SME

Jednotky KDH a SNS prepadli

Preferenčné hlasy zamiešali karty tak, ako ešte nikdy, až 27­tisíc hlasov bolo neplatných.

Jednotka KDH Martin Fronc zostáva na Slovensku.Jednotka KDH Martin Fronc zostáva na Slovensku. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Monika Flašíková­Beňová a Pál Csáky. To sú víťazi slovenských eurovolieb 2009. Beňovej, ktorá má už niekoľko rokov iný názor na veľa vecí ako vedenie Smeru, sa najprv prekvapivo stala trojkou kandidátky a v sobotu už menej prekvapivo zozbierala najviac preferenčných hlasov na Slovensku a dostala sa do europarlamentu z prvého miesta, keď ju voliči „prekrúžkovali“ pred jednotku kandidátky Borisa Zalu.

Sulík zabodoval

Ďalším víťazom je predseda SMK Pál Csáky a vedenie strany. V prípade, že by v eurovoľbách prišli o poslanca, mohlo by to znamenať ďalšie argumenty proti Csákymu a jeho ľuďom. SMK z urien vybrala o 800 hlasov viac ako v roku 2004 a udržala si dvoch europoslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Prekvapením eurovolieb sa stala nová strana Sloboda a solidarita ekonóma Richarda Sulíka. Získavala v rastúcej internetovej komunite, jej voličská základňa sa značne prekrýva so sympatizantami SDKÚ. SaS dostala vo voľbách len o 5900 hlasov menej ako SNS. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda o týchto hlasoch hovoril ako o „prepadnutých“ hlasoch pravice.

Ja som bol zodpovedný za kampaň, takže som spokojný.

Martin Fronc, jednotka kandidátky KDH, prekrúžkovali ho.

Voliči mali veľké starosti s hlasovaním – neplatných bolo takmer 27­tisíc hlasov, teda viac než tri percentá odovzdaných hlasov, hoci zákon pri eurovoľbách pripúšťa aj niektoré chyby na lístku. V prezidentských voľbách bolo neplatných 18­tisíc hlasov, teda necelé percento.

Martin Fronc z KDH a Dušan Švantner zo SNS sú tí, čo cez víkend strácali. Do volieb išli z pozície podpredsedov strán. Fronc z pozície neoficiálnej straníckej dvojky a šéfa kampane. Podpredsedu KDH „prekrúžkovali“ europoslanci Anna Záborská a Miroslav Mikolášik.

SkryťVypnúť reklamu

Švantera predbehol iný podpredseda strany – Jaroslav Paška, ktorý bude jediným zástupcom Slotovej strany v europarlamente. „Nebudem zastierať, že som sklamaný, nepovažujem to však za tragédiu,“ hovorí Fronc. Predpokladal, že KDH bude zápasiť o dva mandáty. Výsledok preto považuje, aj vzhľadom na odchod ľudí okolo Vladimíra Palka, za úspech.

Jednotka SNS sa čuduje

Švantner si myslí, že SNS dopadla celkom dobre. „Prečo by som mal byť sklamaný? Doteraz sme neboli v Európskom parlamente, teraz sme.“ Priznal, že čakali dve kreslá, slabší výsledok SNS je podľa neho dôsledkom masívnej protikampane v médiách.

Na otázku, či mu neuškodilo, keď vulgárne nadával organizátorom súťaže vo varení halušiek v Tureckej, odpovedal: „Médiá majú veľkú moc. Je o mne známe, že sa podieľam na dobročinných akciách. O žiadnej
z nich nepísali. Myslím, že išlo o pripravenú provokáciu.“

SkryťVypnúť reklamu

SDKÚ prišla o poslanca tesne

BRATISLAVA. Smer dostal v eurovoľbách 32 percent hlasov a má piatich poslancov. SDKÚ takmer 17 a uspokojiť sa musí s dvoma – rovnako ako 10–percentné KDH.

Za tento zjavný nepomer môže systém rozdeľovania poslaneckých kresiel strán, ktoré mali menej ako päť percent. Vzhľadom na veľký počet prepadnutých hlasov sa dodatočne podľa pomerne zložitej „metódy najväčších zvyškov“ rozdeľovali celkovo tri z 13 mandátov.

