslo 4, Slovenská demokratická a kresťanská únia - DS - 5, Demokratická strana - 6, MISIA 21 - Hnutie kresťanskej solidarity - 7, Agrárna strana vidieka - 8, Konzervatívni demokrati Slovenska - Občianska konzervatívna strana - 9, Strana maďarskej koalície - Magyar Koalíció Pártja - 10, Komunistická strana Slovenska - 11, Slovenská národná strana - 13, LIGA, občiansko-liberálna strana - 14, Strana demokratickej ľavice - 15, Slobodné fórum - 16 a Kresťanskodemokratické hnutie má číslo 17.

SkryťVypnúť reklamu

Počas volieb, až do zatvorenia volebných miestností platí informačné moratórium. Vo všetkých médiách je zakázané zverejňovať informácie v prospech či v neprospech kandidátov. Tento zákaz sa týka aj budov, kde sú volebné miestnosti, a ich okolia. Zakázané je aj zverejňovať výsledky prieskumov hlasovania.

Oficiálne výsledky uverejní Ústredná volebná komisia (ÚVK) pre voľby do EP až po skončení volieb v poslednom členskom štáte EÚ, čo bude v nedeľu 7. júna po 22:00. Potom ich Štatistický úrad SR sprístupní na svojej webstránke a tiež na externej stránke www.volbysr.sk.

V súčasnosti má EP 785 poslancov a Slovensko zastupujú 14. Po voľbách bude v EP 736 poslancov vrátane 13 zo Slovenska. Menšie krajiny budú mať v EP minimálne päť poslancov, najväčšie 99. Zároveň sa po voľbách zjednotia platy europoslancov. Ich hrubé mesačné platy budú od júna 2009 cca 7 665 eur a vyplácať sa budú z rozpočtu EÚ. Dovtedy pre platy poslancov EP nie sú jednotné pravidlá. Hradia sa zo štátnych rozpočtov krajín, ktoré zastupujú a po väčšine zodpovedajú výške platu poslancov ich národných parlamentov.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci v EP nezasadajú podľa krajín, ale podľa politickej orientácie - v skupinách či frakciách. Tie majú vlastné predsedníctvo a sekretariát a určujú tiež rozdelenie miest v rokovacej sále. Nová politická skupina mohla doteraz vzniknúť iba vtedy, ak sa k nej prihlásilo aspoň 20 poslancov pochádzajúcich z najmenej pätiny členských štátov. Podľa nových pravidiel bude podmienkou vzniku najmenej 25 členov zo siedmich štátov EÚ.

Európsky parlament

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na Marka oharka do jarka
  2. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 256
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 10 614
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 236
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 305
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 334
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 929
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 148
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 030
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

V prípade dokázania viny mužovi hrozia dva roky za mrežami.


TASR 2
Ilustračné foto.

Predbežne bude trvať do konca mája.


TASR
Ilustračné foto.

Protokol stanovuje konkrétne kroky a spoločné aktivity.


TASR

Zasahoval záchranársky vrtuľník.


TASR

Sportnet

Alexander Ovečkin a Wayne Gretzky.

Čech tvrdí, že vedenie NHL svojím rozhodnutím nesuspendovať ruských hokejistov robí reklamu Putinovej vojne na Ukrajine.


SITA
Milan Škriniar.

Škriniar sa v Istanbule cíti dobre. Zostane v tureckej metropole natrvalo?


Filip Krivošík (vľavo) a Michal Beňo v dueli HC Košice - HKM Zvolen v prvom zápase semifinále play-off Tipos extraligy.

Hokejisti HC Košice môžu o svojom postupe rozhodnúť v najkratšom možnom čase.


TASR
Na snímke hlavný tréner MFK Dukla Banská Bystrica František Straka.

(Ne)tradičné zhrnutie kola futbalovej Niké ligy.


Richard Hanzlík
SkryťZatvoriť reklamu