SME

Smer vyhral, mimoparlamentné strany neuspeli

Po sčítaní hlasov zo všetkých okrskov v sobotňajších voľbách do Európskeho parlamentu podľa oficiálnych výsledkov Smer-SD obsadí v EP päť kresiel, SDKÚ-DS, SMK a KDH po dve a ĽS-HZDS a SNS po jednom.

Eurovoľby dopadli bez väčších prekvapení, poradie menili len preferenčné hlasy.Eurovoľby dopadli bez väčších prekvapení, poradie menili len preferenčné hlasy. (Zdroj: sme.sk)

BRATISLAVA. Víťazom volieb do Európskeho parlamentu (EP) sa stal Smer-SD premiéra Roberta Fica, ktorý získal 32,01 percenta hlasov, druhá skončila opozičná SDKÚ-DS so 16,98 percentami. Trinásť mandátov v EP si rozdelí všetkých šesť parlamentných strán, z toho najviac - päť má Smer-SD. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov, ktoré dnes vyhlásila Ústredná volebná komisia.

Po sčítaní hlasov zo všetkých okrskov v sobotňajších voľbách do Európskeho parlamentu Smer-SD obsadí v EP päť kresiel, SDKÚ-DS, SMK a KDH po dve a ĽS-HZDS a SNS po jednom.

SkryťVypnúť reklamu

Smer-SD podporilo 32,01 percent voličov, SDKÚ-DS 16,98 percent, SMK 11,33 percent, KDH 10,55 percent, ĽS-HZDS 8,97 percent, SNS 5,55 percenta.

Prvá pod čiarou sa ocitla SaS so 4,71 percentami. Napriek očakávanej nízkej účasti, sa hlasovania zúčastnilo 19,63 percenta voličov, čo je viac ako pred piatimi rokmi, kedy k urnám prišlo 17 percent voličov.

Do europarlamentu pôjdu:

Smer-SD

32,01 %

5 poslancov

SDKÚ-DS

16,98 %

2 poslanci

SMK

11,33 %

2 poslanci

KDH

10,87 %

2 poslanci

HZDS

8,97 %

1 poslanec

SNS

5,55 %

1 poslanec

Strany, ktoré neuspeli:

SaS

4,71 %

Zelení

2,11 %

KDS-OKS

2,10 %

KSS

1,65 %

Slobodné Fórum

1,57 %

SDĽ

0,62%

Agrárna strana vidieka

0,45%

Misia 21

0,42%

Demokratická strana

0,29%

Liga

0,28%

Preferenčné hlasy v Smere-SD na prvé miesto vyniesli Moniku Flašíkovú Beňovú, pričom kandidovala z tretieho miesta. Za ňou nasleduje volebný líder Boris Zala a súčasný europoslanec Vladimír Maňka. Smer -SD budú v EP zastupovať aj Monika Smolková a Katarína Neveďalová. Oproti predchádzajúcim voľbám si strana o dvoch poslancov polepšila.

SkryťVypnúť reklamu

Najmenšia vládna strana ĽS-HZDS naopak dvoch reprezentantov stratila a v Európskom parlamente ju zastúpi len Sergej Kozlík.

Naši komentátori vystihli voľby mimoriadne presne:

Prečo by mali ísť voliť?

Hlas za jedno euro

Zmárnená príležitosť

Jedného europoslanca, Jaroslava Pašku, bude mať aj SNS, ktorá doteraz v EP nebola. Za ním mal skončiť Rafael Rafaj a volebný líder Dušan Švantner sa prepadol na tretie miesto.

Každá z trojice opozičných strán získala dva mandáty. Zatiaľ čo SDKÚ-DS a KDH oproti predchádzajúcim voľbám po jednom zástupcovi stratili, počet europoslancov za SMK sa nezmení.

V SDKÚ-DS uspel Peter Šťastný a Eduard Kukan, v KDH Anna Záborská a Miroslav Mikolášik, a v SMK Edit Bauer a Alajos Mészaros.

Kliknite pre zväčšenie infografu.