Dostala ich SNS, SMK a KDH. SDKÚ podľa neoficiálnych prepočtov chýbalo do tretieho europoslanca len necelých 300 hlasov. Doslova „o chlp“ naopak vďaka tejto metóde získalo KDH. Rovnaký systém sa na Slovensku uplatňuje aj pri voľbách do Národnej rady.

knm

Za účasť vraj môžu aj médiá

Slovensko zrejme opäť zostalo na chvoste účasti vo voľbách. Premiér hodil vinu na médiá.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Aj keď prišlo na Slovensku k voľbám o pár percent viac voličov ako naposledy, v európskom rebríčku sme na konci. Predseda vlády Robert Fico v sobotu na príklade svojho známeho novinárom vyčítal, že Slovákov zaujíma len plat europoslancov, a preto nejdú voliť.

„Tak niekto takýto obraz ale vytvoril, takže, zamyslite sa aj vy nad sebou,“ odkázal novinárom. Fico si myslí, že vo všeobecnosti „sme málo povedali verejnosti o tom, čo vlastne európsky parlament robí“.

Novozvolení europoslanci sa včera nevedeli zhodnúť, ktoré konkrétne témy a informácie o europarlamente sa verejnosť mala dozvedieť, no nedozvedela sa ich. Niektorí tvrdia, že bola informovaná dostatočne. Boris Zala zo Smeru vidí za nízkou účasťou spokojnosť Slovákov s európskymi inštitúciami, ktorá ich nemobilizuje. Ľudia však podľa neho nie sú nikdy dostatočne informovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Voliči nevedia o zásadných rozhodnutiach europarlamentu, hovorí po piatich rokoch v Bruseli a Štrasburgu Vladimír Maňka zo Smeru. „Napríklad o rozdielnych liekoch pre deti a dospelých ľudia nič nevedia. Doteraz sa používali rovnaké lieky, ktoré pôsobili negatívne na detský metabolizmus. Rozhodli sme, že sa budú vyrábať špeciálne lieky pre deti.“

Europoslanec Miroslav Mikolášik z KDH hovorí, že Slováci nepoznajú ich konkrétnu prácu. „Bol som niekoľkokrát spravodajcom. Napríklad k čerpaniu eurofondov všetkých 27 krajín. Kto o tom u nás vie? Pritom v rokoch 2007 až 2013 príde na Slovensko vyše trinásť miliárd eur aj vďaka europarlamentu.“ Neviní z toho médiá, hovorí, že by malo fungovať niekoľko komunikačných kanálov spoločne.

„Občania sú dostatočne informovaní. Bolo by dobre, keby poslanci informovali, čo mienia pre tento národ urobiť čo tam mienia presadiť. Viac k tomu nemám čo dodať,“ povedala europoslankyňa Edit Bauer z SMK.

SkryťVypnúť reklamu

Ján Glovičko

Do Národnej rady nastupujú náhradníci

V eurovoľbách strany postavili overené mená z parlamentu. Teraz ich musia striedať náhradníci.

RATISLAVA. Po víkendových eurovoľbách čakajú zmeny aj Národnú radu. Do jej lavíc sa chystá zasadnúť niekoľko nových poslancov.

Strany do eurovolieb nasadili overené mená z parlamentu a tak namiesto nich prichádzajú náhradníci. Klub Slovenskej národnej strany omladí predseda Mládeže SNS Jakub Gajdošík, ktorý sa vo svojich 24 rokoch stane najmladším poslancom národného parlamentu. Vystrieda parlamentného matadora Jaroslava Pašku, ktorý v parlamente prvý raz zasadol už v roku 1994.

Svoju poslaneckú aktovku môže oprášiť aj Ján Rusnák z SDKÚ, ktorý pôsobil v parlamente v predchádzajúcom volebnom období. Po voľbách 2006 skončil len ako náhradník a teraz vystrieda Eduarda Kukana.

SkryťVypnúť reklamu

Zmeny čakajú aj Smer, kde opustí klub Boris Zala a Monika Smolková. Namiesto Zalu by mal prísť primátor Brezna Jaroslav Demian. Ďalším náhradníkom v poradí je Milan Géci, ktorý je prednostom obvodného úradu v Košiciach.

vev

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 767
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 752
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 536
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 375
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 324
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 778
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 297
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 131
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu