Františkáni, kauza plná otáznikov

Nevlastných bratov Alojza a Lukáša zrejme viac ako rok sexuálne zneužívali. Otázne je kto.

Polícia po razii vo františkánskom kláštore obvinila troch mníchov, všetko však mohlo byť inak.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

BRATISLAVA. Polícia pred mesiacom obvinila troch študentov teológie z bratislavskej rehole františkánov, že od júla 2007 do januára 2009 sexuálne zneužívali štrnásťročného Lukáša a jedenásťročného Alojza. Nevlastní bratia, ktorí navštevovali kláštor aj kostol v centre hlavného mesta, mali byť zneužívaní v hovorni, ktorá slúži ako návštevná miestnosť, a v sakristii, kde sa kňazi s miništrantmi pripravujú na sväté omše.

Na prvý pohľad jasná kauza však vzbudzuje množstvo pochybností – od miesta cez čas, osoby až po okolnosti, za akých sa to malo diať.

Rizikové miesto činu

Redaktori denníka SME boli v priestoroch, v ktorých mali františkáni zneužívať Lukáša a Alojza. Na ceste k „miestu činu“ bolo živo. „Je to jedna z najfrekventovanejších častí kláštora, je verejne prístupná,“ hovorí predstaviteľ františkánov Ján Krstiteľ Balázs.

Sporné body
 • Jeden z chlapcov Lukáš tvrdí, že zneužívanie sa skončilo „hneď, ako začali eurá“
 • františkáni tvrdia, že od októbra 2008 v kláštore neboli,
  nachádzali sa v Ríme
 • chlapci hovoria, že ich zneužívali na koženej sedačke – kláštor ju dostal až 30. januára 2009
 • chlapci označili štyri mená podozrivých, presne uviedli
  len jedno meno
 • dvaja sa volajú inak, jeden má iné aj rehoľné meno. Žiadny Dušan v kláštore nepôsobil
 • spôsob rekognície, keď boli medzi fotky cudzích ľudí vložené fotografie františkánov
 • františkáni tvrdia, že ich chlapci spoznali ako členov rehole,a nie ako ľudí, ktorí ich mali zneužívať.

Na chodbe, z ktorej sa prechádza do hovorne, bolo, naopak, pusto. Do miestnosti sa nedá vojsť priamo, od chodby ju delia ďalšie dvere. Ani jedny sa podľa Balázsa nezamykajú.

„Alojz tvrdí, že občas ich niekto vymákol. Keď sme sa ho pýtali, prečo neušiel, povedal, že ich rýchlo zamkli, údajne im zaväzovali aj oči,“ povedala jeho teta Edita, ktorá chlapca vychováva.

Vedľa hovorne je jedáleň, cez ktorú sa prechádza do kuchyne. „Chlapci hovoria, že k skutku malo dochádzať hlavne v nedeľu okolo obeda, medzi dvoma omšami. V tom čase sa však pripravuje obed. Bolo by obrovským rizikom robiť v týchto priestoroch niečo, pri čom nechcem byť prichytený,“ tvrdí Balázs.

Alojzova teta to nepovažuje za vylúčené. „V tej som kuchyni varila, bolo to v sobotu alebo v nedeľu. Na chodbu som nevidela, ale čudovala som sa, ako deti v kláštore voľne pobehovali. Prekvapilo ma, ako sú chlapci v priestoroch dobre zorientovaní.“

Balázs pochybuje aj o tom, že chlapcov mohli zneužívať v sakristii, cez ktorú sa vchádza do kostola. Podľa neho sa totiž dvere z chodby ani z kostola nezamykajú, pričom pred, počas aj po omši sa v sakristii pripravuje desať až pätnásť ľudí. Alojz však tvrdí, že viackrát bol s františkánmi počas detskej omše „na poschodí“. „Potom (tam išiel) Lukáš, ktorý na omši miništroval. Čakal som naňho pred kostolom niekedy aj hodinu,“ povedal pre denník Nový Čas.

Balázs hovorí, že chlapci chodili do kostola vždy v sprievode príbuzných. Navyše v lete, keď mali byť tiež zneužívaní, detské omše nie sú. „Alojz mi povedal, že cez prázdniny, keď bol s Lukášom u mamy, chodili k františkánom aj cez týždeň. Vravel, že boli dohodnutí, no nepovedal s kým. Keď nebola mama doma, chodili tam aj sami,“ tvrdí Alojzova teta Edita.

