Paríž/Dublin/Varšava 7. júna (TASR) - Francúzsko patrí k 19 krajinám Európskej únie, kde si dnes volia europoslancov. Na dnešných voľbách do Európskeho parlamentu (EP) sa podľa predbežných odhadov zúčastnilo viac francúzskych voličov než v predchádzajúcom hlasovaní v roku 2004. Oznámilo to ministerstvo vnútra v Paríži.
Na poludnie už odvolilo 14,81 percenta zo 44 miliónov oprávnených francúzskych voličov, v porovnaní s 13,65 percenta v tom istom čase v roku 2004.
Volieb do Európskeho parlamentu pred piatimi rokmi sa zúčastnilo 42,76 percenta francúzskych voličov na kontinente aj na zámorských francúzskych územiach.
Účasť na eurovoľbách vo Francúzsku stále klesá. V roku 1960 prišlo odovzdať svoj hlas 60,7 percenta voličov.
O 72 kresiel v EP sa uchádza dovedna 3115 kandidátov zo 42 strán a organizácií. Všetky prieskumy verejnej mienky poukazujú na víťazstvo Zväzu za ľudové hnutie (UMP) prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Po nej nasledujú opozičná Socialistická strana, volebná koalícia Europe Écologie a centristická strana MoDem bývalého prezidentského kandidáta Francoisa Bayroua.
Analytici a politici hlavného politického prúdu si budú takisto všímať, ako dopadnú dve nové krajne ľavicové strany.
Francúzske zámorské územia ako Martinik (ostrov v Karibskom mori) a Guadaloupe (malá skupina ostrovov v Karibiku) pre časový rozdiel volili europoslancov už v sobotu.
Voliči dnes hlasujú aj v Írsku, kde exit polly (prieskumy medzi voličmi po ich odchode z volebnej miestnosti) ukázali, že líder euroskeptického hnutia Libertas Declan Ganley by mohol mať šancu získať kreslo v europarlamente. Oficiálne výsledky však zverejnia až po 22.00 h SELČ.
Ganley viedol úspešnú kampaň proti Lisabonskej zmluve, ktorú írski voliči v referende v júni 2008 odmietli. Politik vyhlásil, že nebude znova robiť kampaň proti zmluve, ak nezíska kreslo v eurovoľbách.
Volebné miestnosti sa dnes ráno otvorili takisto v Poľsku, kde občania hlasujú na približne 24.000 miestach. V europarlamente budú mať 50 svojich zástupcov. Približne 30 miliónov oprávnených voličov si vyberá spomedzi 1301 kandidátov.
Eurovoľby v Poľsku sa konajú niekoľko dní po oslavách zo 4. júna, keď si krajina pripomenula 20. výročie prvých čiastočne slobodných volieb v Poľsku, ktoré viedli v roku 1989 k pádu komunizmu.
Prieskumy poľskej verejnej mienky uskutočnené pred dňom volieb ukázali, že v nich viedla stredopravá strana Občianska platforma (PO). Ako druhá sa umiestnila euroskeptická strana Právo a spravodlivosť (PiS).
Zdroj: DPA