SME
Pondelok, 11. november, 2019 | Meniny má Martin, Maroš
ROZHOVOR KAROLA SUDORA

Alojz Hlina: Slota? Nebezpečné monštrum, zbabelec a podvodník

Novinár zo SITA, ktorý vypustil správu o mojom dlhu, bol podplatený, sú informácie, že od pána I. C. prevzal 1000 eur, tvrdí v rozhovore protislotovský aktivista Alojz Hlina.

Narodil sa v roku 1970 v Liptovskom Mikuláši. Detstvo strávil na Orave v Námestove. Maturoval na Strednej priemyselnej škole poľnohospodárskej. Po škole pracoval ako vykupovač dobytka na Orave, neskôr ako prvý profesionálny manažér Vysokoškolskej únie (vrNarodil sa v roku 1970 v Liptovskom Mikuláši. Detstvo strávil na Orave v Námestove. Maturoval na Strednej priemyselnej škole poľnohospodárskej. Po škole pracoval ako vykupovač dobytka na Orave, neskôr ako prvý profesionálny manažér Vysokoškolskej únie (vr(Zdroj: Dana Salajová)

Novinár zo SITA, ktorý vypustil správu o mojom dlhu, bol podplatený, sú informácie, že od pána I. C. prevzal 1000 eur, tvrdí v rozhovore pre SME.sk protislotovský aktivista Alojz Hlina.

Verejnosť vás dnes vníma ako človeka, ktorý aktívne vystúpil proti správaniu sa Jána Slotu. Vždy ste boli taký papuľnatý?

Asi áno, niektoré vlastnosti má človek jednoducho v sebe. Na strednej škole som bol prvý demokraticky zvolený predseda triedy, dovtedy sa vyberal priamo učiteľmi. V papieroch som potom objavil, že súčasťou triednických hodín môže byť aj kultúrny program, tak som na jednej hodine presadil počúvanie Depeche mode.

V akom roku to bolo?

Bol som tretiak na strednej, čiže 1987. Triedny bol už starší pán, nevedel, čo robiť, len mlčal. Paradoxom bolo, že spolužiak Roman, ktorý to púšťal, mal otca vysokého papaláša strany v Liptovskom Mikuláši.

Boli ste na vojne?

Nie, od začiatku som vedel, že na ňu nemôžem ísť práve pre svoju povahu. So zdravím to nič nemalo, šlo o to, že by som tam zrejme skončil nakoniec v base. Mám totiž veľký problém vnímať autority, ktoré nie sú prirodzené, ale nanútené. Bolo by to zlé, vôbec o tom nepochybujem.

Po maturite ste robili vykupovača dobytka. To bola aká práca?

Druhá najdôležitejšia v okrese hneď po okresnom tajomníkovi komunistickej strany. (smiech) Dvoch mojich predchodcov dokonca zatvorili. Podstata spočívala v tom, že som chodil po celej Orave a vykupoval na družstvách, ale tiež u súkromníkov, zvieratá pre mäsozávod. Znie to čudne, ale šlo o dobrú školu života, veľa záležalo priamo na mne.

Bez mojej práce by Národná banka Slovenska mala v minulosti problém

Tou asi bol aj obchod s Čínou v takom mladom veku.

Určite. Položartom hovorím, že moje prapravnučky môžu do našej krajiny dovážať čokoľvek a koľkokoľvek, nikdy v živote kvantitou nevyrovnajú bilanciu nášho vývozu tak, aby vzniklo pasívne obchodné saldo.

Štát vás vtedy musel milovať, nie? Vývoz je preň dôležitý.

Ale kde. Keď sa zaviedli dovozné kvóty na čínsku obuv, ako naivný chlapec som išiel na Ministerstvo hospodárstva s dokladom od Volkswagenu, koľko tovaru sme vyviezli. Myslel som si, že preto budeme mať prednosť pri dovoze. Vysmiali ma.

Vy ste nakupovali autá od bratislavského VW a predávali ich v Číne?

Presne tak, šlo o veľké množstvá, rádovo tisíce kusov.

To sa Číne oplatilo napriek tomu, že VW má priamo tam svoj závod?

Áno, lebo vtedy v Šanghaji vyrábali len nejaký starý model, my sme im vozili Passaty. Potom však doba veľkých obchodov s Čínou skončila, tak sme s tým skončili aj my.

Na podnikanie treba kapitál. Kde ste ho vzali?

Nebolo ho príliš treba, lebo sme mali čínskeho partnera. S Číňanom, ktorý nás uviedol na tamojšie trhy, som sa zoznámil pri študentských aktivitách. Dosť nám v začiatkoch pomohol pri etablovaní sa.