Dodávka a kamery

Najväčšie pochybnosti vzbudzujú okolnosti, za ktorých mali byť chlapci zneužívaní. Obaja tvrdia, že na parkovisku pri kláštore pravidelne stála biela dodávka, z ktorej vystúpilo niekoľko mužov, ktorí ich potom zneužili. Všetko si mali natáčať na kameru. Niekedy ich vraj čakali vonku, inokedy v hovorni. „Rehoľa nikdy nevlastnila bielu dodávku ani kameru. Žiadne akcie ani slávnosti sa nenatáčajú, využívame maximálne fotoaparát,“ tvrdí Balázs.

Balázs pochybuje aj o tom, že chlapci mohli pozorovať dodávku z okna hovorne. Dospelý človek sa musí postaviť na špičky, aby videl aspoň časť prístupovej cesty a parkoviska. Výhľad komplikuje aj meter široký parapet, na ktorý však nie je problém vyliezť. Podľa Balázsa hovoria chlapci o dvoch svetoch. „Mohli vidieť dodávku, ľudí s kamerou, filmovanie. Po tom, ako ich tí ľudia zneužili, odišli. Druhý svet sú františkáni, teda osoby, ktoré si mohli pamätať z bohoslužieb, a dve miestnosti v kláštore, v ktorých boli. Z prepojenia týchto svetov vzišiel obraz, ktorý je rozporuplný.“

Presvedčivý dôkaz, ktorý by potvrdzoval jeho hypotézu, že chlapcov zneužili profesionáli, ktorí nakrúcajú porno, však Balázs nemá. „O mojich indíciách, ktoré to potvrdzujú, zatiaľ nechcem hovoriť. Ale motívy môžu byť rôzne vrátane vyhrážok.“ Kto vystupoval z bielej dodávky, môžu zrejme potvrdiť len záznamy z bezpečnostných kamier z okolia kláštora.

O tom, či išlo o františkánov, má však pochybnosti aj Alojzov otec. „Chlapec mi hovoril, že keď ich natáčali, niektorí boli v háboch, ale nevedel povedať, či išlo o farárov, alebo iných ľudí, ktorí sú len preoblečení.“ Dozorujúca prokurátorka Soňa Juríčková na otázku, či pracujú aj s verziou, že chlapcov mohli zneužiť profesionáli, odpovedala: „Máme viacero vyšetrovacích verzií. Pokiaľ však vec nebude skončená, nebudeme poskytovať žiadne informácie.“

Alojzova teta Edita tvrdí, že „chlapec mi povedal, že v aute sedel aj človek, ktorý bol v kostole“. Určite išlo o františkána? „Povedal, že ten, čo šoféroval, bol od františkánov.“ Edita pripúšťa, že chlapcov mohli zneužívať aj ľudia, ktorí sa pohybovali v prostredí kláštora, pričom františkáni o tom nemuseli vedieť. „Na rôznych oslavách som videla aj ľudí, ktorí boli trestaní.“ Podľa Balázsa na významnejšie oslavy ako vysviacka občas pozvú aj iných ľudí. „V takomto prípade su však vždy pozývaní konkrétni ľudia, nie je to voľné korzo.“

Zneužívaní chlapci mali dostávať od 20 do 100 korún. „Lukáš sa pred psychiatričkou vyjadril, že keď tam nebudú chodiť alebo to niekomu povedia, že ich zabijú. Boli sme aj u chirurga. U Alojza nenašli nič, Lukáš mal nejaký nález,“ povedala Alojzova teta Edita.

Polícia mlčí

Denník SME sa stretol aj s dvoma z troch obvinených františkánov. Podozrenie, že mali zneužívať Lukáša s Alojzom, odmietajú. Jeden tvrdí, že chlapcov pozná len z videnia.

Druhý im dával v návštevnej miestnosti jedlo, údajne však vždy v prítomnosti ich príbuzných, iných detí a so súhlasom predstaveného kláštora. Františkáni sú presvedčení, že ide o vykonštruované obvinenie, ktoré môže byť aj pomstou za to, že prestali rodine pomáhať, keď mali pocit, že to zneužíva.