HZDS podľa Kozlíka poškodil postoj ku Gašparovičovi

SkryťVypnúť reklamu

ĽS-HZDS obstálo vo voľbách, pretože dosiahlo raz taký výsledok, než v prieskumoch verejnej mienky. Tvrdí to Sergej Kozlík, ktorý je z Mečiarovej strany jediným kandidátom, ktorý sa dostal do nového Európskeho parlamentu. ĽS-HZDS získalo len jedno kreslo, Peter Baco a Irena Belohorská neobhájili svoje pozície.

Kozlík dnes pred novinármi povedal, že strane ublížil postoj v prezidentských voľbách, keď ostro vystupovala proti Ivanovi Gašparovičovi. „Myslím si, že mohlo zaujať iný postoj, čo sa týka podpory pána Gašparoviča. Voličská základňa mala iný pohľad ako naša centrála,“ uviedol Kozlík.

Za problém označil aj piatkové vystúpenie najvyšších ústavných činiteľov, ktorí počas volebného moratória vyzvali ľudí, aby išli voliť. Podľa Kozlíka prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) a premiér Robert Fico (Smer-SD) pomohli vládnej strane Smer-SD. „My sme dodržali volebné moratórium,“ podotkol Kozlík s tým, že v budúcnosti by sa mal zmeniť volebný zákon tak, aby strany, ktorým sú blízki najvyšší ústavní činitelia, nemali výhody.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci Ficov Smer-SD vyhral, nedosiahol najlepší výsledok, hodnotí Kozlík. „Potvrdzuje sa, že tretina voličov Smeru nechodí k voľbám, to je pre nás politicky zaujímavé,“ dodal Kozlík. Smer-SD podľa neho dosahuje v preferenciách vyše 40 percent, no v eurovoľbách mal len viac ako 30 percent. „Pre Smer je to istým spôsobom prehra, že im neprišla tretina voličov,“ vyhlásil staronový europoslanec. Zlý výsledok SNS zas pripisuje kauzám, do ktorých sa zaplietli ministri Slotovej strany a to, že voliči národniarov patria k euroskeptikom.

Kozlík povedal, že najprv bude pôsobiť v europarlamente ako nezávislý. ĽS-HZDS sa podľa neho po krátkom čase stane členom Európskej demokratickej strany. „Žiadni liberáli, aby bolo jasno,“ uzavrel Kozlík. Naďalej chce byť členom rozpočtového výboru a počíta aj s pozíciou náhradníka v ekonomicko-monetárnom výbore.

SkryťVypnúť reklamu

Prehrali sme 7:6, tvrdí Dzurinda

K úplnej spokojnosti chýba SDKÚ-DS podľa predsedu strany Mikuláša Dzurindu po voľbách do EP len tretí mandát. „Ušiel nám len o fúz, ale taká býva politika,“ povedal dnes na tlačovej besede Dzurinda. SDKÚ-DS chýbalo k zisku tretieho mandátu necelých 200 hlasov. Zároveň vyslovil presvedčenie, že dvaja poslanci SDKÚ-DS budú v EP chrániť národné a štátne záujmy.

Výsledok pre opozíciu nie je podľa Dzurindu zlý. „Prehrali sme s koalíciou 7:6,“ povedal. Opozícia posiela do frakcie Európskej ľudovej strany viac poslancov ako Smer-SD do frakcie socialistov, pričom Dzurinda pripomenul, že hlavný cieľ Smeru-SD, ktorý vyslovil Boris Zala - poraziť v týchto voľbách pravicu, sa nepodaril. Dzurinda upozornil, že opozičné strany porazili vo voľbách do EP Smer-SD, dokonca sa to takmer podarilo súčtom hlasov SDKÚ-DS a KDH.

SkryťVypnúť reklamu

Dzurinda vyslovil ľútosť, že vo voľbách prepadlo niekoľko desiatok tisíc hlasov voličov, ktorí si želali zmenu. Ako príklad uviedol 4,7 percenta hlasov pre stranu Sloboda a solidarita. Podľa Dzurindu 4,7 percenta hlasov je v tomto prípade nula a v druhom skrutíniu skôr podpora ľavice. Výsledok vo voľbách i predvolebnú kampaň ohodnotil šéf modrých medzi dvojkou a dva mínus.

Predseda SDKÚ-DS odporučil Strane európskych socialistov, aby sa vrátila k hodnotám. „V poslednom období úplne prepadli populizmu. Nech sa vrátia k hodnotám, nech nepovyšujú populizmus na najvyšší piedestál,“ vyhlásil.

Podľa SMK vyhrala pravicaSpokojné s výsledkom bolo KDH, hoci tiež stratilo jedného poslanca. "Možno konštatovať, že kresťanskí demokrati vo voľbách získali veľmi dobrý výsledok," komentoval na tlačovej konferencii obsadenie dvoch miest v EP predseda KDH Pavol Hrušovský.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda SMK Pál Csáky označil sobotňajšie hlasovanie za úspech súčasnej opozície, ktorá by podľa neho spoločne dokázala vyhrať aj parlamentné voľby. "Tri konzervatívno-kresťanskodemokratické strany pošlú do Európskeho parlamentu viac poslancov ako strana Smer. To znamená slovenská pravica dohromady vyhrala eurovoľby," povedal pred novinármi. Všetky tri strany patria v EP do frakcie ľudovcov, Smer-SD sa zaraďuje medzi socialistov. SMK si ako jediná z opozície udržala svoje mandáty, naďalej jej budú patriť dva.

Zaujímavé boli len preferenčné hlasy, tvrdí politológSobotňajšie voľby do europarlamentu a dnešné oficiálne výsledky nepriniesli žiadne veľké prekvapenia. Zaujímavé však bolo "prekrúžkovanie" kandidátov. Pre agentúru SITA to povedal politológ Miroslav Kusý. Lídri kandidátok KDH a SNS sa totiž do Európskeho parlamentu (EP) pravdepodobne vôbec nedostali, pričom kandidátka Smeru Monika Flašíková Beňová sa prekrúžkovala z tretej pozície pred prvého Borisa Zalu. "Voliči zotrvali pri tých, ktorých majú vrytých do pamäti," povedal Kusý.

SkryťVypnúť reklamu

O včerajšom priebehu volieb si prečítate tu:

Ako volili politici

Voľby zaujali málo ľudí

Preferenčné hlasy podľa strán

Strany si ako lídrov zvolili ľudí podľa svojich predstáv, ale voliči majú svoj vkus. "Nebola to dobrá taktika," vyhlásil politológ. Vnútrostranícke turbulencie sa neprejavili ani v prípade SMK, ktorá si udržala stabilnú podporu a dva mandáty. "Voliči nemajú inú šancu, ako hájiť si spoločné záujmy. Bol to odkaz ľuďom vo vedení a odbojníkom, že by mali uvažovať skôr o spoločnom postupe," uzavrel Kusý.

Kto nás bude v Európe zastupovať

Smer-SD:Boris Zala, narodený 9. decembra 1954 v Zlatých Moravciach, absolvent Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, bývalý redaktor Slovenského rozhlasu. V rokoch 1990 až 1992 bol predsedom Sociálnodemokratickej strany Slovenska. Od roku 2002 je poslancom slovenského parlamentu za stranu Smer-SD. V parlamente vedie zahraničný výbor.

SkryťVypnúť reklamu

Vladimír Maňka, narodený 19. septembra 1959 v Lučenci, absolvent Stavebnej fakulty Technickej univerzity Bratislava. V rokoch 1998 až 2002 bol poslancom Národnej rady za Stranu demokratickej ľavice. V rokoch 1999 až 2005 primátor mesta Zvolen. Od roku 2004 je poslancom Európskeho parlamentu.

Monika Flašíková Beňová, narodená 15. augusta 1968 v Bratislave. Bývalá riaditeľka rádia Koliba a spoluzakladateľka strany Smer. V rokoch 2002 až 2004 bola poslankyňou Národnej rady za Smer. Od roku 2004 je poslankyňou Európskeho parlamentu.

