BRATISLAVA. Košický Dóm svätej Alžbety na výjazde z Košíc, Trenčiansky hrad na okraji Trenčína. Aj takto vyzerá kampaň na podporu cestovného ruchu na slovenský spôsob.
Kampaň na propagáciu siedmich slovenských samosprávnych krajov si v máji objednala Slovenská agentúra pre cestovný ruch. Po celom Slovensku, s výnimkou bratislavského kraja, ktorý propagovala samostatne už v marci, rozmiestnila agentúra 180 bilbordov. Na každom sa nachádzal veľký obrázok najznámejšej turistickej atrakcie kraja v ktorom sa bilbord nachádzal a niekoľko menších fotografií.
„Kampaň je zameraná na zvýšenie poznateľnosti značky jednotlivých samosprávnych krajov, turistických regiónov a propagáciu zaujímavých a lákavých turistických atraktivít," opisuje zmysel kampane hovorkyňa agentúry Elena Dobálová.
Pochybovační odborníci
Postup agentúry kritizoval v denníku Korzár košický župan Zdenko Trebuľa. „Upozorňovali sme agentúru, že nemá význam robiť ich v slovenčine. Chceli sme ich v cudzích jazykoch a osadiť v prihraničných oblastiach. Spoločne s ostatnými krajmi sme chceli aj to, aby sa osadzovali v iných krajoch a nie vo vlastnom," hovoril.
Súhlasia aj odborníci, podľa ktorých mala agentúra väčšmi spolupracovať so samotnými župami. Marketingový poradca Marian Timoracký považuje kampaň za vyhodené peniaze.
„Robiť kampaň na propagáciu nejakého regiónu v tom regióne mi pripadá absurdné. Kampani mal predchádzať seriózny výskum, podľa ktorého si mali vytypovať cieľovú skupinu, v ktorej je najväčší záujem o návštevu napríklad košického kraja," hovorí. „A podľa cieľovej skupiny potom mali zvoliť spôsob a miesto kampane."
Podobný názor má riaditeľ agentúry Creo/Young&Rubicam Michal Ruttkay. „Ak chcem spraviť úspešnú kampaň, musím najskôr vedieť, kto sú naši návštevníci - sú to kúpelní hostia, náboženskí turisti? A v tej chvíli viem, ako s nimi komunikovať."
Chýbajú špecifiká
Všeobecné zadanie „zvyšovať povedomie o kraji" je podľa Ruttkaya zle zadaná marketingová úloha. „Treba sa pozrieť na úspešné príklady, napríklad Salzburg, ktorý láka na Mozarta. Každý región by si mal nájsť nejaké špecifikum, čím sa odlišuje od ostatných a hory ani rieky to nie sú."
Agentúra trvá na tom, že umiestnenie obrázkov miest v týchto mestách zmysel malo.
„Zámerom bolo upozorniť návštevníkov, alebo tých, ktorí mestom, či krajom prechádzajú na kultúrne pamiatky, atraktivity a iné dominanty jednotlivých k rajov a motivovať ich k návratu," vysvetľuje taktiku kampane Dobálová.
Kampaň stála vyše 23-tisíc eur. Ďalších 202-tisíc eur stál reklamný šot pozývajúci do Bratislavy, ktorý v marci 64-krát vysielala americká televízia CNN. Podľa agentúry ho videlo 2,4 milióna divákov.
„Celkovo hodnotíme kampaň, ktorá jednoznačne prispela k zvýšeniu poznateľnosti Bratislavy a kraja, ako úspešnú," povedala Dobálová.

Beata
Balogová
