BRATISLAVA. Kanadská spoločnosť Tournigan sa vzdala projektu ťažby zlata v Kremnici, povolenie na prieskumné územie predala anglickej spoločnosti Ortac Resources plc of London. "Predstavitelia firmy Tournigan v tlačovej správe publikovanej v Kanade 8. júna deklarovali, že v SR sa chcú plne orientovať len na projekty ťažby uránu," uviedol dnes pre agentúru SITA riaditeľ organizácie Greenpeace Slovensko Juraj Rizman. Podľa neho však o anglickej spoločnosti, ktorá povolenie kúpila, nevedeli získať informácie a nenašli ani jej funkčnú webovú stránku. Ako dodal Rizman, Ortac Resources tak asi nepatria k veľkým hráčom medzi ťažobnými spoločnosťami.
Spoločnosť Tournigan prišla na Slovensko v roku 2005 so zámerom ťažiť zlato v Kremnici. Zámer na ťažbu po mnohých rokovaniach a značnom odpore verejnosti nakoniec stiahli z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Spoločnosť mala predstaviť nový, prepracovaný zámer, čo sa však doteraz nestalo. Vďaka odporu verejnosti sa v roku 2007 zmenila slovenská legislatíva v oblasti ťažby zlata, čo výrazne skomplikovalo plány kanadských developerov. "Voči ťažbe zlata a uránu sa na Slovensku zdvihla vlna odporu. Ťažba zlata je napríklad u nás rentabilná len s pomocou kyanidového lúhovania. V mnohých krajinách sveta je tento spôsob chemickej ťažby zakázaný, alebo obmedzený," uviedla koordinátorka toxickej kampane Greenpeace Kateřina Věntusová.
Na Slovensku bolo začiatkom tohto roku platných 14 prieskumných území na uránové rudy a 32 prieskumných území na rudy s obsahom zlata. Povolenie na prieskum majú prevažne zahraničné spoločnosti z Kanady, Austrálie, Cypru a Veľkej Británie. Kanadská spoločnosť Tournigan Energy Ltd. kontroluje cez svoju dcérsku spoločnosť Ludovika Energy prieskumné územia na Jahodnej pri Košiciach, v oblasti Spišskej Novej Vsi, Spišskej Teplice, Chrasti nad Hornádom pri Gelnici a v oblasti Kluknava pri Krompachoch.
Podľa Rizmana teraz čaká aktivistov, samosprávu i verejnosť súboj o Jahodnú. Upozorňuje, že prípadná ťažba uránu prináša riziká pri manipulácii s obrovským množstvom rádioaktívneho materiálu. Po oddelení uránu z rudy zostáva viac než 99 percent objemu horniny ako nepotrebný odpad, ktorý obsahuje asi 85 percent pôvodného množstva rádioaktivity. Ochranári tiež upozorňujú na riziká, ktoré by prípadný projekt ťažby uránu na Jahodnej predstavoval z pohľadu možného ohrozenia regionálne významných zdrojov pitnej vody a prírody vo vyhľadávanej rekreačnej zóne mesta Košice. "Sme presvedčení, že máme dostatok odborných argumentov na to, aby sme kompetentným i verejnosti dokázali, že do tesnej blízkosti Košíc ťažba uránu nepatrí,“ skonštatoval Rizman.