Menšina si bude musieť vybrať medzi Bugárom a Csákym. Most pôjde už do župných volieb.
BRATISLAVA. Maďarská politická jednota sa v utorok skončila v jednom z bratislavských hotelov. Bývalý predseda SMK Béla Bugár a jeho štyria poslaneckí kolegovia v ňom vyhlásili, že zakladajú novú stranu Most.
„SMK nemá zrozumiteľný program, víziu a nevie sa jasne vyjadriť. Stráca na politickej váhe, izoluje sa a uzatvára sa,“ vysvetľoval Bugár svoj odchod. Most má byť podľa svojho názvu „stranou spolupráce“, ktorá má združovať Slovákov a Maďarov, ale i Rómov.
„Chceme osloviť každého, kto nechce každodenne bojovať,“ vyhlásil poslanec László Nagy. Mostu sa vraj už ozvali aj niektorí slovenskí intelektuáli. S Ivetou Radičovou z SDKÚ nehovorili.
Šéf novej strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík však minimálne o rozhovory s Bugárovcami záujem má.
Chceme osloviť všetkých, ktorí už nechcú vidieť šarvátky a hovoria, že radikalizácia nie je pre nikoho dobrá.
Béla Bugár,
zakladataľ strany Most
Predseda SMK Pál Csáky tvrdí, že Bugár urobil „zlý a nepremyslený krok“. Na tlačovke, ktorá reagovala na vznik Mostu, pri ňom sedeli ďalší piati poslanci. Miklós Duray medzi nimi nebol. Csáky hovoril, že maďarská menšina nebude podporovať Bugárovu iniciatívu.
Odporučil to aj 11–tisíc členom SMK, hoci prispustil, že určitá časť z nich odíde. Či medzi nimi nebudú aj poslanci, garantovať nevedel.
V SMK sa hovorí o tom, že by mal za Bugárom odísť najmenej jeden ďalší poslanec. V kuloároch sa špekuluje napríklad o Györgyovi Juhászovi. „Nič o tom neviem ,“ reagoval v utorok.
Most zrejme neposilní novozvolený europoslanec Alajos Mészáros, ktorý je blízky ďalšiemu odídencovi z SMK Vencelovi Medemu.
Iné strany ohlásenie vzniku Mostu zatiaľ nekomentujú. Na otázku, či je pre nich dôveryhodnejším partnerom Bugár alebo Csáky, priamo neodpovedalo SDKÚ, KDH, ale ani Smer a HZDS. „Pre Roberta Fica sú najdôveryhodnejšími spolupracovníkmi Pavol Paška, Robert Kaliňák a Marek Maďarič,“ odkázal Fico.
Konkurenčné strany môžu zviesť krutý boj
SMK a Most by mohli byť nezmieriteľnými nepriateľmi, ale aj koaličnými partnermi.
BRATISLAVA. Slovenskí Maďari stoja po jedenástich rokoch politickej jednoty pred dilemou. Majú na jeseň v župných a na jar v parlamentných voľbách tak ako doteraz dať hlas SMK, v ktorom majú príbuzných a známych, alebo novej strane Most Bélu Bugára?
Pál Csáky to vidí tak, že si idú s Mostom konkurovať tak ako s inými stranami. Vo vedení SMK i v začínajúcom Moste sa však už teraz objavujú politici, ktorí hovoria o potrebe vytvoriť si „rozumný“ vzťah. Ten má spočívať v tom, že aspoň v najdôležitejších otázkach by si konkurovať nemali. A ak vystavia maďarskú komunitu riziku, že by výrazne znížili jej vplyv v regionálnej i celoslovenskej politike, mali by spolu ísť do účelových predvolebných koalícií. O tom, že by pri určitých otázkach, ktoré sa týkajú menšiny, mali hlasovať spolu, hovorí otvorene podpredseda SMK József Berényi.
Medzi Bugárom a Csákym bolo napätie už dlho. Definitívne sa rozišli. FOTO – ARCHÍV TASR
Noví väčšinou neprežijúLen málo novým stranám sa na Slovensku podarilo prežiť v plnej sile viac ako jedno volebné obdobie. V podstate všetkých okrem Smeru a SDKÚ „zhltli“ prvé štyri roky. „My ideme z nuly. Ani miestnosť nemáme. Všetko sme nechali v SMK,“ vtipkoval Bugár pred tlačovou konferenciou.
Nová strana však určite nevzniká bez akéhokoľvek zázemia. Ide do nej napríklad bratislavský podnikateľ a ďalší Csákyho kritik Vencel Mede. Bugár – v prieskumoch dlhodobo najobľúbenejší politik SMK – má výhodu navyše.
S čím budeme súperiť? Však budú obidve strany ponúkať to isté. Čo tu môžeme iné ponúkať?
László Miklós, poslanec SMK
U menšín to chodí ináčMaďarský volič je však v inej situácii ako slovenský, keďže žije v komunite v ktorej ešte viac platí, že sa každý s každým pozná. Okrem 11tisícovej členskej základne tam pôsobia kultúrne, profesijné, záujmové či náboženské spolky. Tie sú často prepojené na SMK – rovnako aj veľká časť samosprávy.
Politológ László Öllös hovorí, že zatiaľ nie je jasné, aké šance na prežitie majú SMK a Most. Fungovanie oboch strán je podľa neho možné „len pri veľmi šťastnej konštelácii hviezd“.
Mohli by teda ako konkurencia prežiť len vtedy, ak by si náhodou rozdelili hlasy presne tak, aby to obom stačilo na prechod do parlamentu. „Boj medzi týmito stranami bude teda ostrý, hoci pred verejnosťou budú hlásať, že sú pokojní,“ hovorí Öllös.
Miroslav Kern

Beata
Balogová
