Čo budú robiť?
Milan Gaľa,
SDKÚ
• zubárska prax
Zita Pleštinská,
SDKÚ
• chce byť župnou a parlamentnou
poslankyňou
Peter Baco,
HZDS
• práca v agrárnej
politike
Irena Belohorská,
HZDS
• odmietla
odpovedať
Árpád
Duka-Zólyomi,
SMK
• ide do dôchodku
Miloš Koterec,
Smer
• neodpovedal
Ján Hudacký,
KDH
• neodpovedal
BRATISLAVA. Päť rokov mali vysoko nadpriemerný plat, hradené letenky, diéty aj asistentov. Teraz o to všetko siedmi slovenskí poslanci Európskeho parlamentu prídu, v Bruseli a Štrasburgu končia.
Návrat na Slovensko však nebude tvrdý. Šesť mesiacov sa ešte môžu spoľahnúť na základný poslanecký plat štyritisíc eur.
Viacerí chcú zostať v politike. Krátko po voľbách napríklad HZDS vyhlásilo, že počíta so svojim niekdajším ministrom pôdohospodárstva Petrom Bacom. Ten odmietol, že by na tomto poste mal vymeniť Stanislava Becíka. „Máme dobrého ministra a ja sa mu budem snažiť všemožne pomáhať,“ povedal.
Nezamestnaní s platom Jeho stranícka kolegyňa Irena Belohorská svoje plány neprezradila. Skôr ju hnevá, že záujem o jej prácu rastie až teraz. „Zaraďujem sa medzi všetkých ostatných, ktorí prišli o prácu ako v Magnezitke. Na úrad práce sa hlásiť nepôjdem,“ hovorí.
V politike zostáva aj doteraz najaktívnejšia slovenská europoslankyňa Zita Pleštinská z SDKÚ – kandidovať chce v župných aj parlamentných voľbách. „Voliči mi preferenčnými hlasmi dali impulz, že treba pokračovať v politickej kariére.“
Jej stranícky kolega Milan Gaľa sa vráti k svojej pôvodnej profesii – k zubárskej vŕtačke.
Exposlanec za SMK Árpád Duka-Zólyomi politickú kariéru končí a odchádza do dôchodku.
S Milošom Kotercom, ktorý patril v europarlamente k tým menej aktívnym poslancom, sa nám skontaktovať nepodarilo. Hovorkyňa strany Katarína KližanováRýsová potvrdila, že s ním počítajú ako s diplomatom.
V parlamente sú vítaní Štyri tisícky eur mesačne najbližší polrok nie sú jedinou výhodou odchádzajúcich poslancov. Kedykoľvek môžu prísť do europarlamentu či stať sa členom klubu bývalých europoslancov.
V dôchodkovom veku navyše tých, ktorí si šetrili v sociálnom systéme parlamentu, čaká európsky dôchodok.

Beata
Balogová
