BRATISLAVA. Úspech krajne pravicového nacionalistického Hnutia za lepšie Maďarsko (Jobbik) znamená koniec ilúzií, že Maďarsko čelí radikalizmu - takto komentuje výsledky nedeľňajších volieb jeden z najväčších maďarských spravodajských portálov, Index.hu.
Ako uvádza portál, bolo smutné už aj to, keď sa v roku 1998 do parlamentu dostala krajne pravicová Maďarská strana spravodlivosť a život (MIÉP) Istvána Csurku, ale jej vyše päťpercentný podiel bol malý oproti 15 percentám Jobbiku.
Podľa publicistu Alberta Gazdu bolo "tajomstvom úspechu strany Jobbik aj to, že sa nebála hovoriť o probléme, o ktorom ostatné strany mlčali, a robila to zrozumiteľným spôsobom pre všetkých". Výsledkom je, dodáva komentár Indexu, že strana Jobbik predbehla socialistov v siedmich župách, "v ktorých spolunažívanie rómskych a nerómskych občanov je viac než problematické".
Denník Népszava na svojej internetovej stránke na margo úspechu Jobbiku pripomína: "Všetci demokraticky zmýšľajúci ľudia musia začať uvažovať nad tým, kde a čo sa pokazilo. Treba si vyjasniť to, ako konať, aby pri parlamentných voľbách podobné prekvapenia nenastali." Podľa neho sa strana Fidesz doteraz stavala proti Jobbiku skôr z taktických príčin, nakoľko argumentovala tým, že rozdeľuje pravicu. Menej však zdôrazňovala, že hlavným problémom je ideológia tejto strany.
Vo voľbách do Európskeho parlamentu vyhrala v Maďarsku opozičná pravicová strana Fidesz so ziskom 14 mandátov, vládna Maďarská socialistická strana (MSZP) bude mať štyroch europoslancov, strana Jobbik troch a Maďarské demokratické fórum (MDF) jedno kreslo.