SME

Bugár zakladá novú stranu

Béla Bugár s ďalšími kolegami, ktorí opustili SMK, zakladá novú stranu s názvom Most - Híd. "Mala by to byť strana spolupráce medzi Slovákmi a Maďarmi, medzi Maďarmi a Maďarmi," uviedol Bugár.

Csákymu sa nedá veriť, tvrdí Béla Bugár.Csákymu sa nedá veriť, tvrdí Béla Bugár. (Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL.)

BRATISLAVA. Béla Bugár s ďalšími kolegami, ktorí opustili SMK, zakladá novú stranu s názvom Most - Híd. "Mala by to byť strana spolupráce medzi Slovákmi a Maďarmi, medzi Maďarmi a Maďarmi," uviedol Bugár pre televíziu Markíza. O tom, kto bude predsedom, rozhodne podľa neho najvyšší orgán strany na ustanovujúcej schôdzi alebo sneme.

Bugár pripustil, že sa mu z SMK neodchádza ľahko. Odmieta však, aby s ním vedenie strany hralo neférovú hru. "Výsledok je jednoznačný. Nie za môjho pôsobenia odchádzali ľudia zo strany, boli vyhodení z jednotlivých úrovní. To znamená, že sa začal určitý proces, ktorý sa dnes fakticky dokončuje," skonštatoval. Svoj odchod označil za definitívny.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Bugára SMK stráca veľmi dôležitých a užitočných ľudí. "Zatiaľ môžem povedať, že odchádzajú viacerí členovia poslaneckého klubu SMK, okresné štruktúry, okresní aj krajskí predsedovia a tiež ľudia z republikovej rady," vyhlásil. Ako dodal, keby mu niekto pred dvoma rokmi predpovedal súčasnú situáciu, vysmial by sa mu.

Z SMK vystúpili hneď po eurovoľbách

Opozičná Strana maďarskej koalície (SMK) sa necelý deň po voľbách do Európskeho parlamentu rozštiepila. Odchod zo strany po dlhých sporoch s predsedom Pálom Csákym oznámil jej bývalý líder Béla Bugár, spolu s ním SMK opustili aj poslanci Gábor Gál, László Nagy a Tibor Bastrnák. Vznik novej strany, o ktorej špekulovali niektoré médiá, však zatiaľ Bugár neohlásil. Csáky rozhodnutie poslancov označil za zlý krok.

SkryťVypnúť reklamu

"Dnes sa definitívne uzatvára dvojmesačné obdobie našich snáh o kompromis a dohodu so Stranou maďarskej koalície," napísali Bugár, Nagy a Gál v spoločnom stanovisku. Podrobnejšie sa plánujú ku svojim krokom vyjadriť v utorok na tlačovej konferencii.

Okrem ďalšieho poslanca Národnej rady Bastrnáka opustia podľa Bugára stranu aj traja členovia republikového predsedníctva, 18 členov republikovej rady, jeden krajský predseda, 32 členov krajských rád, deväť poslancov VÚC, sedem okresných predsedov a 24 starostov za SMK.

Novú výzvu na spoluprácu odmietli

Rozpory v strane prepukli na jar v roku 2007, keď po ostrom súboji na vystriedal Csáky na poste predsedu Bugára. Podľa politológov reprezentoval Bugár umiernenejšie krídlo strany, súčasný predseda sa naopak opieral o podporu Miklósa Duraya, ktorý je známy radikálnejšími požiadavkami pre zhruba polmiliónovú maďarskú menšinu na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Médiá špekulovali, že sa Bugár po odchode zo strany postaví na čelo nového politického zoskupenia, ktoré by podľa televízie Markíza malo niesť názov Most. Po prehratom súboji o post predsedu predvlani ešte Bugár ohlasoval odchod z vysokej politiky.

Bugár a jeho kolegovia sa rozhodli z SMK odísť napriek tomu, že ich dnes Csáky vyzval na obnovenie rokovania spred dvoch týždňov. Počas nich sa oba tábory snažili dohodnúť na vytvorení názorovej vnútrostraníckej platformy. Rokovania sa nakoniec skončili neúspechom.

Hrajú nečistú hru, tvrdí Csáky

Csáky tvrdil, že "odídenci" mali v strane dostatočný priestor pre svoje odlišné názory. "Skutočné dôvody tohto rozhodnutia nepoznám," komentoval odchod poslancov. "Tretí týždeň beží prieskum verejnej mienky v agentúre Focus s neznámym objednávateľom, takže odmietam obvinenia z toho, že my hráme nečistú hru," naznačil Csáky údajne dlhodobý nezáujem "Bugárovcov" dospieť k dohode.

SkryťVypnúť reklamu

SMK zostane po odchode Bugárovej skupiny v parlamente 15 poslancov z pôvodne 20-členného klubu. Z klubu i zo strany ešte pred Bugárom odišiel aj bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon.

Štiepenie postihlo po prehre v parlamentných voľbách v roku 2006 aj ostatné opozičné politické strany. Rady SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu opustilo viacero poslancov vrátane známeho bývalého futbalového rozhodcu Ľuboša Micheľa. Z KDH zas odišli exminister vnútra Vladimír Palko a niekdajší disident František Mikloško, ktorí si založili novú stranu Konzervatívni demokrati Slovenska.

