BRATISLAVA. Suverenitu a zvrchovanosť Slovenskej republiky ohrozuje podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského viac Lisabonská zmluva ako Maďari či extrémizmus. "Lisabonská zmluva výrazným spôsobom oslabuje kompetencie národného štátu v oblasti politík, ktoré sú pre nás nevyhnutne dôležité. Maďarov sa netreba báť," vyhlásil v diskusnej relácii televízie Joj De Facto.
Hrušovský tak reagoval na vyjadrenia svojho konkurenta v relácii ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktorý je zas presvedčený, že väčší problém ako Lisabonská zmluva je narastajúci extrémizmus. V tejto súvislosti zároveň pripomenul nacionalistické výroky predsedu maďarskej opozičnej strany FIDESZ Viktora Orbána. "Myslím si, že výroky Viktora Orbána, tým to vždy začína," zdôraznil Kaliňák.
Ako upozornil Hrušovský, spolu s KDH odmieta akékoľvek separatistické politiky, ktorých hlavným "prezentátorom" v stredoeurópskom priestore je Orbán. Ako však dodal, Orbána sa nebojí tak ako súčasná koalícia. "Ja sa jeho slov obávam, ale sa ich nebojím," vyhlásil.
Podľa šéfa rezortu vnútra to ale nie je o strachu. "Nepripustíme akúkoľvek formu extrémizmu," zdôraznil minister, ktorý zároveň obvinil opozíciu z toho, že pokiaľ ide o záležitosti týkajúce sa SR, tá k nim zaujíma vždy "útekovú politiku" ako aj v prípade odsúdenia Orbánovych výrokov. Ako dodal, chápe, že úlohou opozície je aj boj proti vláde, no opozičné strany by naň podľa šéfa rezortu vnútra nemali používať Slovenskú republiku.
Hrušovský v tejto súvislosti rezolútne odmietol akékoľvek obvinenia z nejakej vlastizrady. "Bolo to KDH, ktoré povedalo, nech sa nikto neopováži ani o milimeter narušiť hranice SR," reagoval predseda kresťanských demokratov, ktorý ako sám tvrdí, sa v otázke národnoštátnych záujmov dokáže dohodnúť s každým, komu na ochrane SR záleží.
Obaja diskutéri sa vyjadrovali aj k otázke uplynulých volieb do Európskeho parlamentu (EP) a opätovne nízkej volebnej účasti. "Brusel je veľmi ďaleko a občan SR nemá veľa šancí vidieť, čo sa tam odohráva. Ak by boli médiá schopné informovať o reálnej situácii a výsledkoch, ktorá sa tam odohráva, rozhodne by mal občan SR možnosť vidieť, ako aj slovenskí poslanci bojujú za záujmy Slovákov," vysvetlil Kaliňák, prečo zrejme ľudia prišli k urnám v takom nízkom počte.
Hrušovský si v tejto súvislosti položil otázku, prečo sa EÚ doteraz nestala miestom, ktoré by Slováci cítili ako dôležitý priestor, kde sa riešia ich bežné denné problémy. Zároveň však dodal, že až tak pesimisticky by sa na problém nízkej volebnej účasti nedíval. "Aj napriek tomu, že tá volebná účasť je žalostne nízka, tak v týchto voľbách ju Slovensko zväčšilo na rozdiel od iných štátov EÚ, kde účasť klesala," konštatoval. Podľa neho by bolo potrebné nájsť "novú stratégiu informačnej propagandy európskej politiky, ktorú by si občania všimli".
Účastníci diskusie sa síce nezhodli v tom, kto v eurovoľbách zvíťazil, ľavica alebo pravica, no zhodujú sa na dôležitosti zachovania Špeciálneho súdu (ŠS). "ŠS patrí medzi náš bežný život," zdôraznil Kaliňák, ktorý však považuje za nešťastné riešenie prelamovať rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR o tom, že zriadenie ŠS nebolo v súlade s Ústavou SR. "Je mnoho rozhodnutí ÚS, ktoré sa mi nepáčia, ale rešpektujem ich. Nedovolím si ÚS zásadnejšie napadnúť, lebo rozhodol inak, ako mne sa páči," dodal Kaliňák s tým, že vláda SR v tejto veci teda koná tak, že navrhla zákon, "ktorý akceptoval všetky pripomienky ÚS SR".
Podľa Hrušovského je opozícia o riešení problému existencie ŠS pripravená s koalíciou rokovať. "KDH podporí návrh zákona o zriadení ŠS. Nie však taký, ktorý by oslaboval postavenie ŠS a kde by sudcovia boli vystavení tlakom zo strany tých, ktorých kauzy sa na ŠS pojednávajú. Budeme sa snažiť aj s vládnou koalíciou dospieť k takej dohode, ktorá neoslabí postavenie ŠS," uzavrel predseda KDH.