BRATISLAVA, BUDAPEŠŤ. Premiér a šéf najsilnejšej vládnej strany Smer-SD Robert Fico dnes vyjadril obavy z úspechu extrémistického Hnutia za lepšie Maďarsko (Jobbik) vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Mimoparlamentná strana, ktorá vo voľbách získala tri kreslá, v minulosti vyvolávala napätie v slovensko-maďarských vzťahoch. Vyznačuje sa tiež ostrou protirómskou rétorikou.
"Je to zlé a strana, ktorá otvorene hovorí o autonómii, strana, ktorá sa otvorene hlási k tým najpravicovejším a najextrémnejším stanoviskám, bude spôsobovať veľkú nestabilitu v tomto priestore," komentoval Fico na tlačovej konferencii volebný výsledok Jobbiku.
"Maďarskí voliči si vybrali. My im do toho hovoriť nemôžeme, a preto je našou povinnosťou pripraviť sa na extrémy, ktoré budú prichádzať z týchto pozícií a budeme na ne primeraným spôsobom reagovať," dodal premiér. Tvrdil, že ešte horšie bude, ak sa táto strana prebojuje vo voľbách aj do maďarského parlamentu.
O veľkom probléme hovoril aj maďarský premiér
V maďarských eurovoľbách sa stal Jobbik treťou najúspešnejšou stranou po opozičnom Fidesze-MPP a vládnych socialistoch. Úspech Jobbiku znepokojil aj predsedu maďarskej ľavicovej vlády Gordona Bajnaia. Ten podľa agentúry MTI výsledok nacionalistov označil za "veľký problém".
Predseda maďarskej vlády zdôraznil, že v EP bude viac pravicových poslancov, ako ľavicových a že vzrástla apatia voličov i sila radikálnych, extrémistických strán. Pre Maďarsko je zlé, že sa do EP dostala extrémistická strana, získanie priestoru Jobbikom je obrovským problémom. Zodpovednosť za to nesú všetky parlamentné strany, preto musia všetky spytovať svoje svedomie, konštatoval.
Jobbik sa sám považuje za euroskeptickú stranu protestujúcu proti imigrácii. Jeho kritici však toto hnutie označujú ako rasistické a antisemitské. Strana okrem iného volá po prísnych trestoch za drobnú rómsku kriminalitu. V minulosti organizovala čiastočné blokády niektorých ciest k hraničným priechodom na Slovensko, stála tiež za vytvorením polovojenskej jednotky Maďarskej gardy.
Vo voľbách do EP zaznamenali značný zisk krajne pravicové či extrémistické strany aj v ďalších krajinách. Dôvodom bola zrejme hospodárska kríza a nízka účasť.
Fico: Opozičné strany nevyhrali nič
Premiér Ficoo nepovažuje zisk po dva mandáty v Európskom parlamente, ktoré dosiahli tri opozičné strany, za úspech. Ak to niekto za úspech považuje, tak sa nad tým musí podľa vlastných slov pousmiať.
"Nevyhrali nič, všetko prehrali," odkázal na margo výsledkov SDKÚ-DS a KDH, ktoré prišli o jedného europoslanca. Pripomenul, že tieto strany stratili tretinu pozícií. "Takú hanbu by som nechcel zažiť ako zažil Fronc (z líderskej pozície kandidátky KDH klesol až na nezvoliteľné miesto a nedostal sa do EP, pozn. TASR), Csáky vykrikuje akoby vyhral voľby, pritom sa mu rozpadá strana. Prečo ich v tom podporujete?," pýtal sa médií na tlačovej konferencii. Zároveň uviedol, že tlačovku zvolal až na dnes práve preto, aby si vypočul reakcie ostatných strán na výsledky sobotňajších (6.6.) volieb.
"My naozaj dnes musíme konštatovať, že pri extrémne nízkej účasti sme dosiahli dobrý výsledok, lebo sme počet našich voličov navýšili o 120 percent a máme o dvoch europoslancov viac," konštatoval v súvislosti s výsledkom Smeru-SD. Neteší ho však, ako dopadli iné sociálnodemokratické strany v EÚ. "Zdá sa, že Smer-SD je jediná sociálnodemokratická strana, ktorá vyhrala voľby," domnieva sa predseda vlády.
Paška: Ľudia podceňujú Európsky parlament
Občania Slovenskej republiky trochu podceňujú Európsky parlament (EP), ktorý bude v novom zložení rozhodovať o miliardách eur. Pred novinármi to na margo nízkej účasti vo voľbách do EP vyhlásil predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) po tom, ako prevzal od Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) zápisnicu o výsledku týchto volieb.
Na otázku, či by sa tento problém nedal riešiť zákonom, ktorý by stanovil povinnosť voliť, odvetil, že teoreticky je to možné, keďže sú krajiny, kde to tak funguje. "Je to však aj súčasťou tradícií a mám obavy, že ak by dnes chcel niekto prísť s touto myšlienkou, stal by sa terčom mediálnej kritiky, že chce autoritatívne zneužívať občianske právo voliť. Myslím si, že na Slovensku na to asi nie sú ľudia pripravení," povedal.
Pašku však mrzí, že Slovensko je v otázke volebnej účasti na chvoste krajín EÚ. "Nie je to dobrý signál, na druhej strane účasť bola trošku vyššia ako pred piatimi rokmi a verím, že najbližšie už nebudeme na chvoste," povedal.