Vy ste teda zodpovedný za prvotnú záplavu Slovenska nekvalitným čínskym textilom?

Nie, určite nie, majte rozum. (smiech) Pravdou je, že vtedy to fungovalo tak, že v Číne sa vymetali sklady, a ak tovar nebolo kam dať, vozil sa do strednej Európy. Fungovalo tak veľa firiem. Vďaka autám mám však dobrý bodík v Národnej banke Slovenska, inak by možno vtedy prestala existovať, respektíve by mala veľké problémy.

Prečo?

Nie všetko sa dá z obchodných dôvodov vysvetliť podrobne, takže skúsim len v skratke. Bolo obdobie, keď mala NBS minimum devíz, dokonca bola ohrozená funkčnosť banky ako takej. Zrazu vďaka nám začali prichádzať veľké úhrady za volkswageny. Kto chce, nech sa pýta na meno toho, kto ich v Číne predal. A keď dnes Slota vyskakuje, že som pre tento štát nič neurobil, nech si zistí, či za tým nestál práve Hlina. Dostal som dokonca aj papier, ako výrazne som pomohol VW v exporte. Aj tak mi bol nanič, lebo keď som ho mal možnosť využiť, štát ma poslal do čerta.

Úradníci na Ministerstve hospodárstva brali peniaze do vrecka

Šlo o tie kvóty na dovoz obuvi?

Áno. V štandardných ekonomikách je zvykom, že ak má firma deklarovaný vývoz, čo je obrovská pomoc krajine v exporte, je uprednostňovaná aj v dovoze. Tu to absolútne neplatilo. Kvóty sa totiž neprideľovali ako v iných krajinách, ale na základe piatich korún za kus. Ľudia pri nákupe na pultoch teda de facto platili o päť korún viac, lebo niekto si to tak želal.

To bola taxa do vrecka?

Samozrejme. V tej dobe úplne bežná vec. Pri tisícoch kusov to boli šialené peniaze do vreciek úradníkov.

Na Ministerstve hospodárstva?

Presne tak. Odmietli sme to.

Dnes verejne vystupujete proti hulvátovi Slotovi, na strane druhej ste robili biznis s krajinou, ktorý si s ľudskými právami potykala menej, než Slovensko. Nie je v tom rozpor?

Otázka stojí inak - mal som robiť biznis v Peru? Každý, kto rozumie podnikaniu, vie, že biznis sa robí najmä v Číne. Pred 200 rokmi to bol Londýn, pred 100 rokmi New York, teraz Peking. S tým nič nenarobíte. Nechcem však byť alibista, takže to neberte ako výhovorku. Čítal som knižku No logo, v ktorej je popísané, ako sa správajú ázijskí zamestnávatelia k svojim ľuďom. Neverili by ste, ale vlajkovou loďou zneužívania ľudskej práce nie je Čína, ale trebárs Filipíny, ktoré sa tvária ako demokracia.

To nie je ospravedlnenie, vieme predsa, ako sú na tom ľudské práva v Číne.

Existujú viaceré indície, ktoré hovoria, že s dodržiavaním ľudských práv v Číne sú spojené určité problémy.

Diplomatická odpoveď, ale ja smerujem k tomu, či je správne pri biznise privierať oči nad inými vecami.

Netreba ich privierať, treba však byť racionálny. Iracionalita podnikaniu škodí.

Keby vám dnes Slota ponúkol biznis, zachovali by ste sa racionálne?

To je zavádzajúce, lebo Slota nie je podnikateľ.

Oficiálne nie, ale príjmy nemá len z poslaneckého platu, inak by nemohol žiť tak, ako žije. Koniec koncov, obrovský biznis ponúkol mnohým svojim kamošom aj ako primátor, aj ako člen koalície, sám to dokonca kedysi priznal v relácii SITO.

Nejaký cisár povedal, že peniaze nesmrdia, keď začal vyberať poplatky za používanie záchodov. Vtedy akoby stanovil spomínanú mieru racionality. Tá je pre podnikanie naozaj dôležitá, ale musia existovať aj mantinely.

Slota je za mantinelom?

U mňa áno.

6.jpg

Slota zaútočil na podstatu nášho štátu

Keď ste vystúpili proti Slotovi, zdôvodňovali ste to aroganciou voči policajtke v parlamentných garážach. To však nemohol byť jediný dôvod.

Áno, gradovalo to, pohár trpezlivosti však pretiekol práve v tej chvíli. Slotove excesy som vnímal dlho, ale často som nad nimi len mávol rukou. Posledný incident však už nebolo možné ignorovať.

Prečo?

Lebo to, čo spravil tej policajtke, je mimoriadne závažná vec. Došlo totiž k zhutneniu enormnej negatívnej energie a splodeniu niečoho, čo nemožno tolerovať.

Ale to, že Slota sa správa ako vagabund, vieme už roky. Jednu našu kolegyňu nazval špinou, inú hlúpou sliepkou, nadáva ako pohan, opakovane vystupoval na verejnosti opitý, vieme, že je aj klamár. V čom to zrazu bolo iné? Nadávka „p..." predsa u neho nie je novinkou.

Zhutnil veľmi nebezpečné zlo. Veď Slota vlastne zaútočil na podstatu tohto štátu! Zaútočil na naše zriadenie!

Ako?

Štát sa predsa nejako historicky vyvíjal a konštituoval, vytváral ústavy, zbory, zákony. Výsledkom tých procesov sú nejaké pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Hádam to nikto nebude spochybňovať. Teraz si predstavte, čo sa mu „podarilo" - ako človek, ktorý vytvára naše zákony, nadáva človeku, vyžadujúcemu ich plnenie. To všetko sa udialo nie kdekoľvek, ale priamo na pôde parlamentu.

Na to, aby vznikla demokracia, museli počas dlhej histórie umrieť milióny ľudí. Slota na tejto posvätnej pôde splodil zlo. Možno to znie pateticky, ale rozmeňte si to na drobné. Slota svojím správaním pošpinil pamiatku miliónov ľudí, ktorí položili život za to, aby sme dnes žili v demokracii. V demokracii, ktorá umožnila, aby bol aj on osobne zvolený. Nebyť demokracie, nebol by ničím.

10.jpg

Slota je vo svojej podstate zbabelec a podvodník

Bol. Tí bez chrbtovej kosti sa uchytia vždy. Je snáď chybou voličov, nie priamo jeho, že si volia darebákov.

V tom hrá rolu to, že Slováci všetko v histórii dostali úplne zadarmo. Hovorí sa, že „čo nie je z krvi zrodené, nie je pevné". My sme naozaj všetko dostali zadarmo, možno aj preto sa tak k tomu staviame. Za našu slobodu sme nezaplatili dokopy nič. Platili, aj za nás, iné národy, a tento človek to všetko zhyzdil.

Práve Slota by nariekal, že sme v minulosti draho platili, trebárs kvôli Maďarom a podobne.

Toľko blenu a jedu, čo ten človek za celé roky vypustil z úst, to je až neuveriteľné a ireverzibilné. To sa snáď už ani nedá vyliečiť.

Ako naň pozeráte z pozície obyčajného voliča?

Zrejme nikdy nečítal Machiavelliho, ale istým spôsobom je machiavellista v tom, ako využíva a zneužíva systém. V jeho prípade beží degresia osobnosti a neustále rastie, čím sa stáva nebezpečným. Na udržanie jeho status quo, a teda udržanie volebného elektorátu a moci, musí neustále púšťať džinov z fľaše. Keď zistí, že niektoré patróny už nezaberajú, vytiahne ešte silnejšie zbrane. To je vyslovene ohrozenie všetkých ľudí, lebo je schopný na niekoho vypáliť aj ťažký kaliber len preto, aby si udržal svoje postavenie. Tam už potom začína zodpovednosť nás všetkých - či ho necháme urážať nás, páliť hlava - nehlava, alebo s ním skoncujeme a pošleme na smetisko dejín. Nepochybujem o tom, že keby sa tu niečo vážne zomlelo, on bude prvý, kto zdrhne a schová sa do bezpečia. Spakuje sa a zalezie kamsi do Chorvátska, lebo vo svojej podstate je to zbabelec.

Žiada posilnenie armády na hraniciach s Maďarskom. Je schopný vyvolať ozbrojený konflikt? Na prúser totiž stačí jediný výstrel vojaka, ktorému zlyhali nervy.

Jemu je jedno, čo tými hlúpymi slovami spôsobí, primárne mu ide o iné - o mobilizáciu elektorátu a udržanie moci. Načo by chcel inak posilňovať armádu na hraniciach v časoch Schengenu? Podobnou stupiditou sú jeho kecy o treste smrti. To je rovnaká blbosť, ako žiadať, aby bola tráva zelenšia. Veľmi dobre vie, že je to nemožné, ale napriek tomu o tom hovorí, ako keby sa to dalo zmeniť.

Čiže je to podvodník, ktorý klame svojich voličov?

Samozrejme. On svojich voličov stabilne klame, a oni mu na to vždy a zase naletia.

To by ale znamenalo, že sú takí... jednoduchší, nie?

Ľuďom vštepil určitý strach, ktorý nemá žiadne opodstatnenie, teraz ho v nich už len živí. Oni to nevedia prečítať správne. Nevidia, že ich reálne klame.

7.jpg

Slota to nehrá, preto je nebezpečný

Koná Slota pudovo, alebo to má detailne premyslené? Jedni totiž hovoria, že je to hlupák a opilec, iní zase, že hlúpeho len hrá a koná podľa premyslenej stratégie.

Rozpráva to, čo chcú jeho voliči počuť. Nemyslím si, že to hrá, podľa mňa naozaj taký je. Myslíte si, že len predstiera svoju agresivitu alebo sklony k alkoholu? Nie. Aj preto je nebezpečný. Tragické je, že monštrum ako on, má reálnu moc v tomto štáte.

Fero Turňa mi v rozhovore povedal, že aj pre volenie takých ľudí do funkcií považuje Slovákov za zbabelých, nekultúrnych a hlúpych. Keď to prebral nejaký krajanský časopis v zahraničí, Stanislav Bajaník z Matice slovenskej to rovno hlásil prokuratúre pre hanobenie národa. Čo si myslíte vy?

Každá generalizácia je mimoriadne nebezpečná, je to rovnaké, ako generalizovať, že židia sú takí a takí. Keby to niekto akceptoval, zaváňalo by to potenciálnou tragédiou. V tomto by som bol teda veľmi opatrný.

Ako potom vysvetliť, že tu vždy dostávali veľký priestor ľudia ako Mečiar, Lexa, Rezeš, Palacka, Vavrík, Slota, Rafaj a ďalší? Ten zoznam je siahodlhý.

Slota na seba viaže osem až deväť percent, takže nič moc.

Iní viazali a viažu desiatky percent.

Mne to tiež mimoriadne prekáža, ale pomenovať presné príčiny nedokážem, nie som psychológ ani sociológ. Slota však ukradol Slovensko a slovenskú históriu, pričom sa tvári, akoby bol jediným správnym predstaviteľom Slovákov. Povedal by som, že je to väčšia škodná, ako tí, ktorí tu ekonomicky kradli do roku 1998.

Čo s tým?

Občianskou povinnosťou voličov je konať. Zabudnime však na veľké protesty v uliciach, žiadne veľké vzopätie ducha a národa už nepríde. Ak chceme budovať dobrú občiansku spoločnosť, začnime malými tehličkami a postupne spravme krásnu katedrálu, ktorú bude možnosť obdivovať. Druhá možnosť je vyberať malé tehličky zo Slotovej ríše zla, až kým sa nezrúti. Osobne si myslím, že v jeho stavbe je len málo dôležitých tehál. Keď ich vyberieme, všetko sa mu zrúti.

2.jpg

Prinesme svetlo do učupených chalúpok, evanjelizujme Slotových voličov

Ktoré to sú?

Prvá a najhlavnejšia tehlička je evanjelizácia jeho elektorátu. Treba priniesť svetlo do učupených chalúpok v dolinách a kotlinách, do rodín, kde za svoj neúspech vinia každého iného, len nie seba. Do rodín, v ktorých sa otec čuduje, prečo mu syn dupe v kanadách po obývačke. Otec sa hlboko zamýšľa, kde spravil chybu, že dnes jeho syn vykrikuje, aký je Slota macher a Slovák, ale na nič nepríde.

Čiže je to úloha aj pre tých, ktorí Slotu nevolia?

Samozrejme. Nie však plamennými výzvami alebo heroickými činmi, ale drobnou prácou. Každý si nájdime nejakého Slotovho voliča a obetujme sa.

Ako?

Tak, že si s ním sadneme a nespravíme nad ním kríž len preto, že volí Slotu. Nemajme ho za hlúpeho, inak ho nepresvedčíme. Vysvetľujme mu, počúvajme ho, argumentujme. Každý nech popracuje na troch až štyroch Slotových voličoch a dobrá vec sa podarí. Ostatní nech im prajú úspech a ďakujú za dôležitú evanjelizačnú prácu. Ja sa o to snažím tiež, v pondelok (t.j. dnes, pozn. autora) budem evanjelizovať priamo v jeho bašte, teda v Žiline. Na námestie som pozval jeho voličov, a som hlboko presvedčený, že aspoň niekoľkých zmením, že v nich nabúram ten betón, ktorý im do sŕdc nalial Slota. Toto je, obávam sa, jediná cesta, hoci tvrdá a ťažká.

Ale zároveň naivná.

Naivnejšie by bolo teraz zvolať, aby sme šli do ulíc. Slotovi voliči majú mentálny blok, nie je šanca, aby ich presvedčili trebárs médiá. Oni predsa nečítajú SME. Môžete napísať čokoľvek, na Slotovho fanúšika to nemôže zabrať.

Nevšímavosťou k Slotovým činom mobilizujeme tupcov a duté hlavy

Mnohí ale označujú vaše ukoristenie zástavy zo sídla SNS za čin na úrovni Slotu.

Pýtam sa: ak máte starý a smradľavý koberec, dáte naň zamatovú záplatu? Budete ho obšívať hodvábnou niťou? Nie, použijete záplatu zo starého a smradľavého koberca. Na jeho voličov nemožno pôsobiť intelektuálnymi rečami, musíte na nich podobne, ako Slota.

To bol dôvod, prečo ste ho do mikrofónu na námestí častovali slovami ako zbabelec?

Áno, za takými slovami si stojím a odvolám ich, ak Slota urobí to, čo som hovoril na námestí. Nebodaj nie je zbabelec? Na hrubé vrece hrubá záplata. Jeho elektorát, bohužiaľ, nedokáže vnímať normálne ani médiá, nech napíšu hocakú pravdu o zlodejinách jeho kumpánov. Môžu sa faktograficky rozpísať, analyzovať to, ale betón v tých ľuďoch neprebijú. Práve preto treba tú drobnú evanjelizačnú prácu.

Nie ste skeptik, hoci na námestia na vaše akcie chodí len pár desiatok ľudí? Ľuďom je to jedno, hoci cúvame k mečiarizmu. Neplatí náhodou, že ak už ľudia rezignovali na voľby a protesty, v krajine je v podstate dobre?

Skôr naopak. Pýtam sa - kedy sa vlastne ľudia zobudia? Čo sa ešte musí stať, keď ľudia mlčia napriek zlodejinám ako nástenkový tender alebo predaj emisií? Pochopia, až keď na ministerstvách začnú ako biznis robiť porno? Čo má byť tým stimulom, keď ním nie je okrádanie ľudí? Niekto si povie, že je to fyzicky mimo neho, že sa ho to nedotýka. Len aby sa potom nesťažoval, keď mu to zlo začne dupať po záhradke.

Nevšímavosťou k takýmto excesom zbytočne mobilizujeme blbcov a tupé hlavy. Veď ten garážový exces Slotu nepochybne niekoho posilní v presvedčení, že ak nemusí dodržiavať zákony poslanec, nemusí ani on. Duté hlavy si povedia: ak môže policajtke nadávať Slota, prečo by som nemohol aj ja? Takto nám tu narastie hydra, ktorá sa transformuje do úderok a odhodlaných fanatikov, dupotajúcich po našich záhradkách. Potom už bude neskoro kričať, aby nám niekto pomohol, sami si budeme na vine.

Lenže ten problém nie je len o Slotovi. Nikto z vládnych politikov ho otvorene nekritizoval, všetci mali len alibistické reči. V čom sú potom lepší Fico alebo Paška, keď sa ho odmietajú zbaviť? Pokojne akceptovali aj Slotove a Rafajove klamstvá o podpisoch, sú zbabelí poskytnúť novinárom videozáznam z garáží.

V tomto prípade nie sú o nič lepší. Možno po eurovoľbách sa ozvú. Mne však chýba jednoznačná reakcia celého parlamentu v tom, že Slotovo konanie jasne odsudzujú. Niet tam nikoho, kto by povedal: „Napíšte nejaké prehlásenie, zahlasujeme zaň." Niet odvahy urobiť čokoľvek, čím by sa od Slotu totálne dištancovali. Poslanci sa mali predbiehať, kto to podpíše ako prvý. Čudujem sa im, že nekričia, že so Slotom nechcú mať nič spoločné, že sa hanbia za to, akého majú kolegu. Oni chcú nebodaj analyzovať, či Slota policajtke nadával raz alebo dvakrát, či intonácia bola taká alebo taká? Čo sa zbláznili? Veď všetko je úplne jasné.

Ako sa to dá vysvetliť?

Netuším. Asi sú z neho všetci pokakaní, možno všetci na všetkých niečo vedia, tak mlčia. Ďalším vysvetlením je, že s jeho správaním súhlasia. Všetci sú tam zodpovední za šírenie Slotovho zla, z tej zodpovednosti sa nedá vyvliecť. Politika už nie je o dobrých pastieroch, ktorí nezištne vedú svoje stádo, je o záujmoch a peniazoch. Ale to vážne nemajú žiadne mantinely?

