KOMÁRNO. Židovská náboženská obec (ŽNO) v Komárne si dnes na židovskom cintoríne pripomenula 65. výročie odvlečenia Židov z Komárna a jeho okolia. Koordinátor ŽNO v Komárne Tamáš Paszternák uviedol, že ide o každoročnú spomienku Deň martýrov.
Na podujatí, na ktorom sa stretlo asi 200 rodinných príslušníkov obetí holokaustu, obyvateľov mesta, sa zúčastnil hlavný rabín, rektor Židovskej univerzity v Budapešti Alfréd Schöner, hlavný kantor synagógy pri univerzite Emil Tóth, primátor Komárna Tibor Bastrnák a ďalší hostia.
"Z Komárna bolo odvlečených viac ako 2000 ľudí, v tých dňoch odvliekli aj zo susedného Komáromu a okolia viac ako 5000 ľudí s dvoma transportmi 12.-16. júna 1944," povedal pre TASR Paszternák.
Primátor Komárna vo svojom prejave podotkol, že intolerancia, rasizmus a xenofóbne prejavy v podobe "morbídnej štátnej doktríny" počas druhej svetovej vojny utrpeli síce porážku, myšlienky spôsobiace holokaust sa ale hlboko zapísali do dejín Európy. "Aj naši občania sa stali symbolom obdobia, v ktorom spoločnosť nemala dostatok odvahy čeliť hrubému násiliu," konštatoval.
V závere spomienky účastníci spoločne zapálili sviečky pri pamätníku obetí v synagóge a umiestnili veniec k tabuli na stene Menházu.
Židovská komunita v Komárne je jednou z posledných 12 komunít na Slovensku. Má okolo 60 členov, väčšinou starých ľudí.