SME

Eurovoľby v Česku sa skončili. Prišla asi štvrtina voličov

Úderom 14. hodiny sa dnes v Česku pre voličov uzatvorili volebné miestnosti. Volebná účasť v eurovoľbách je odhadovaná na asi 25 percent, čo by znamenalo o tri percentá nižšiu účasť než pred piatimi rokmi.

Bývalý český prezident Václav Havel preukazuje svoju totožnosť v jednej z pražských volebných miestností počas volieb do Európskeho parlamentu.Bývalý český prezident Václav Havel preukazuje svoju totožnosť v jednej z pražských volebných miestností počas volieb do Európskeho parlamentu. (Zdroj: TASR)

PRAHA.

Členovia volebných komisií začnú hlasovacie lístky sčítať až v nedeľu o 22.00 h. Dovtedy zostanú volebné urny a aj volebné miestnosti zapečatené podobne ako v noci z piatka na sobotu, po prvom hlasovacom dni.

Najhorúcejšie informácie k českým eurovoľbám nájdete na stránkach Idnes.cz.

V Česku sa volilo 22 poslancov Európskeho parlamentu. O zvolenie sa uchádzalo 708 kandidátov z 32 politických strán a hnutí. Za favoritov sú považované dve strany ODS a ČSSD.

Pre ODS by prípadné víťazstvo znamenalo potvrdenie výsledku prvých volieb do EP z roku 2004, pri ktorých zvíťazili so ziskom 30 percent hlasov, ktoré im vyniesli deväť mandátov.

SkryťVypnúť reklamu

O úspechu však bude môcť hovoriť aj ČSSD a to aj v prípade, ak neskončí na prvom mieste. Pred piatimi rokmi totiž socialisti v eurovoľbách dostali od voličov iba 8,8 percenta hlasov, čo pre nich znamenalo obsadenie až piatej priečky a zisk iba dvoch mandátov.

V roku 2004 boli úspešní aj komunisti, ktorí volebný výsledok vyše 20 percent hlasov pretavili do šiestich mandátov. Troch europoslancov vtedy získalo Združenie nezávislých kandidátov, dvoch KDU-ČSL a dvoch europoslancov združenie Nezávislí.

Čakanie do pondelka voliči nechápu

Českí voliči nechápu, prečo musia na výsledky eurovolieb vo svojej krajine čakať až do pondelka. Vyplýva to z otázok divákov, ktoré adresovali do volebného štúdia Českej televízie.

Svojich 22 europoslancov pritom v ČR volili už v piatok a v sobotu do 14.00 h. Za normálnych okolností by boli výsledky známe už o niekoľko hodín po skončení hlasovania.

SkryťVypnúť reklamu

Skutočnosť je taká, že európska direktíva síce zakazuje zverejnenie výsledkov skôr, než bude hlasovanie ukončené vo všetkých členských krajinách únie, sčítania sa to ale netýka.

Českí politici sa však pred rokmi báli, aby v budúcnosti nedošlo k predčasnému zverejneniu výsledkov, a tým aj k porušeniu direktívy, preto sa rozhodli do českého zákona o voľbách do Európskeho parlamentu (EP) dať podmienku, že skôr, než sa skončí hlasovanie v poslednej krajine EÚ, nebude sa v Česku ani sčítať.

Volebné komisie preto po skončení hlasovania volebné urny a miestnosti zapečatili a rozišli sa domov. Známy tak zatiaľ nie je ani výsledok hlasovania, ani voličská účasť.

"Účasť, zdá sa, je iná než v parlamentných voľbách. Voľby do Európskeho parlamentu, na rozdiel od volieb do Poslaneckej snemovne, lákajú viac mestských voličov," konštatoval politológ Bořivoj Hnízdo z Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe na margo signálov, že viac voličov než na vidieku prišlo hlasovať v Prahe a iných veľkých mestách.

SkryťVypnúť reklamu

Test pred parlamentnými voľbami

Politici i politológovia sa zhodujú v tom, že tohtoročné eurovoľby v ČR sú akýmsi predkolom predčasných parlamentných volieb, ktoré budú v Česku v októbri. Otázkou bez odpovede je účasť a postoje najmladších voličov, ktorým, podľa analytikov, tradičné strany príliš nerozumejú a v kampani nevenujú náležitý priestor.

Kampaň pred voľbami do EP v Česku prebiehala v napätej atmosfére, k čomu prispel nielen pád vlády v marci a tradičná rivalita medzi pravicovou ODS a ľavicovou ČSSD, ale aj tzv. vajíčková vojna opakované incidenty na mítingoch ČSSD, pri ktorých mládež hádzala na lídrov socialistickej strany surové vajcia.

Volieb do EP sa zúčastnila celá česká politická elita vrátane najväčšieho euroskeptika, prezidenta Václava Klausa. Hlasovať prišiel aj prvý prezident Václav Havel. Aj on vníma hlasovanie nielen ako rozhodnutie o budúcej podobe EP, ale aj ako predzvesť výsledku budúcich parlamentných volieb.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak sa chceme podieľať na európskom rozhodovaní, a napokon aj na rozhodovaní o sebe samých, tak musíme tam mať svojich dobrých poslancov, že? Ale má to význam i vnútropolitický, pretože to pomôže ľuďom sa zorientovať, v akom pomere sú politické sily, a to môže ovplyvniť aj ich rozhodovanie pred predčasný mi voľbami, ktoré budú na jeseň," uviedol po hlasovaní exprezident Havel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 73 896
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 297
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 978
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 315
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 182
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 143
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 207
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Thomas Müller.

V 122. epizóde podcastu Spoza piva sa venujeme viacerým témam vrátane našej ligy či Bayernu Mníchov.


Samuel Biroš a 1 ďalší
Danis Zaripov (vľavo), vedľa neho ruský prezident Vladimir Putin a hokejisti Alexander Ovečkin a Nikolaj Kuľomin.

Ruský hokejista je oddaný fanúšik prezidenta Putina.


Martin Turčin a 1 ďalší
Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová po slalome vo Flachau 2023.

Mikaela Shiffrinová zverejnila rozhovor s Petrou Vlhovou.


Futbalisti Hamšík Academy Banská Bystrica.

V tejto sezóne za áčko nastúpil aj Marek Hamšík.


SkryťZatvoriť reklamu