V sobotných voľbách do Európskeho parlamentu si SMK podľa neoficiálnych výsledkov napriek vnútrostraníckym sporom pripísala 11,33 percenta, čo predstavuje rovnako ako v prvých eurovoľbách v roku 2004 dva mandáty. Podľa nedávneho prieskumu agentúry Median SK sa však podpora strany ocitla tesne nad päťpercentnou hranicou zvoliteľnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Vznik strany politológovia predpokladali

Dnešný odchod poslancov Národnej rady (NR) SR Bélu Bugára, Lászlóa Nagya, Gábora Gála a Tibora Bastrnáka z SMK podľa politológa Lászlóa Öllösa jasne smeruje k založeniu novej strany. "Nepodložená správa o tom, že sa nová strana začne zakladať formálne dnes, čiže deň po európskych voľbách, v maďarskej verejnosti na Slovensku kolovala už dávnejšie," konštatoval pre TASR s tým, že ich dnešný krok k jej založeniu mieri.

Podľa politológa Juraja Marušiaka je zatiaľ otázne, čo týmto odchodom chceli poslanci povedať, aká bude identita novej strany a koho chce osloviť. "Ak nejaké nové zoskupenie vôbec vznikne," uviedol pre TASR. Ľudia okolo Bugára podľa neho stratili pozície v členskej základni SMK, lebo "inak by takýto rozkol nenastal".

SkryťVypnúť reklamu

Druhá vec podľa neho je, ako sa k novej strane postavia maďarskí voliči, na čom táto strana postaví svoju identitu a aký pripraví program. "Hoci povedzme Béla Bugár alebo László Nagy zaujímali k niektorým konfliktným otázkam slovensko-maďarských vzťahov miernejšie postoje, napríklad tým, že niektoré témy, ako je autonómia, vôbec neotvárali, či bude toto mlčanie dostatočným argumentom pre maďarského voliča, tým som si nie istý," upozornil Marušiak.

Ak chcú do parlamentu, musia konať rýchlo

Otázka, či môže založenie novej strany ohroziť vstup SMK do parlamentu v budúcoročných parlamentných voľbách, je podľa Öllösa predčasná. Podľa Marušiaka sa nedá úplne vylúčiť, že nová strana postupne preberie väčšinu voličov SMK a uspeje v parlamentných voľbách, nie je to však najpravdepodobnejší scenár. "Skôr je reálne nebezpečenstvo, že sa táto strana nedostane do parlamentu a jej vznik sa prejaví len poklesom preferencií SMK," poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu

V parlamentných voľbách sa preto dá očakávať, že SMK postaví časť svojej argumentácie na potrebe eliminovať toto riziko. "Súčasné vedenie SMK bude určite stavať kampaň na koncentrácii maďarských voličov," poznamenal Marušiak, podľa ktorého takáto stratégia môže byť úspešná, zvlášť ak je značka SMK medzi maďarskými voličmi zaužívaná a budí veľký rešpekt.

"Keď strana vznikne do konca leta, bude mať ešte čas na to, aby nominovala svojich kandidátov do župných volieb a tam sa môže stať tento konflikt volebným súperením," uviedol Öllös. Marušiak dodal, že v prípade volieb do VÚC môže byť súperenie o maďarského voliča veľmi zaujímavé. "Oveľa viac sa môže prejaviť v regionálnych voľbách ako v parlamentných," doplnil.

SkryťVypnúť reklamu

Öllös zároveň upozornil, že ostrý boj medzi týmito stranami sa začne hneď. "V podstate sa už začal, momentálne ide o členov SMK, o to, v akom pomere si členstvo rozdelia odídenci a tí, ktorí zostanú," zhodnotil.

SMK nepríde na Gašparovičovu prezidentskú inauguráciu

Poslanci Národnej rady SR za Stranu maďarskej koalície (SMK) sa nezúčastnia časti slávnostnej inaugurácie staronového prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Dnes to oznámil na tlačovej besede SMK jej líder Pál Csáky. "Pán prezident hrá naďalej falošnou maďarskou kartou," odôvodnil rozhodnutie šéf SMK.

Csáky kritizoval prezidenta Gašparoviča za to, že sa prihovoril pred voľbami do EP občanom s tým, aby nevolili tých, čo sa sťažujú na pomery na Slovensku na európskej politickej scéne.

SkryťVypnúť reklamu

Pozvanie na inauguráciu v Slovenskom národnom divadle (SND) má pritom každý poslanec SMK. Predsedníctvo strany však odporúča, aby sa na nej parlamentní poslanci nezúčastnili. Inaugurácia pozostáva z troch častí. Najprv bude oficiálna inaugurácie v SND, potom Te Deum a nakoniec slávnostná štátna recepcia.

"Žiadny poslanec za SMK sa nezúčastní ani časti Te Deum v Dóme, ani na štátnej recepcii," vysvetlil Csáky a dodal, že je to "na protest proti takémuto postoju prezidenta SR". Ten vidí Csáky v tom, ako sa prezident vyjadruje o SMK, o jej voličoch a aj o poslancoch Európskeho parlamentu. Kto z SMK pôjde na inauguráciu do SND ešte Csáky nevedel povedať. Dohodnúť sa majú v poslaneckom klube.

sita

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 312
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 039
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 084
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 909
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 898
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 616
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 489
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu