Šance, že súd ukáže na vraha mladého študenta, sú po štvrtku minimálne. Dôležitý utajený svedok zmenil výpoveď.
BRATISLAVA. V utorok hovorila prokurátorka v kauze vraždy Daniela Tupého o dôkaznej núdzi. Vo štvrtok už nehovorila nič. Po výsluchu utajovaného svedka číslo 3 jej do reči vôbec nebolo.
Z pojednávania, ktoré trvalo zhruba pol hodiny, odišla bez slova.
Smrť Daniela Tupého bude najskôr potrestaná rovnako ako únos Michala Kováča mladšieho, divoká privatizácia deväťdesiatych rokov, väčšina zlodejín pyramídových nebankoviek, či miliardové tendre dneška. Nijako.
Lukáš Fila o pojednávaní v kauze Tupý - kliknite sem
Pravdepodobnosť, že v utorok, v deň verdiktu, pošle súd do väzenia vraha dvadsaťjedenročného študenta, sa po štvrtku scvrkla. Richardovi Hrotkovi, Davidovi Vyskočilovi, Jánovi Sedlákovi, Róbertovi Janečkovi a Michalovi Blažíčkovi tak skôr hrozí trest za výtržníctvo a ublíženie na zdraví, hoci pätica vinu stále popiera. Dnes sú na programe záverečné reči.
Obžalovaní sa smiali Svedkovia v utajení
Číslo 1 - v apríli potvrdil, že videl, ako pred štyrmi rokmi Richard Hrotko zavraždil študenta Daniela Tupého; jeho výpoveď však mala diery. Číslo 2 - Milan Lipnický sám požiadal o odtajnenie, v januári vypovedal, ale nie veľmi presvedčivo; sám je obžalovaný z lúpeže so zbraňou. Číslo 3 - vo štvrtok svoju pôvodnú výpoveď poprel a odmietol viac vypovedať.
Utajený svedok číslo 3, od ktorého sa očakávalo, že potvrdí doterajšie výpovede proti obžalovaným, zaskočil celý súd. Okrem obžalovaných. Tí sa pri jeho slovách usmievali. Svedok poprel svoju pôvodnú výpoveď.
Odmietol aj povedať, prečo to urobil. Na úvod však odmietol, že by sa mu vyhrážali.
Ministerstvo vnútra naznačuje niečo iné. „Máme operatívne informácie o tom, prečo jeden z menej dôležitých svedkov poprel svoju pôvodnú výpoveď. Polícia bohužiaľ nemá nástroje na to, aby vstupovala do svedomia svedkov," povedal hovorca Erik Tomáš. Počas súdneho pojednávania je podľa neho „už všetko o ich občianskej odvahe".
Tomáš nechcel svoje vyjadrenie konkretizovať. O podozreniach z ovplyvňovania svedkov nehovorí ani bratislavská prokuratúra. Jej hovorca René Vanek trvá na svojom pôvodnom stanovisku, že do konca pojednávania sa k prípadu nebudú vyjadrovať.
Mohli sa mu vyhrážať Podľa informácií SME sa utajenému svedkovi vyhrážali, aby dal od prípadu „ruky preč". Pred včerajším svedectvom ho nepovzbudilo ani vyjadrenie prokurátorky o dôkaznej núdzi.
Prokuratúra v stredu pre nedostatok dôkazov súhlasila s návrhom otca zavraždeného študenta, aby sa obžalovaní podrobili výsluchu na detektore lži. A to aj napriek tomu, že detektor nemôže byť braný do úvahy ako dôkaz. Súd s návrhom nakoniec nesúhlasil.
Keďže súd už uzavrel dokazovanie a dnes sú na programe len záverečné reči, veľký zvrat v kauze už zrejme nenastane. Pokojná je preto aj obhajoba. „Vidím to rovnako, ako som to videl na začiatku. Nemám žiadne pochybnosti o tom, že môj klient bude spod obžaloby oslobodený," hovoril presvedčivo obhajca Peter Filip, ktorý zastupuje z vraždy obžalovaného Hrotka. Celý proces bol podľa neho založený len na výpovedi utajeného svedka a včerajšie pojednávanie tak považuje za „absolútne kľúčové".
Spochybňovali aj dvojku Obhajcovia zároveň spochybnili aj ďalšieho pôvodne utajovaného svedka Milana Lipnického. Prečítali jeho listy
z väzby bývalej priateľke, ktoré tento týždeň dostal denník Nový Čas, a odovzdal ich súdu.
Lipnický sa v nich priznáva, že sa na noc, keď zavraždili Tupého, ani veľmi nepamätá, lebo mal vypité. „Ja k... vždy skončím niekde, kde je z toho prúser," sťažoval sa v liste. Napísal tiež, že s nožom v ruke na Tyršovom nábreží, kde Tupého zavraždili, videl „Grca", ktorého tiež spájali s Hrotkovou skupinou. Grco pred časom spáchal samovraždu.
Utajený svedok: Predtým som nehovoril pravdu
Jeden z kľúčových SVEDKOV obžaloby v prípade vraždy Daniela Tupého šokoval. S PROKURÁTORKOU sa odmietol rozprávať.
Chcete zmeniť svoju pozíciu utajeného svedka?
„Nie."
Zmenilo sa niečo od 14. mája 2008, keď vás vypočuli? Ovplyvňoval vás niekto, vyhrážali sa vám?
„Nie."
Máte z niečoho strach?
„Nie."
Opíšte teda, ako sa pamätáte na 4. novembra 2005, prečo ste vtedy boli na Tyršovom nábreží?
„To, čo som vypovedal predtým, sa nezakladá na pravde. Viac sa k tomu nebudem vyjadrovať. Nebol som
4. novembra na Tyršovom nábreží."
Prečo ste predtým vypovedali tak, ako ste vypovedali?
„Nechcem sa vyjadrovať."
Ste si vedomý, že si môžete privodiť trestné stíhanie?
„Áno."
To, čo je v spise, ste vypovedali vy?
„Áno."
To ste si vtedy vymysleli?
„Nebudem sa k tomu vyjadrovať."
Prečo ste zmenili svoj postoj?
„Nebudem sa k tomu vyjadrovať."
(vev)

Beata
Balogová