Vezmite si, aké témy u nás rezonujú, či politici niekedy otvorili veľkú tému. Tu sa rieši len to, kto, koľko, komu a ako ukradol. Nikto nemá víziu, ktorá za niečo stojí. Politiku doslova sprízemnili na úroveň suterénu. Už nezaznievajú ideály o čistote, čestnosti, a aj keby to niekto vypustil z úst, pozeráme naň ako na niekoho, kto trepe dve na tri. Vám sa to nezdá zlé? Občania chodia ako bezprízorné teľce a mlčia. Je to normálne? Mne je to ľúto. Paška ako šéf parlamentu mlčí, niet pritom väčšej hanby, než akú si spravil krytím klamárov. Prečo mlčí Kaliňák? Neverím, že človek ako on je kamarát so Slotom.

Nie je, veď koaliční politici Slotu off record ohovárajú, zažil som to ikskrát. Nemajú však odvahu povedať to verejne, lebo s ním vládnu.

Ale tak to nemôže byť. Koalícia je im prednejšia ako česť?

3.jpg

Mnohí diskutéri sú zrelí nie na Pezinok, ale na špecialistov v Abu Grajbe

Je. Vaša posledná protestná akcia voči Slotovi bude v Žiline. Prečo?

Vnímam to ako vyvrcholenie svojich aktivít tak, aby som mal čisté svedomie, aby som uzavrel celý kruh. Urobil som, čo som mohol, netáral som do vetra, viac už nezmôžem. Ak hovorím, že treba evanjelizovať Slotov elektorát, sám musím ísť príkladom. Od srdca im poviem, čo si myslím o Slotovi, dramaturgia mítingu nie je náročná. Nech prídu jeho voliči, nech si dajú pivo, nech si vypočujú názor ich oponenta. Celé je to ale aj logická pasca.

Prečo?

Ak príde veľa ľudí, je to dobre. Ak ich príde málo, tiež dobre, lebo to bude znamenať, že Slota už má vo svojej bašte málo voličov, respektíve, že jeho voliči prestali piť pivo. To je dokonca výborná správa, lebo im prestane zatemňovať myseľ.

Tieto akcie financujete z vlastného vrecka?

Áno, nie sú nejako náročné. Poskytujem tam polievku a pivo, zvyšok je o tom, čo poviem do mikrofónu.

Pýtal som sa, lebo už po prvom proteste v Bratislave vás obviňovali, že ktovie, kto to platí.

Pre nich každý, kto proti nim vystrčí hlavu, musí byť Maďar, alebo ktoviekým platený. Vôbec ich nezaujíma, že som z Oravy, že používam vlastné peniaze. Nemajú argumenty, tak útočia.

Ako sa k vám správali policajti, keď vás brali za to odobratie vlajky SNS?

Profesionálne, veď reagovali správne, inak nemohli. Počkám si však na formuláciu obvinenia, naň som naozaj zvedavý. Nič sme totiž nepoškodili, ani neukradli.

Ukradli ste vlajku zo sídla strany a odovzdali ju chlapíkovi, ktorý s ňou mal utiecť na motorke.

Neukradli, ale ukoristili. To je rozdiel. Povedal som tiež, že ju vrátime novému predsedovi SNS.

Keby ste mi z bytu niečo bez povolenia vzali s tým, že mi to neskôr vrátite, vnímal by som to ako krádež. Tak to brali aj mnohí diskutéri na internete.

Prispôsobiť sa diktátu anonymných diskutérov, či ich mentálnej úrovni, je o ničom. Mnohí z nich sú zrelí ani nie tak pre Pezinok, ale pre špecialistov kdesi v Abu Grajbe. Hrôza, čo dokážu splodiť zalezení pri počítačoch a bez odvahy podpísať sa. Vnímanie tej vlajky bolo o inom - SNS prišla o symbol, lebo si ho neustrážila. Strana sa hrdí, že je pokračovaním SNS z 19. storočia, ja tvrdím, že určite nie je, pôvodní zakladatelia by sa za ňu hanbili. Už nie sú nasledovníkmi ani symbolicky, veď si nechali ukoristiť symbol. Ostatní nech si myslia, čo chcú.

12.jpg

Novinár, ktorý klamal o mojom dlhu, bol podplatený cez I. C.

Vďaka agentúre SITA kolovala informácia, že ste zadlžený podnikateľ. Prevzala to Pravda, na druhý deň sa ospravedlnila. Ako to vzniklo?

S útokmi treba rátať, nežijeme v rytierskej dobe, keď bola dôležitá česť. Tu nikto nepovie nič do očí, len poza chrbát. Šlo o zákerné, hnusné a záludné konanie s cieľom pošpiniť ma a eliminovať. Novinár prostredníctvom agentúry zverejnil informáciu, že mám dlh. Ja som na to zareagoval, agentúra to ešte v ten deň opravila, ale niektoré noviny už mali uzávierky. Pravda zverejnila, že mám dlh, na druhý deň sa ospravedlnila v malom článočku, ale džin už bol vonku. Diskutéri v diskusiách sa až rituálne oddávali tancu nad pahrebou, v ktorej piekli Hlinu. Nuž, vážení, poviem vám, že šlo o štandardné úverové zaťaženie vo výške 1,5 milióna korún. Také má aj pani, ktorá vyrába kraslice v Kysuckom Novom Meste, vodoinštalatér v Snine, možno aj ten diskutér, lebo má hypotéku. A možno ju ani nemá, lebo mu nikto nechcel požičať, lebo takému „lúzrovi" nikto nepožičia. Celé to bolo zákerné a špinavé s jediným cieľom: eliminovať protislotovského aktivistu.

Čo to spôsobí sekundárne? Keď o každom, kto má hypotéku, napíše novinár, že má dlh, kto do toho pôjde? Iba bezdomovci alebo totálni magori. Nepoznám pritom podnikateľa, ktorý nemá úverové zaťaženie, je to predsa aj znakom jeho schopností. Bolo to síce zákerné a nechutné, ale medvediu službu to splnilo, lebo pre Slotových voličov je 1,5 milióna poväčšine vysoká suma.

Teraz sa pýtam človeka, ktorý to zverejnil: Vážený, stretli ste sa s pánom I. C. predtým, ako ste mi položili otázku ohľadne môjho dlhu? Zobrali ste tisíc eur? A keď ste ich zobrali, za čo to bolo? Verím, že si toto pozrie. Čakám odpoveď na moju otázku.

Menujte konkrétne.

Tí, ktorí vedia, pochopia. Iniciály I. C. nemá až toľko ľudí.

Igor Cibula?

No comment. Novinára, ktorý zverejnil zákernú vec, žiadam, aby mi odpovedal. Potom učiním právne kroky na svoju ochranu.

Novinár konal na objednávku?

Áno, určite. Jednoznačne.

Bolo to zaplatené?

Bolo to zaplatené.

Novinár SITA teda vypustil informáciu o vašom dlhu preto, lebo bol podplatený?

Existujú informácie, ktoré hovoria o tom, že jeden človek to s tým novinárom vybavil za tisíc eur. Objednávatelia, sprostredkovateľ a aj ten novinár by mali niesť zodpovednosť za to, že ma poškodili. Keby som šiel v duchu „akú dostaneš, takú vráť", neviem, či by im stačilo na zaplatenie škôd len tých tisíc eur. (Stanovisko SITA nájdete tu - kliknite)

Kedy vám položil novinár tú otázku?

Vtedy, keď som na ňu nemohol odpovedať, čiže v čase nasadania do policajného auta. To bol jeho zámer. Nikdy viac mi nevolal, aby si overil, aká je pravda, aby som tú informáciu rozviedol. Pýtal sa totiž, či priznávam dlh voči spoločnosti Heineken. Povedal som, že áno, ale viac som nestihol, lebo ma policajti tlačili do auta. Ako som to mal dovysvetliť?

To úverové zaťaženie je už pasé?

Áno, už od februára, čiže žiadne také, že som to splatil len preto, lebo sa niečo prevalilo. Obchodným podielom svojej firmy som ručil za normálny trojročný úver. Som totiž dobrým klientom Heinekenu, majú ma radi, tak mi operatívne požičali. Všetko bolo na zmluvu, čisté, riadne ošetrené, niekto však z toho vyrobil falošný problém. Zámerne, aby ublížil. Nikto vás totiž nepochváli za desaťtisíce polievok, ktoré sme vydali študentom zdarma za každú jednotku zo skúšky. To si nikto ani len nevšimne. Rovnako to, že sme rozdali už takmer tritisíc litrov vína darcom krvi. Máme totiž akciu, že ak ju niekto bezplatne daruje, dostane u nás obed a liter červeného k tomu zdarma. Raz ma pozvali na promo jednej bankovej akcie, kde len chlebíčky stáli 100 tisíc korún, pričom sa tam odovzdával trápny šek na charitu vo výške 45 tisíc korún. Nikdy som sa svojimi akciami nikomu nechválil, nežiadal noviny, aby mi robili reklamu, ale štve ma, že niekto účelovo vytiahne nepravdu a na tom položí základy môjho lynču. Mne moja práca nabíja karmu a to mi stačí.

