BRATISLAVA. Zisk mimoparlamentnej strany Sloboda a Solidarita, ktorý na základe oficiálnych výsledkov volieb do Európskeho parlamentu (EP) dosiahol takmer päť percent, bol veľkou stratou pre parlamentnú pravicu. V dnešnej relácii televízie TA3 V politike to uviedol líder eurokandidátky Smeru-SD Boris Zala s tým, že tento stav považuje za dobrý.
"My sme pred voľbami hovorili o porážke pravice, mali sme na mysli predovšetkým SDKÚ-DS, ktorá je jej lídrom. Z tohto pohľadu to pokladám za víťazstvo sociálnej demokracie lebo ten náš zisk je taký rozdielny, že je hodné ho zaznamenať ako absolútne víťazstvo," povedal. Podľa oficiálnych výsledkov získal Smer-SD 32 percent hlasov, kým SDKÚ-DS takmer 17 percent.
Flašíková pritiahla voličov, tvrdí Zala
Jednotka na kandidátke SDKÚ-DS Eduard Kukan reagoval, že opozícia zrejme získala viac kresiel ako vládny Smer-SD (predbežne 6:5 z pohľadu opozície, pozn. TASR). "Je pravda, že Smer-SD prinesie Strane európskych socialistov (PES) o dve kreslá viac ako pred piatimi rokmi a my o dve menej, ale stále prinesieme viac ako Smer-SD eurosocialistom. Voľby ukázali, že prevaha Smeru v prieskumoch nie je taká reálna," konštatoval.
Kukan pripomenul, že SDKÚ-DS postavila predvolebnú kampaň na stretnutiach s občanmi. "Ja ten dvojpercentný nárast volebnej účasti považujem za dôležitý. Ukazuje sa, že naši ľudia si postupne uvedomujú, že EÚ to sme my," povedal. Domnieva sa, že na budúce voľby pôjde na Slovensku hlasovať ešte viac ľudí, no "nečakajme rekordné účasti, ale Slovensko sa stane štandardnou krajinou".
Zala na margo predbežných výsledkov podotkol, že strana Smer-SD je spokojná. "Ja som vždy hovoril, že päť kresiel bude pre nás veľký úspech, no nízka účasť nedáva veľmi možnosť predvídať výsledok," vysvetlil. V súvislosti so skutočnosťou, že pred Zalu sa na líderskú pozíciu zrejme dostala Monika Flašíková-Beňová, poznamenal, že ho to skôr potešilo. Považuje totiž za pozitívum, že "máme v strane viac ťahúňov, ktorí sú schopní pritiahnuť voličov. Ja to vítam, postaviť ju (Flašíkovú-Beňovú, pozn. TASR) do kampane bol prínos pre stranu," podčiarkol.
Kukan: Využili Orbána, to si nezaslúžil
Politici sa nevyhli ani téme maďarskej karty, o ktorej sa krátko pred voľbami začalo intenzívne hovoriť aj pre kontroverzné výroky lídra maďarskej opozície Viktora Orbána, na ktoré reagovala aj NR SR mimoriadnou schôdzou. "Na takéto výroky treba vedieť reagovať adekvátne ich významu a netreba ich zveličovať. Som presvedčený, že budúcnosť prinesie do slovensko-maďarských vzťahov ďalšie problémy a musíme sa naučiť na to reagovať," upozornil Kukan.
Domnieva sa, že namiesto mimoriadnej schôdze sa na tieto udalosti dalo reagovať diplomatickými kanálmi. "Pripadalo mi to, že to hráte tak, aby ste možno na svoju stranu nalákali aj voličov SNS, to som považoval za neadekvátne. Orbán si to vôbec nezaslúži," zdôraznil exminister zahraničných vecí.
Zala je však presvedčený, že zápas s SMK je legitímny. "Je to politická strana bojujúca o hlasy tak, ako aj iné strany a Smer má výhrady k nacionalizmu, ktorý sa v rámci jej politiky prejavuje. A my s ním budeme zápasiť," avizoval. Zároveň vyhlásil, že Orbán je lídrom opozície a nie len nejaký politik. "On s veľkou pravdepodobnosťou preberie vládu. Ak on hovorí o zmene hraníc v Európe, nie je možné to akceptovať. Slovensko by malo zaujať jasné stanovisko, že nepripustí výroky takéhoto charakteru. Tu by sme mali byť jednotní," uzavrel.