Polícia nechce priebeh vyšetrovania komentovať. „Predčasnými vyjadreniami by mohlo prísť k zmareniu vyšetrovania,“ povedala bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.

Alojz sa najskôr hanbil. Pomohol mu zošit

Teta jedného z chlapcov je na 90 percent presvedčená, že ich zneužívali v kláštore u františkánov.

Rodina jedenásťročného Alojza žije skromne. Ich starší dom na Záhorí je zariadený jednoduchým nábytkom, všade je však čisto. Otec Alojz a teta Edita, ktorí chlapca vychovávajú, sú bez práce. „Žijeme, ako žijeme, ale sme spokojní. Určite nebudem od nikoho pýtať peniaze, nerobím to ani preto, aby sme sa zviditeľnili. Chlapcom bolo ublížené,“ vysvetľuje Edita dôvody, prečo hovorí s novinármi.

klastor.jpg

Chlapci mali byť zneužívaní v bratislavskom kláštore františkánov. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL

Alojz bol vraj odmalička šikovný a rozumný chlapec. „Zaujímali ho autá, ich vývoj. Už v škôlke vedel veľmi dobre počítať.“ V novembri 2007, keď sa z Bratislavy, kde žil s mamou, presťahoval k otcovi a tete na Záhorie, však v škole prepadal.

V tom čase mal byť už pol roka zneužívaný, o čom príbuzní nevedeli. „Zaviedli sme prísnejší režim a na pol roka mal tuším jednu trojku,“ hovorí Edita.

Trhanie v rozkroku

Podozrenie, že s chlapcom nie je niečo v poriadku, prišlo v marci 2008, keď si začal trhať nohavice. „Najskôr si robil diery na nohách. Myslela som si, že je to len neposlušnosť. Potom si ich začal trhať aj v rozkroku.“ Začal byť agresívny, ničil autíčka, farbičky. Často chodil na záchod, kde sa zdržal aj hodinu. „Raz som ho našla, ako tam sedí a neprirodzene poskakuje hore­dolu.“

Vo februári 2009 si Editu zavolala riaditeľka školy, sťažovala sa na Alojzovo správanie a prospech. „Dala som mu na zadok. Najskôr povedal, že chlapci v škole mu robia zle. Zrejme sa však cítil ukrivdený, že dostal bitku za niečo, za čo možno nemôže. Chcel mi niečo povedať, ale vravel, že je to preňho ťažké, že sa hanbí. Tak som mu povedala, nech to napíše do zošita.“

Edita zostala v šoku. Do zošita, ktorý už má polícia, totiž Alojz napísal, že v kostole u františkánov ich sexuálne obťažovali. „Napísal to sám od seba. Upozornila som ho, aby si nevymýšľal, lebo ide o vážne veci.“ Chlapec má totiž sklony klamať, podľa Edity je ovplyvniteľný a manipulovateľný. Podľa otca však jeho klamstvá vždy rýchlo odhalili.

Nemôžu povedať všetko

Pediatrička ich hneď odporučila k psychiatričke. „Povedala mi, že keď to neoznámim ja, urobí to ona.“ Hneď na druhý deň sa vybrala s matkou oboch chlapcov na políciu, kde podali trestné oznámenie. Vyšetrovatelia zavolali súdneho znalca z odboru psychiatrie a sociálnu pracovníčku.

Policajti si vraj výsluch oboch chlapcov natočili na video. „Možno si niečo prifarbili, ale ja im na 90 percent verím, že sa to stalo u františkánov. Nemôžu povedať všetko, aby nevarovali tých, ktorí to spôsobili,“ dodala Edita.

Marek Vagovič, Eugen Korda
Báli sa trestu?

Starší Lukáš dostával od rodičov pravidelne bitku.

BRATISLAVA. Polícia sa pri obvinení františkánov opiera aj o posudky, ktoré vypracovali detskí psychológovia a psychiatri. Kľúčové je zrejme stanovisko Dariny Š., ktorá po vyšetrení oboch chlapcov jeho príbuzným povedala, že majú okamžite podať trestné oznámenie. Jeden z obvinených však tvrdí, že starší Lukáš mal problémy s „neprimeraným správaním“ už pred piatimi rokmi. Odvoláva sa pritom na správu psychiatričky Eleny H. z 9. novembra 2004, ktorá hovorí o zlom rodinnom prostredí.