Monika Smolková, narodená 6. októbra 1956 v obci Janovík v Prešovskom okrese. Absolventka Pedagogickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove a postpromočného štúdia na Ekonomickej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Od roku 2006 je starostkou košickej mestskej časti Dargovských hrdinov a poslankyňou slovenského parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Katarína Neveďalová, narodená 10. novembra 1982 v obci Čeľadice v Nitrianskom okrese. Je podpredsedníčkou partnerskej organizácie Smeru-SD Mladí sociálni demokrati.

SDKÚ-DS:Eduard Kukan, narodený 26. decembra 1939 v Trnovci nad Váhom, diplomatickú kariéru začal v roku 1964, po roku 1990 bol veľvyslancom ČSFR pri Organizácii spojených národov v New Yorku, v roku 1994 bol ministrom zahraničných vecí, od októbra 1998 do júna 2006 pôsobil v rovnakej funkcii vo vláde Mikuláša Dzurindu. V súčasnosti je poslancom Národnej rady.

Peter Šťastný, narodený 18. septembra 1956 v Bratislave, bývalý slovenský hokejový útočník, reprezentoval Československo, Kanadu a Slovensko. Bol druhým najproduktívnejším hráčom NHL 80. rokov 20. storočia po Waynovi Gretzkom. Od roku 2002 do roku 2005 bol generálnym manažérom slovenskej hokejovej reprezentácie. Od roku 2004 je poslancom Európskeho parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

SMK:Edit Bauer, narodená 30. augusta 1946 v Šamoríne. Absolventka Vysokej školy ekonomickej v Bratislave. V rokoch 1990 až 1998 bola poslankyňou slovenského parlamentu, v rokoch 1998 až 2002 pôsobila ako štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Od roku 2006 je europoslankyňa.

Alajos Mészáros, narodený 18. júna 1952 v Podunajských Biskupiciach. Absolvent Chemickotechnologickej fakulty Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. V rokoch 2006 a 2007 bol veľvyslancom Slovenska vo Švédsku. Od roku 2008 pôsobí ako riaditeľ Ústavu inžinierskych štúdií Slovenskej technickej univerzity.

KDH:Anna Záborská, narodená 7. júna 1948 v Zürichu vo Švajčiarsku. Absolvovala Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Martine. Od roku 1998 do roku 2004 bola poslankyňou slovenského parlamentu, v súčasnosti pôsobí ako europoslankyňa.

SkryťVypnúť reklamu

Miroslav Mikolášik, narodený 11. septembra 1952 v Dolnom Kubíne. Absolvoval Lekársku fakultu Karlovej univerzity v Prahe. V rokoch 1994 až 1998 bol poslancom Národnej rady, od roku 1999 do 2002 bol veľvyslancom v Kanade. Od roku 2004 je europoslancom.

ĽS-HZDS:Sergej Kozlík, narodený 27. júla 1950 v Bratislave. Absolvoval Fakultu riadenia Ekonomickej univerzity v Bratislave. V rokoch 1994 až 1998 bol ministrom financií. Od roku 1998 do 2004 pôsobil ako poslanec slovenského parlamentu. V poslednom volebnom období zastupoval Slovensko v Európskom parlamente.

SNS:Jaroslav Paška, narodený 20. júna 1954 v Banskej Štiavnici. Absolvent Stavebnej fakulty Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave a bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení. V roku 1993 bol poverený riadením ministerstva školstva. V rokoch 1994 až 2002 bol poslancom slovenského parlamentu. Od roku 2006 je opäť poslancom Národnej rady.

SkryťVypnúť reklamu

čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 300
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 937
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 435
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 339
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 032
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 104
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 906
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenská tenistka Mia Pohánková.

Šestnásťročná Mia Pohánková zdolala súperku, ktorá je rebríčkovo vyššie o 239 miest.


Angličan Luke Littler s trofejou pre víťaza MS v šípkach.

Profesionálna šípkarska organizácia zvyšuje odmeny.


Reuters
Futbalisti AC UNIZA.

Koniec AC UNIZA zamotá poradím v tabuľke.


Radosť slovenských reprezentantov po strelenom góle v prípravnom zápase Španielsko U21 - Slovensko U21.

Počas jednej sezóny prinesie divákom minimálne 140 priamych prenosov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu