BRATISLAVA. Zavedenie sankcií od 100 do 5000 eur (od 3013 do 150.630 korún) by mal počas nasledujúcej schôdze schváliť parlament, dnes však jeho kultúrny výbor na návrh vládneho Smeru-SD schválil niekoľko výnimiek. Novela má od augusta zaviesť napríklad povinnosť hovoriť na úradoch a v médiách po slovensky.
"Komunikácia medzi lekárom a pacientom v zariadeniach zdravotníckych, sociálnych, bola vyňatá spod sankcie," povedal novinárom minister kultúry Marek Maďarič. Trval však na tom, aby bola slovenčina v týchto inštitúciách povinnou a iný jazyk sa používal až vtedy, ak ňou pacient nehovorí.
S tým však nesúhlasila poslankyňa opozičnej SMK Ágnes Biróová. "Keď sa dostane do takýchto zariadení po havárii, alebo s ťažkosťami, tak tam má ten pacient povedať o svojich problémoch vo svojom jazyku, lebo len tak sa vie najlepšie vyjadriť," namietala. SMK, ktorá zastupuje záujmy asi polmiliónovej maďarskej menšiny, už v minulosti ministra vyzvala, aby novelu zákona z Národnej rady stiahol. Svoje ďalšie požiadavky chce strana presadzovať naďalej, dnes schválené zmeny však Biróová privítala.
Ďalším ústupkom, ktorý podporili poslanci koalície aj opozície, je, aby školy, kde sa vyučuje v menšinových jazykoch, mohli naďalej v tomto jazyku viesť svoju dokumentáciu. Novela tiež zavádza povinnosť vysielať programy v štátnom jazyku. Výnimku by však mali dostať regionálne rádiá v oblastiach, kde žijú menšiny. Nebudú musieť svoje relácie odvysielať aj v štátnom jazyku, ako bolo pôvodne plánované. V Slovenskej televízii tiež bude naďalej stačiť, ak bude vysielanie pre menšiny so slovenskými titulkami.
Novela tiež prináša povinnosť publikovať texty v prvom rade v slovenskom jazyku, podľa dnes schválenej zmeny budú môcť byť tlačoviny spojené s kultúrnymi podujatiami v prvom rade v jazyku menšiny, ktorá ich organizuje. Už počas prípravy zákona ministerstvo prijalo výnimku pre Čechov, aby mohli naďalej so slovenskými úradmi komunikovať vo svojej materčine. Od zavedenia sankcií však ministerstvo neustúpi.