Slotov obdivovateľ, 24-ročný Jakub Gajdošík z Banskej Bystrice, vstupuje do veľkej politiky. V parlamente vystrieda podpredsedu Slovenskej národnej strany Jaroslava Pašku, ktorý odchádza do Európskeho parlamentu. O tom, že by raz mohol nahradiť Slotu v čele strany, vraj vôbec neuvažuje.
BANSKÁ BYSTRICA . Jakub Gajdošík chce v parlamente zastupovať mladých ľudí a priniesť hlas regiónu Banskej Bystrice do Bratislavy. Konkrétne témy, ktoré by chcel otvoriť v parlamente zatiaľ nešpecifikoval, ale napríklad legalizáciu marihuany zásadne odmieta.
Mladý národniar má na svoj vek za sebou celkom zaujímavú politickú kariéru. Je nielen predsedom Mládeže Slovenskej národnej strany, predsedom okresnej rady SNS, poslancom mestského zastupiteľstva, ale aj členom Zväzu protifašistických bojovníkov. Krátko po samosprávnych voľbách ho delilo len niekoľko hlasov od postu viceprimátora Banskej Bystrice. Poslanci mu však politickú kariéru aj napriek politickým dohodám medzi Smerom a SNS pribrzdili. Kumulácie funkcií sa neobáva, vraj sa to dá zvládnuť.
Rovnako ako šéf strany, má jasné predstavy o riešení niektorých politických tém. O znovu zavedení trestu smrti hovorí s rovnakou samozrejmosťou, ako odmieta manželstvá homosexuálnych párov. „Manželstvo je posvätná vec v prvom rade medzi mužom a ženou. Ak homosexuáli chcú mať manželstvá, tak nech ma presvedčia, že sú schopní sa reprodukovať. Dovtedy je to absolútne scestné," povedal.
Gajdošík onedlho predstaví svoje názory aj v parlamente. Už dnes vie, že ho parlamentná Strana maďarskej koalície irituje. „Nezastupujú Slovensko, ani občanov," hovorí s istotou a presvedčením, že najlepšie by bolo, keby SMK zrušili.
Budúceho poslanca by potešilo, keby SMK zrušili a navrhuje aj radikálne riešenie, výsledkom ktorého by bolo zoštíhlenie parlamentu. Maďarskú menšinu by mal zastupovať v parlamente jeden zástupca. „Tým pádom je SMK bezpredmetná. Myslím si, že nemá miesto na slovenskej politickej scéne a potešil by som sa keby bola zrušená," dodal.
Slota je môj vzor
Pre Jakuba Gajdošíka je Ján Slota „určite" vzorom a neskrýva obdiv k nemu. „Náš vzťah je priateľský. Veľmi si ho vážim, preto že je zásadový a keď niečo povie, tak si za tým stojí. Nepretvaruje sa. Nepotrebuje učesávať niektoré vety, hovorí ako cíti. Je to priamy človek. Takí by mali byť v politike, a nie nejaké uhladené bábiky, ktoré rozprávajú do vetra," dodáva.
Na otázku, či Slotova „priamosť" je v poriadku, aj keď uráža politikov iných štátov, ako napríklad maďarskú ministerku zahraničia, ktorú nazval strapatou chuderou, alebo niektoré národnosti, reaguje čiastočne ospravedlňujúco: „Samozrejme. Niekedy, keď sa stane problém, padnú aj tvrdé slová, však to je úplne normálne. Medzi chlapmi..."
Mladý národniar nezakryte prezentuje svoj nekritický postoj k straníckemu šéfovi a SNS. Hovorí, že nástenkový tender a predaj emisných kvót boli v poriadku, a to aj napriek tomu, že museli odísť z ministerských kresiel nominanti SNS.
Gajdošík sa tvári prekvapene pri zmienke o vulgárnostiach Slotu, ktorý vynadal policajtke do p..., či Švantnera, ktorý nadával organizátorom haluškových majstrovstiev. V Slotovom prípade si na žiadne vulgárnosti nespomenul a šéfovi strany verí. Myslí si, že SNS nemôže mať lepšieho predsedu ako je Ján Slota.
