NOVÁ DUBNICA. Na Slovensku sa skončili druhé voľby do Európskeho parlamentu (EP). O 22:00 sa uzavreli dvere na 5906 volebných miestnostiach a členovia okrskových komisií začnú sčítavať hlasy.
O budúcich 13-tich poslancov za Slovenskú republiku v EP v nich mohlo dnes rozhodovať 4 326 509 voličov zapísaných vo voličských zoznamoch. Toto číslo sa však podľa zapisovateľky Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby do EP Lívie Škultétyovej môže po voľbách ešte zmeniť.
Z predbežných neoficiálnych zistení ÚVK vyplýva, že z vyše 4,3 milióna voličov využila svoje volebné právo len menšia časť. Potvrdzujú to aj správy z regiónov, podľa ktorých zároveň eurovoľby poznačil nezáujem mladých voličov.
Oficiálne výsledky dnešného hlasovania Ústredná volebná komisia (ÚVK) vyhlási v nedeľu 7. júna o 22.00 h v budove Európskej komisie v Bratislave.
V Košiciach zrejme menej
Nižšiu účasť, ako bola v historicky prvých voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2004, očakávajú v meste Košice.
Podľa dostupných informácií v okrese Košice - okolie sa pohybovala od 10 do 15 percent. O niečo vyššia bola účasť v okrese Rožňava, kde ju odhadujú v rozpätí od 15 do 20 percent.
Bratislava si verí viac
"Všade je pokoj, v službe boli dve tisícky policajtov, ktorí dohliadali na verejný poriadok v okolí volebných miestností," povedal ČTK hovorca policajného prezídia Martin Korch.
V Bratislave členovia volebných komisií verili vo vyššiu účasť. Člen bratislavskej obvodnej volebnej komisie Patrick Lutter uviedol, že do volebných miestností sa od ich otvorenia dostavilo okolo 15 až 20 percent voličov.
Počet voličov sa v jednotlivých mestských častiach podľa neho dosť líši, napríklad niektoré okrsky hlásia účasť okolo 80, niektoré cez 300 voličov. "Sťažovala sa iba jedna cudzinka. Na to, aby sa mohli voliť zástupcovia danej krajiny, sa totiž musí volič zaregistrovať najneskôr 40 dní pre voľbami. Preto chcela, aby sa zmenil zákon," doplnil Lutter.
Nuda bez incidentov
V Novej Dubnici s približne 12.000 obyvateľmi voľby do Európskeho parlamentu pripomínali predovšetkým výrazné nápisy s označením miestností na hlasovanie. Pred volebnou urnou však neraz sedeli iba členovia komisie, ľudia so záujmom o hlasovacie lístky sa trúsili len pomaly.
Obavy z nízkej účasti mal aj premiér Fico.
"Hovorilo sa, že účasť bude asi slabšia, tak uvidíme. Ešte je skoro robiť závery, volebné miestnosti nie sú otvorené ešte dlho. Ľudia prídu, keď si nakúpia, navaria, poupratujú," poznamenal jeden z členov tamojšej komisie.
Prázdne miestnosti a starší ľudia
Omnoho živšie bolo na malej tržnici v strede mesta. Ľudia sa bavili predovšetkým o cenách kalerábu, čerešní, banánov či zemiakov a porovnávali, či by nebolo výhodnejšie zájsť do väčšieho nákupného centra. Voľby ich príliš nezaujímali.
"Keď ja neviem, či si tie strany z nás nerobia trochu bláznov. Navrhnú tam všelijakých hercov, spevákov, športovcov, tanečníkov a tí sa majú vyznať v politike. Ja k tomu dôveru nemám," povedala ČTK tridsiatnička Dáša Zuriková. Namiesto do volebnej miestnosti sa ponáhľala z tržnice do lekárne a pod teplú perinu, lebo ju začala trápiť chrípka.
Počas volieb sa odohralo niekoľko kurióznych incidentov.
Vo väčšine oslovených volebných okrskov na juhu Slovenska i v hlavnom meste prišli hlasovať najmä starší ľudia, ktorí si spojili voľby so sobotňajším nákupom či cestou do kostola. Vo viacerých okrskoch vo Fiľakove a jeho okolí evidovali volebné komisie krátko pred desiatou hodinou dopoludnia najčastejšie okolo troch desiatok voličov, čo je asi trojpercentná účasť.
Luník opäť rekordný
Rekord vo volebnej neúčasti však už neobháji obec Červeňany v okrese Veľký Krtíš, kde v minulých voľbách do Európskeho parlamentu nehlasoval nikto. "Už prišli štyria z 26 zapísaných voličov," informovala ČTK predsedníčka volebnej komisie Lucia Števková. Približne tretina voličov prišla k hlasovacej urne aj v obci Poproč v okrese Rimavská Sobota, kde pred piatimi rokmi mali zasa pri "eurovoľbách" stopercentnú účasť.
Viac o Červeňanských rekordoch si prečítate TU.
Veľmi nízky záujem poznačil voľby na známom košickom rómskom sídlisku Luník IX, kde je oficiálne na pobyt prihlásených približne 5800 ľudí. Podľa Stanislava Takáča, člena jednej z volebných komisií, počas prvých dvoch hodín hlasovania prišli k urnám len štyria voliči.
Zhoršenie počasia, ktoré nepotešilo záhradkárov či chatárov, zrejme naopak pomohlo dopoludnia prilákať vyšší počet ľudí do hlasovacích miestností v centre Košíc. "Ľudia prichádzajú nárazovo, podľa prvých hodín odhadujem u nás účasť na približne 20 percent," povedal predseda jednej z tamojších volebných komisií Pavol Furda.
V Lúči hodil volič do urny všetky lístky
Kurióznym spôsobom sa rozhodol hlasovať v eurovoľbách obyvateľ obce Lúč na Ostrove neďaleko Dunajskej Stredy. Do hlasovacej urny vhodil hlasovacie lístky všetkých kandidujúcich strán „Zobral všetko do obálky, nič sa neopýtal, tak sme si mysleli, že vie ako voliť,“ uviedla podpredsedníčka okrskovej volebnej komisie Alžbeta Ferenceiová a dodala, že nevie, či volič niekoho vôbec na lístkoch označil.
V Lúči hodnotia účasť voličov ako primeranú. „Snáď sto ich bude," odhaduje nahlas Ferenceiová. V okrsku je zapísaných 396 voličov, doobeda boli medzi hlasujúcimi aj prvovoliči.
sita