ULIČ. Ministerstvo pôdohospodárstva pripravuje zlúčenie štátneho Lesopoľnohospodárskeho majetku Ulič (LMP) na východnom Slovensku so štátnym podnikom Lesy SR. Cieľom tohto kroku je zmierniť dosah hospodárskej krízy.
Proti zlúčeniu prídu dnes Uličania protestovať pred Úrad vlády. Podporu petičnému výboru vyjadrili aj starostovia obcí z chudobného regiónu. O prijatie požiadali Uličania listom aj premiéra Roberta Fica. „Zatiaľ je to o nás bez nás,“ tvrdí člen dozornej rady z Uliča Jozef Salaj.
Ministerstvo: Usporíme
Ministerstvo zdôvodňuje zlúčenie podnikov potrebou jednotnej správy lesného majetku štátu, úsporou nákladov, vyššou finančnou stabilitou podniku a garanciou zamestnanosti.
„Lesný majetok štátu spravujú dva štátne podniky s rovnakým predmetom činnosti. Ide o Lesy SR s celoslovenskou pôsobnosťou a LMP Ulič, ktorý má lokálnu pôsobnosť. Tento stav je pozostatkom nedoriešenej štruktúry správy lesného majetku štátu,“ zdôvodnila hovorkyňa ministra pôdohospodárstva Adriana Jobbiková.
Uličania tvrdia, že dôvody na zlúčenie nemajú opodstatnenie: „Ako hlavný dôvod je uvedená potreba jednotnej správy lesného majetku. V tomto zámere chýba lesný majetok, ktorý obhospodarujú Štátne lesy TANAP-u. Hospodárime aj na území Národného parku Poloniny a závidíme kolegom z TANAP-u miliónové finančné príspevky“.
Uličania: Neveríme
Vyššiu finančnú stabilitu a efektívnosť riadenia Lesov SR spochybňujú napríklad ich žiadosťou o štátnu pôžičku. „My o pôžičku nežiadame, nie sme zadlžení a dodávateľom riadne platíme,“ hovorí Salaj.
Neveria ani garanciám zamestnanosti. Štátne lesy totiž plánujú znížiť počet závodov o viac ako polovicu.
„Kto nás presvedčí, že Lesy SR potrebujú poľnohospodársku činnosť? Kto ju chce sprivatizovať?“ pýta sa Salaj. Privatizácia podľa Jobbikovej neprichádza do úvahy.
LMP Ulič hospodári v prepojení poľnohospodárskej výroby, lesníctva a drevovýroby od roku 1973. Má 200 zamestnancov.
Územie spravované LPM Ulič si zachovalo prírodný charakter. Pred dvomi rokmi sa prírodné rezervácie Stužica, Rožok a Havešová dostali do zoznamu UNESCO. V roku 1997 vyhlásili Národný park Poloniny.
„Zlúčením podnikov sa tu znova vytvorí hladová dolina,“ upozorňujú Uličania.

Beata
Balogová
