Bratislava 13. mája (TASR) Vzácneho životného jubilea 70 rokov sa v pondelok dožíva prof. Juraj Hraško, akademik Slovenskej akadémie vied a čestný člen Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied. Je zakladateľom Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy v Bratislave, kde 30 rokov pôsobil ako riaditeľ. Od apríla 1999 vykonáva funkciu veľvyslanca Slovenskej republiky vo Švajčiarskej konfederácii.
Svoje životné úspechy J. Hraško v rozhovore pre TASR komentoval slovami: Rozhodujúce je, aby človek každú prácu, a tým viac to platí o funkcii, vykonával naozaj a nie kvôli tomu, aby ho obdivovali, či závideli mu iní. Zdôraznil: Ide o to, čo konkrétne za človekom, ktorý zastáva určitú funkciu, zostane. Za mnou okrem mojich vedeckých prác zostal vynikajúci výskumný ústav, na ktorý vraj už nie sú peniaze, takže sa s jeho budúcnosťou hrá ako s loptičkou. Hnevá ma to a je mi z toho do plaču, poznamenal. Najviac si cení tie svoje vedecké práce, ktoré priniesli nové poznatky a obohatili vedu, prípadne boli akceptované praxou.
Na otázku, či by sa Slovensko mohlo stať Švajčiarskom, J. Hraško konštatoval, že osobne nikdy nepociťoval potrebu byť "ako niekto". Ak niekto chce napodobovať druhého, prestáva byť originálom a stáva sa nevydarenou, často smiešnou napodobeninou. Veľvyslanec poukázal na to, že "Švajčiarsko nepoznalo v uplynulom storočí vojnu, je najbohatším štátom sveta. Bohatí v ňom nerozhadzujú peniaze po svete, ale ich investujú do rozvoja podnikov, ktoré sú známe špičkovou technológiou a precíznosťou."
Podľa jeho názoru treba prestať s rečami, že Slovensko bude ako Švajčiarska konfederácia, lebo jej história je neopakovateľná. "Pripomína mi to tak trochu silácke výroky, že - ešte naša generácia bude žiť v komunizme, zatiaľ čo generácia trie biedu." Na záver povedal:" Buďme hrdí občania Slovenskej republiky tak, ako sú hrdými občanmi Švajčiarska všetci jeho obyvatelia, či hovoria nemecky, francúzsky alebo taliansky."