Extrémizmus odmietam
Málo známy Gajdošík sa v roku 2007 objavil v médiách v súvislosti s prípadom 140-tisícovej dotácie pre Mládež SNS od ministra školstva Jána Mikloja (SNS). Mladí z SNS dostala od straníckych kolegov peniaze na rozvoj spoluúčasti Banskobystričanov na živote obce. Po zverejnení pridelenia dotácie sa stranícky predvoj SNS vzdal peňazí.
Gajdošík to zdôvodnil tým, že chcel zastaviť kampaň proti organizácii a Slovenskej národnej strane. Dôvodom však pravdepodobne boli správy o údajnej podpore pre extrémistickú českú Národní stranu, zakladateľku Českých gárd, ktoré žiadal vtedy preveriť aj podpredseda vlády Dušan Čaplovič. Predseda Mládeže SNS podporu Národným gardám označil za klamstvo.
"V živote som sa tými ľuďmi nestretol a nepodpísal som s nimi žiadnu dohodu a o spoluprácu s nimi nestojíme. Absolútne odmietam akýkoľvek extrémizmus, či už komunizmus, fašizmus, alebo extrémizmus iných strán," reagoval na otázku svojho vzťahu k extrémistickým stranám ako sú Národní, či Dělnická strana v Čechách.
Predstaviteľov českej Národní strany Gajdošíkove vyhlásenia prekvapili a nahnevali. Na svojej internetovej stránke zverejnili pod titulkom „Slotovy děti by zasložili..." dva dokumenty s hlavičkou Mládeže SNS a s podpismi, kde sa dve organizácie hlásia k spolupráci s Národní stranou a podporujú České Gardy. V dokumentoch sa píše, že vznik Českých gárd je „založený na humanitárnych princípoch", „je nám blízky" a „podporujeme ho".
Národní strana hovorí, že Gajdošík „mluvil cosi o samozřejmé podpoře mimo záznam, o sympatiích po telefonu, o stejném cíli a... také nutnosti pochopení, že „oni" jinak nemohou, že je na ně tlačeno."
Gajdošík v pondelok opäť poprel akýkoľvek kontakt a spoluprácu s extrémistami. Tvrdí, že hlavičkové papiere sa dajú stiahnuť hocikde na internete. Trestné oznámenie však nepodal.
„České a Maďarské gardy nepatria v roku 2009 do strednej Európy," konštatoval.
Gajdošíkov sen
Šéf Slotovej mládeže Jakub Gajdošík sa venuje aj písaniu. Na internetovom portáli prop zverejnil svoju fikciu, ktorú nazval Sen. Pýta sa, kto ochráni Slovenský národ? Snívalo sa mu o tom, ako cudzinci obsadili a spustošili jeho dom, hovorili cudzou rečou a prinútili jeho rodinu presťahovať sa do pivnice. Dnes tvrdí, že tým nemyslel nikoho konkrétneho.
„V tom sne do mojej izby vbehla moja mama celá vyplašená so slovami, že niekto sa nám dobíja do domu. Cudzí ľudia nám vykopli dvere a v dome začali robiť poriadky. Od toho okamihu v dome zaviedli svoje pravidlá. Prinútili nás presťahovať sa do pivnice a vyhrážali sa, že nás nepustia pokým nebudeme hovoriť ich rečou a akceptovať ich pravidlá. Cudzinci pustošili náš domov a odmietali odísť. S bratom a našou mamou sme zatiaľ treli biedu. Vo vlastnom dome nám zostalo len to, čo cudzinci nechceli alebo nepotrebovali. Ak sme chceli vyjsť z pivnice a vidieť slnko, museli sme prehovoriť ich rečou. Pod hrozbou mučenia sme sa pred susedmi tvárili, že všetko je v poriadku a je šťastím, keď sa o nás niekto takto stará."
Potom sa mladý národniar prebudil a ťažko povedať, či realita bola pre neho horšia, alebo lepšia.
„Cestou do práce som videl ako pred malým obchodom narieka jeho zúfalá majiteľka, ktorej obchod zas vykradli cigáni z neďalekej osady. Pri rannej káve som si prečítal článok v novinách ako otca rodiny zabili v malej dedine na východnom Slovensku tam tí, len preto, že chcel zabrániť zlodejom v krádeži svojho psa. Všimol som si aj cudzie názvy na označení našich miest a dedín..."
Daniel Vražda

Beata
Balogová
