PRAHA. Podľa politológov sa strany, a predovšetkým sociálna demokracia, budú snažiť zaktivizovať svojich voličov, aby si pri vyššej účasti zaistili lepší volebný výsledok. A v prípade Strany zelených, ktorá nedokázala prekonať päťpercentnú hranicu, pôjde o prežitie.
Podľa politológa Jana Kubáčka bude mať kampaň príchuť osudovosti a sústredí sa na nerozhodnutých a stredových voličov.
Z celkového počtu 22 mandátov v Európskom parlamente, ktoré pripadajú na Česko, získala ODS deväť a ČSSD sedem. Štyri mandáty majú komunisti a dva KDU-ČSL. Politológov prekvapilo, že kým v roku 2004 pripadlo na strany, ktoré žiadne kreslo v EP nezískali, iba 12 percent odovzdaných hlasov, teraz to bolo dvakrát viac.
Neúspešné boli aj tri zelené strany, ktoré sa hlásia k ekologickému programu. Bolestná je prehra pre bývalú vládnu Stranu zelených, ktorej dali voliči iba 2,06 percenta hlasov. Po tom, ako strana neuspela vlani v krajských a senátnych voľbách, a teraz ani v eurovoľbách, by to mohol byť pre voličov negatívny signál o konci tejto strany.
Pravdepodobnosť, že sa im na jeseň podarí získať päť percent, je veľmi malá, konštatoval politológ Tomáš Lebeda na margo októbrových predčasných volieb. Stranu zelených, ktorá bola od roku 2006 tri roky vo vláde, tak môže čakať osud bývalej Občianskej demokratickej aliancie a Únie slobody.
Za každý získaný hlas dostanú strany, ktoré v eurovoľbách získali viac ako jedno percento hlasov, štátny príspevok vo výške 30 Kč (1,1 eura). Pre víťaza volieb ODS, to znamená viac ako 22 miliónov Kč. Strana však na kampaň pred eurovoľbami vynaložila zo svojej pokladne 18 miliónov. Kým ODS je aspoň oficiálne v pluse, ČSSD na eurovoľbách prerobila až 24 miliónov: na kampaň totiž dala až 40 miliónov, ale za získané hlasy sa jej vráti iba necelých 16 miliónov Kč. Do straty išli aj komunisti, Strana zelených a ďalšie menšie subjekty. Nižšie predvolebné náklady než budúci výnos mali okrem ODS iba kresťanskí demokrati, ktorí na voľbách zarobia 400.000 Kč.
Volebným sitom neprešli dve euroskeptické strany, ktoré majú blízko k prezidentovi Václavovi Klausovi: stranu Libertas.cz volilo 0,94 percenta voličov a Stranu slobodných občanov (SSO) 1,26 percenta.
Do EP sa neprebojovali ani dve ultrapravicové strany, ktoré sú označované ako neonacistické. Kým Národnú stranu volilo 0,26 percenta voličov, Robotníckej strane dalo hlas 1,07 percenta voličov. Obe strany, ktoré chce ministerstvo vnútra a vláda navrhnúť na súdny zákaz, získali hlasy vyše 31.000 občanov. O osude Robotníckej strany rozhodoval súd už v marci, ale návrhu na jej rozpustenie nevyhovel. Teraz jej štát ako príspevok za získané hlasy vyplatí vyše 761.000 Kč.