BRATISLAVA. Thajský smaragdový Budha, safari na afrických savanách či mexický Cancún. Aj tieto zážitky stále viac lákajú ľudí zo Slovenska. Pred cestou podľa odborníkov často neodradí ani prasacia chrípka či nestabilná situácia v krajine. V núdzi im má pomôcť internetový formulár, ktorý vyplnia skôr, ako zo Slovenska odídu.
Bojazlivejších je podstatne menej ako tých, ktorí ignorujú varovania, hovorí Stanislav Macko z asociácie slovenských cestovných kancelárií o záľube našincov riskovať.
Tu nájdete formulár - kliknite
Kam cestujeme
stále vedie klasika ako Chorvátsko, Grécko a Egypt so státisícami návštev; za exotikou chodíme výrazne menej, záujem však rastie; najviac sa zvýšil počet ciest do Indie, Juhoafrickej republiky, Mexika, Thajska a Dominikánskej republiky.
Zdroj: SACKA
Ministerstvo zahraničných vecí však upozorňuje, že každý rok sa stále častejšie v zahraničí dostávame do problémov. Nechýba nám odvaha, a tak cestujeme aj do krajín vojnových konfliktov či živelných pohrôm.
V takýchto prípadoch je najväčší problém skontaktovať sa s cestovateľmi, hovorí Anna Juríková, riaditeľka konzulárneho oddelenia ministerstva. Rezort preto včera spustil na svojej webovej stránke formulár, cez ktorý sa dobrovoľne môžu zaregistrovať všetci, ktorí cestujú do zahraničia.
Macko zaregistrovanie odporúča najmä tým, ktorí cestujú individuálne. Podceniť by to podľa neho nemali ani tí, ktorí cestujú v rámci Európy. „Stačí si pripomenúť Londýn či Madrid, kde došlo k teroristickým útokom," poznamenáva.
„Veľmi to schvaľujem," hovorí Andrej Bán, fotoreportér časopisu .týždeň. Často cestuje do exotických a nepokojných častí sveta. Hovorí, že v každej krajine, kde sa nachádza, je v kontakte so slovenskou alebo s českou ambasádou.
Bán hovorí, že aj pokojné oblasti sa v okamihu môžu zmeniť na nebezpečné. Ako príklad uvádza gruzínske mesto Zugdidi, „kde som necítil najmenšie nebezpečenstvo a včera tam vybuchli tri bomby".
Často netuším, kde skončím
Pri extrémnych cestách je podľa horolezca PETRA KOSTELANSKÉHO dôležitá najmä poistka. Ministerstvo zahraničných vecí dáva možnosť nahlásiť aj nebezpečnejšie výpravy. Prihlásite sa pri najbližšej ceste?
„Otázne je, ako to pomôže. Mnohokrát ani neviete, kam sa až dostanete. Niektoré krajiny samy cestovateľov sledujú. Napríklad v Bolívii sme sa registrovali pri vstupe do národného parku, v Nepále každý, kto chcel ísť do hôr, musel mať sprievodcu."
Dostali ste sa do situácie, keď vám museli pomáhať naše zastupiteľské úrady?
„Práve v Nepále. Lenže tam zastupiteľstvo nemáme, len honorárneho konzula. A ten nám veľmi nepomohol. Získať jedno potvrdenie trvalo takmer pol roka."
Na čo sa treba pri cestách na nebezpečnejšie výpravy pripraviť?
„Zháňam najmä dobrú poistku, a to aj keď idem do bežných destinácií. Ak idem ďalej, preventívne si zisťujem očkovanie a kde je prvá pomoc."
Martina Kováčová

Beata
Balogová