Rozhovor bol autorizovaný, Alojz Hlina v prepise nič nezmenil.

Medzititulky: Redakcia

Všetky predchádzajúce rozhovory si môžete prečítať tu.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať
 2. Obyčajné dáta sa dokážu premeniť na neobyčajné veci
 3. Nestarnú, ale dozrievajú
 4. Vykurujete plynom? Využite špeciálnu ponuku od ZSE
 5. TOP pätnásť miest v Spojených arabských emirátoch
 6. VIVO! prišlo do Bratislavy
 7. 7 dôvodov, prečo spoznať prírodnú kozmetiku od rodinnej firmy
 8. 5 najúčinnejších tipov, ako sa zbaviť bolesti hlavy
 9. Vybavte si hypotéku z pohodlia svojho gauča
 10. Nový Volkswagen Golf a jeho 7 zásadných noviniek
 1. Na rozvoj turizmu v Košickom kraji je pripravených 840-tisíc eur
 2. Obyčajné dáta sa dokážu premeniť na neobyčajné veci
 3. Nestarnú, ale dozrievajú
 4. Vykurujete plynom? Využite špeciálnu ponuku od ZSE
 5. Ako prejsť na novú Ekasu jednoducho a s nulovými investíciami?
 6. Polus City Center je oddnes VIVO! Bratislava s viac obchodmi
 7. TOP pätnásť miest v Spojených arabských emirátoch
 8. VIVO! prišlo do Bratislavy
 9. Bratislavský Polus City Center je oddnes VIVO!
 10. V Dell sa rozhodli skoncovať s plastom v jedálni
 1. 5 najúčinnejších tipov, ako sa zbaviť bolesti hlavy 13 064
 2. Príbehy z raketovej základne, ktoré ste nikdy nemali počuť 11 342
 3. Pre prácu v banke sú nevyhnutné tri schopnosti. Máte ich? 9 219
 4. TOP pätnásť miest v Spojených arabských emirátoch 9 178
 5. Nový Volkswagen Golf a jeho 7 zásadných noviniek 6 968
 6. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 6 053
 7. Máte cukrovku? Zhoršenie zraku rozhodne nepodceňujte 4 772
 8. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať 4 674
 9. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 4 516
 10. Vykurujete plynom? Využite špeciálnu ponuku od ZSE 4 238

Téma: Ján Slota


Článok je zaradený aj do ďalších tém Alojz Hlina, Strana SNS

Hlavné správy zo Sme.sk

Obžaloba Threemu o vražde nespomína, môže to byť taktika

Obhajcovia budú komunikáciu ďalej spochybňovať.

Niekoľko zväzkov vyšetrovacieho spisu k vražde novinára Jána Kuciaka.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner sa po vražde Kuciaka rehotal

Čo si písali Kočner a Zsuzsová v čase vrážd Kuciaka a Kušnírovej.

Podcast Dobré Ráno
Autorská strana Samuela Marca

Šokujúce: TA3 nie je spravodajská televízia (píše Samo Marec)

"Poznáte ich po TA3," povedal by Matúš.

Predseda novovzniknutej politickej strany Dobrá voľba Tomáš Drucker (v popredí) počas tlačovej besedy.
Nová Škoda Octavia

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner sa po vražde Kuciaka rehotal

Čo si písali Kočner a Zsuzsová v čase vrážd Kuciaka a Kušnírovej.

Podcast Dobré Ráno

Čaputová si pripomenie Nežnú revolúciu v Bratislave i Prahe

Prezidentka sa zúčastní viacerých akcií.

Prezidentka Zuzana Čaputová počas pietneho aktu kladenia vencov na vojenskom cintoríne Petržalka – Kopčany, pri príležitosti Medzinárodného dňa vojnových veteránov 11. novembra.

Kvasnica nevylučuje, že obvinení z vraždy Kuciaka ešte začnú rozprávať

Až smrť dvoch mladých ľudí podľa neho všetkým ukázala, v akom rozklade je stav slovenskej spoločnosti.

dvokát Roman Kvasnica, ktorý zastupuje Zlaticu Kušnírovú, matku zavraždenej snúbenice Jána Kuciaka reční počas príhovoru na konferencii pod názvom Slovensko proti všetkým mafiám v Divadle Jána Palárika v Trnave.

Gýč už rok straší v centre Košíc. Zjavil sa v noci dva dni pred voľbami

Odborná verejnosť sochu koňa považuje za katastrofu. Nemá autora ani povolenia.

Kôň Casso je už rok osadený na rohu Orlej a Zvonárskej. Darcovia sa k nemu nehlásia.