Možné verzie
 • Chlapcov zneužívali františkáni. Podľa príbuzných veľmi dobre poznali priestory kláštora, kde chodili aj sami.
 • Chlapcov zneužívali profesionáli, ktorí sa prezliekali za františkánov. Chlapcom sa vyhrážali, že keď to oznámia, dopadnú zle.
 • Chlapci a ich rodina sa chceli františkánom pomstiť za to, že im prestali pomáhať.
 • Chlapcov zneužívali profesionáli za asistencie alebo s vedomím františkánov.
 • Chlapcov zneužívali ľudia, ktorí chodili k františkánom, pričom tí o tom nemuseli vedieť.
„Maloletý (Lukáš) dostáva bitku od tatina za učenie, od matky za poznámky v škole, od babky, keď neposlúcha. Nedá sa vylúčiť, že tvrdenie o údajnom sexuálnom zneužívaní mohlo byť únikovou, ospravedlňujúcou reakciou pred výčitkami rodinných autorít a možnou bitkou, keď títo odhalili, že onanuje,“ napísal jeden z obvinených v žiadosti prokuratúre o zastavenie trestného stíhania.

„S Lukášom musíte hovoriť opatrne, nesmie byť pri ňom krik a násilie. Podobne ako mladší Alojz aj on je ľahko ovplyvniteľný, niekedy sa správa ako autista,“ hovorí Alojzova teta Edita.

Hypotézu o strachu z rodičov podľa obvineného potvrdzuje aj správa psychiatričky Dariny Š. z 29. apríla 2009. „Maloletý Lukáš bol privedený na vyšetrenie tetou a matkou, nakoľko už prv doma kradol peniaze, klamal. Teraz začal veľmi masturbovať, vyzliekať dievčatá, ukazuje sa im nahý. Brata navádzal, aby dal psovi olizovať pipíka.“

Obvinený sa odvoláva aj na správu psychologičky Ivany S. z 25. februára 2009. „Aj mladší začal onanovať, sedí na WC celé hodiny, trhá si gate na zipsoch. Pri subjektívnom pocite ohrozenia má tendenciu k únikovým reakciám.“ Považuje preto za vhodné „doplniť otázky položené znalcom v súvislosti
s vyšetrením duševného stavu maloletých“.

vag

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Jakub Mankovecký z SPU v Nitre bol opäť úspešný v reze viniča
 2. Hitparáda štiav
 3. 14. ročník AmCham „JOB FAIR“ v Košiciach
 4. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 5. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 6. Malé knedličky, veľké dojmy
 7. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 8. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 9. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 10. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 523
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 085
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 7 849
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 625
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 556
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 4 790
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 464
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 2 700
 9. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 2 413
 10. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 184

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, kedy oficiálne spustí rokovania o brexite.

DOLNÝ ZEMPLÍN KORZÁR

Smer na východe už oslavuje MDŽ. Zabáva vtipmi o svokrách

Nikto nespomínal ističe, ceny elektriny, ani dôchodky.

ŠPORT

Českému brankárovi zapadol jazyk, život mu zachraňoval útočník súpera

Otras mozgu, zlomený a narazený zub, rozťatá pera.

Neprehliadnite tiež

SaS odmieta obvinenia z užívania drog, Sulík chce Fica zažalovať

Predseda liberálov nečaká, že sa Fico ospravedlní, stačí mu, keď svoje tvrdenie zoberie späť.

Kauzu lykožrút uzavreli, trestné stíhanie exministrov životného prostredia zastavili

Prokurátor zastavil trestné stíhanie, pretože skutok nebol trestným činom.

Počet nezaradených poslancov stúpne, v pléne ich bude sedieť dvanásť

Prví nezaradení poslanci v tomto volebnom období prišli už krátko po voľbách.

Ústavný súd vlani priznal pre prieťahy odškodné viac ako 700 000 eur

Ústavný súd v minulom roku konštatoval v 263 prípadoch porušenie práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop