Prokuratúra v prípade zavraždeného vysokoškoláka Daniela Tupého priznala nedostatok dôkazov. Na dnešnom pojednávaní preto súhlasila s návrhom otca obete, aby pätica obžalovaných z útoku na študenta spolu s hlavnými svedkami vypovedala na detektore lži. Okresný súd Bratislava I však jeho požiadavku následne zamietol. Slovenská súdna prax výpoveď na detektore lži neuznáva.
"Žiadam o doplnenie dokazovania, že obžalovaným bude umožnená výpoveď na detektore lži, o ktorú sami požiadali," uviedol Daniel Tupý. Prokurátorka Hana Lehotayová voči jeho návrhu nemala námietky. "Nie som v zásade proti aj pre moje vlastné svedomie, lebo som tu v dôkaznej núdzi," uviedla.
V prípade vraždy spred viac ako tri a pol roka, v ktorom je hlavným obžalovaným Bratislavčan Richard Hrotko, je totiž stále viacero pochybností. "Nie som proti, tento dôkaz ale neodpovie na otázku, kto je vrah," doplnil Hrotkov advokát Peter Filip, ktorý výpoveď na polygrafe žiadal už pred dvoma mesiacmi. Súd však návrh znovu odmietol. "Nemôžeme použiť tie výsledky ako dôkaz," konštatoval predseda senátu. Poznamenal, že pojednávanie by sa tým predĺžilo o dva až tri mesiace. V najbližších dňoch sa však očakáva rozsudok.
Advokáti sú presvedčení, že súd uzná nevinu ich klientov aj bez detektora. "Väčšina justícií aj policajných alebo špeciálnych organizácií, ktoré používali detektor lži, upúšťajú od tohto, lebo všetci vieme, že detektor lži sa dá oklamať," povedal obhajca Alexander Filo. Aj Najvyšší súd v minulosti v jednom z najkontroverznejších prípadov - vražde študentky Ľudmily Cervanovej použitie detektora odmietol. Naopak Tupého otec pred súdom podotýkal, že k detektoru sa kladne vyjadroval generálny prokurátor Dobroslav Trnka. "Vyslovil, že je porovnateľný s dôkazom DNA, ktorý súdy tiež odmietali," povedal Tupý. Prokuratúra detektor údajne využila aj u jedného zo svedkov prípadu prepadnutej študentky Hedvigy Malinovej.