Ochranári chcú upozorniť na problémy v karpatských lesoch Výbor svetového dedičstva UNESCO.
KOŠICE. V karpatských bukových pralesoch, ktoré boli v roku 2007 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, sa naďalej ťaží drevná hmota a loví zver.
Lesoochranárske zoskupenie VLK upozorňuje, že jedinečné územie je ohrozené a Slovensku hrozí medzinárodná blamáž.
Záväzok
Pralesy na východnom Slovensku patria zachovanou flórou a faunou k svetovým unikátom. Pôvodný prírodný les s tristoročnými jedľami a bukmi spolu s jedinečnými predstaviteľmi živočíšnej ríše vytvárajú nedotknuté zelené ostrovy, aké dnes už de facto nikde na Zemi nejestvujú.
Zápisom do prestížneho zoznamu sa ocitli v spoločnosti takých prírodných klenotov, ako sú Yelowstonský národný park a Grand Canyon v USA či Kilimandžáro v Afrike.
„Ani po dvoch rokoch od rozhodnutia Výboru svetového dedičstva UNESCO však Slovensko neplní svoj záväzok chrániť celé územie. V niektorých lokalitách naďalej pokračuje hospodárska činnosť,“ tvrdí Viliam Bartuš z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Východné Karpaty.
Ochrana
Na území zapísanom do zoznamu nie sú síce holoruby, ťažba však pokračuje. Podľa Bartuša ani pripravované lesné hospodárske plány nerátajú s jej obmedzením.
„Je to nepochopiteľné. V nominačnom projekte sa uvádza, že manažmentový plán každého z nominovaných území je založený na prísnom nezasahovaní.“
Ochranári navrhujú vyhlásiť na celom území rezervácie piaty stupeň ochrany a lesné porasty prekategorizovať na lesy osobitného určenia. V súčasnosti platí piaty stupeň ochrany približne na štvrtine pralesa Vihorlat a maximálne polovice pralesa Stužica.
Lesníci
Lesníci tvrdia, že stupne ochrany v jednotlivých lokalitách rešpektujú: „Budeme aj naďalej pokračovať v hospodárskej činnosti na týchto územiach v rozsahu, ktorý je podľa príslušného stupňa ochrany povolený,“ povedal prednosta Krajského lesného úradu v Košiciach Peter Butkovič.
Očakávania ochranárov, že celé územie zapísané do Zoznamu UNESCO bude bezzásahové, je podľa lesníkov nereálne.
„Členské štáty Eruópskej únie majú do sedem percent chránených území z celkovej rozlohy lesov, na Slovensku je to dvojnásobok a stále ich chceme rozširovať. Treba nájsť kompromis. Drevo je vzácna surovina, nemyslím, že je v záujme štátu chrániť celé územie,“ myslí si prednosta Krajského lesného úradu v Prešove Jaroslav Kučeravý.
V najcennejších lokalitách bukových pralesov, ktoré sú v 4. a 5. stupni ochrany sa podľa hovorkyne ministerstva životného prostredia Jany Kaplanovej neťaží.
„Vzhľadom na to, že ide o rozsiahle územie, prehodnocujeme možnosti zonácie. V takom prípade by pralesy mohli byť zaradené do zóny A, s najprísnejším stupňom ochrany.“
Najvyšší stupeň však mal podľa ochranárov platiť už pred zápisom pralesov do Zoznamu UNESCO. Na problémy chcú upozorniť aj Výbor svetového dedičstva UNESCO.

Beata
Balogová
