BRATISLAVA. Červená pre Štefana Harabina je názov protestnej kampane, ktorú iniciovali občianski aktivisti z Aliancie Fair-play s podporou Via-Iuris – centra pre práva občana a Transparency International Slovensko a ďalších organizácií. Protestujú proti možnému zvoleniu Štefana Harabina do funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR. Cieľom kampane je získať minimálne podporu 10 tisíc občanov, ktorí by sa podpísali pod text protestu na stránke www.fair-play.sk. "Toto množstvo stačí napríklad na založenie politickej strany. Je to veľká občianska sila, ktorá by mala mať váhu,“ uviedla Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Voliť šéfa Najvyššieho súdu bude 22. júna Súdna rada SR. Protikandidátkou Štefana Harabina vo voľbe je sudkyňa Najvyššieho súdu Eva Babiaková. "Voľbou Štefana Harabina sa cítime ako občania priamo ohrození. Žiadame Súdnu radu, aby neohrozila základy justície, dôkladne zvážila dôsledky takejto voľby nielen na súdnictvo, sudcov, ale aj občanov Slovenska a Štefana Harabina do funkcie nezvolila," píše sa v texte občianskeho protestu.
Každý podpis pod iniciatívu vytvorí e-mail, ktorý sa posiela na adresu Súdnej rady a jej členov. "Táto forma členom Súdnej rady jasne ukáže, koľko občanov sa cíti byť voľbou Štefana Harabina do najvyššej justičnej funkcie ohrozených," konštatuje Wienk. V texte protestu aktivisti uvádzajú, že Harabina pre jeho minulosť a konkrétne činy vnímajú ako priame ohrozenie spravodlivosti, nezávislosti, nestrannosti a čestnosti, či súdnictva ako takého. "Minister Harabin bol verejne prichytený pri klamstve na pôde parlamentu, vyhrážkach poslancovi ako aj neakceptovateľných narážkach na rasu a pôvod," uvádza sa v texte. Podľa aktivistov musí byť prvý muž justície bezúhonný a nenapadnuteľný, musí vykonávať funkciu nezávisle a nestranne s hlbokým citom pre spravodlivosť, pravdu a etiku. "Musí tieto princípy zosobňovať a ísť príkladom. Inak ohrozí celé súdnictvo a tým aj občanov, pre ktorých je záujem dovolať sa spravodlivosti a spoľahnúť sa na právny štát bytostne dôležitý," píše sa v proteste.
Aktivisti z mimovládnych organizácii uvádzajú, že Harabin má neprípustné osobné kontakty na osobu podozrivú z organizovania drogovej trestnej činnosti. Konštatujú, že ako minister dočasne pozastavil viacerým sudcom výkon funkcie a existujú vážne pochybnosti, či jeho postup nezasiahol do ich sudcovskej nezávislosti v rozpore so zákonom. "Okolnosti konania v nás vyvolávajú reálne obavy, že počas jeho ministrovania sa disciplinárne konania stali nástrojom moci na zastrašovanie a prenasledovanie sudcov." Podľa protestujúcich konanie Harabina v pozícii ministra spravodlivosti "vytvára predpoklad, že bude vysoké justičné funkcie vykonávať v prospech osôb jemu blízkych, rozdeľovať sudcovský stav a útočiť na sudcov za odlišný názor alebo odmietnutie podriadiť sa nátlaku." Vyčítajú mu, že do vrcholnej funkcie v justícii kandiduje priamo z vysokého politického postu. "Plní konkrétny politický program strany i koalície, reprezentuje ich navonok a ako nositeľ politickej línie pôsobí výrazne aj smerom k verejnej mienke. Justícia však musí byť nestranná a nezávislá a takou sa aj javiť," konštatuje sa v proteste.
Občiansky protest podporili okrem spomínaných organizácií aj Queer Leaders Forum, občianska iniciatíva SOB (Spravodlivosť otvára brány), sudcovia Jana Dubovcová, Juraj Babjak, Ľudmila Babjaková, Darina Kuchtová, Peter Paluda, advokáti Eva Kováčechová, Mária Kolíková, Vladimír Šárnik, ďalej Ján Štrasser, Egon Gál, Jozef Hašto, Daniel Hevier, Tomáš Janovic, Soňa Szomolányi, Vladimír Krivý, Ján Krstiteľ Balázs, Peter Zajac, Ivan Marton, Milan Šútovec, Mária Krýslová, Daniel Ralaus, Eva Ralausová, Gustáv Matijek, Michal Kaščák, Vladimír Hlavenka, Jana Cviková, Martin Bútora, Grigorij Mesežnikov, Jana Plichtová, Petr Kuchta, Jozef Lupták, Ladislav Kováč, Jana Juráňová a aktivisti Emília Sičáková – Beblavá, Zuzana Fialová, Zuzana Wienk, Šarlota Pufflerová, Hana Fábry, Romana Schlesinger, Ondrej Ďurovský, Viera Klementová.