Väčšina sudcov sa pri blížiacej sa voľbe predsedu Najvyššieho súdu prikláňa na stranu Štefana Harabina. Jeho klamstvá, výroky či kontakty z minulosti im neprekážajú.
BRATISLAVA. Väčšina sudcovských rád krajských aj okresných súdov chce vidieť na čele Najvyššieho súdu, a teda aj Súdnej rady, Štefana Harabina. Za ministra spravodlivosti, ktorého do funkcie nominovalo HZDS, v máji hlasovali aj napriek tomu, že bol pristihnutý pri klamstve v parlamente a mal antisemitské narážky, za ktoré sa musel ospravedlniť.
Sudcov pri hlasovaní neovplyvnili ani medializované informácie o tom, že si Harabin v minulosti tykal s človekom, ktorý bol podozrivý z obchodovania s drogami.
Výzva osobností proti zvoleniu Štefana Harabina - KLIKNITE
Zverejnené zápisnice sudcovských rád hovoria o Harabinovi len pozitívne. Tatiana Biedniková z Krajského súdu v Trnave zase navrhla Harabina ako kandidáta, lebo sa „osvedčil ako bývalý predseda Najvyššieho súdu i ako minister spravodlivosti, v týchto funkciách vždy konal v prospech sudcovského stavu“. Krajský sudca v Prešove Jaroslav Bugeľ zase o ňom hovoril ako o človeku, ktorý „urobil veľký kus práce pre slovenskú justíciu“. Včera sudca nechcel odpovedať na otázky, či sa na rade bavili aj o Harabinových klamstvách.
Kto podporuje Harabina
Kto podporuje Babiakovú
Sudcovské rady. Má podporu 29 z 54 okresných súdov. Sudcovské rady. Podporuje ho päť z ôsmich krajských súdov. 21 sudcov Najvyššieho súdu.
Sudcovská rada Najvyššieho súdu, ktorú tvorí 9 sudcov. 30 sudcov Najvyššieho súdu. Národná asociácia sudkýň Slovenska.
Uznávajú ho ako odborníka
Aj negatívne informácie zazneli na okresnom súde v Ružomberku, ktorého sudcovská rada napriek tomu Harabina podporila. Predsedníčka rady Jana Majerčíková priznáva, že hlasovanie nebolo jednomyseľné. „Medializované informácie sú jedna vec. Faktografiu nepovažujeme za jednoznačne, nepochybne preukázanú z hľadiska právneho,“ povedal o zverejnených informáciách o Harabinovi predseda sudcovskej rady Krajského súdu v Košiciach Juraj Sopoliga, ktorý je zároveň aj členom Súdnej rady.
Sopoliga hovorí, že Harabina navrhli, lebo ho uznávajú ako odborníka na trestné právo, pričom ako sudca prešiel okresným, krajským aj Najvyšším súdom. „Preukázal aj schopnosti pre riadiacu právu a zároveň ako minister dosiahol zmeny, ktoré posilňovali nezávislosť súdnictva.“ Sudcovia na košickom krajskom súde podľa Sopoligu podporujú aj najnovšie zmeny v sudcovských zákonoch, ktoré sa snaží Harabin presadiť. Na základe nich by ministrovi spravodlivosti ostala len kompetencia pripravovať legislatívu. Moc nad sudcami a súdmi by získal šéf Najvyššieho súdu, a teda aj Súdnej rady. „Je to zatiaľ najkoncepčnejšie riešenie deľby moci medzi výkonnú, súdnu a zákonodarnú moc,“ hovorí Sopoliga.
Výzva na zváženie
Súdna rada o novom predsedovi Najvyššieho súdu rozhodne o necelé dva týždne. Mimovládne organizácie a desiatky občianskych aktivistov ju vyzývajú, aby podporu Harabina zvážila. Pripomínajú, že prvý muž justície musí byť nenapadnuteľný, musí vykonávať funkciu nezávisle a s citom pre spravodlivosť a etiku. „Harabina pre jeho minulosť a konkrétne činy vnímame ako priame ohrozenie spravodlivosti, nezávislosti, nestrannosti a čestnosti či súdnictva ako takého.“
Súdna rada bude rozhodovať medzi dvomi kandidátmi. Kandiduje aj sudkyňa Najvyššieho súdu Eva Babiaková.

Beata
Balogová
