Mečiar nechal zvolať poslanecký aj ministerský klub na termín inaugurácie. Ide vraj len o náhodu.
BRATISLAVA. Vojna medzi Vladimírom Mečiarom a Ivanom Gašparovičom neobíde ani pondelkovú slávnostnú schôdzu parlamentu, na ktorej prezident zloží sľub.
Šéf HZDS Mečiar, jeho poslanci a zrejme i ministri totiž budú ako jediná strana schôdzu úplne ignorovať. Na rovnaký čas, ako je inaugurácia, si totiž zvolali do Modry zasadnutie poslaneckého aj ministerského klubu, v ktorom sú všetci ich zákonodarcovia aj členovia vlády.
Zavrú sa na osem hodín Program inaugurácie
prezident na slávnostnej schôdzi parlamentu v budove SND zloží sľub, prednesie inauguračnú reč, v Dóme sv. Martina sa zúčastní na omši Te Deum, po slávnostnom obede prezident prehovorí z balkóna k občanom, večer sa na jeho počesť bude konať recepcia.
Poslanec Jozef Halecký tvrdí, že kluby v čase inaugurácie nie sú „kontraproduktívnym podnikom“. On sám ide do Modry. Rokovanie podľa neho zvyčajne trvá šesť aj osem hodín, takže z inaugurácie ani následných podujatí nestihnú nič. „Na inauguráciu sa nechytám, a preto mi termín klubu absolútne neprekáža,“ povedal poslanec Ján Kovarčík. Rozhodnutie zdôvodnil tým, že Gašparovič nemá morálne právo byť prezidentom. „Všetko stihnem,“ tvrdil podpredseda parlamentu Tibor Cabaj. Na otázku, či aj slávnostnú schôdzu, neodpovedal.
Otázka je, či na schôdzu prídu dvaja Mečiarovi ministri. Stanislav Becík z ministrstva pôdohospodárstva povedal, že mu kolidujú tri akcie. Prednáška pre štvrtákov na univerzite, klub HZDS a inaugurácia. „Asi najdôležitejšie je, aby som išiel na prednášku. Tá je dávno sľúbená.“
Minister spravodlivosti Štefan Harabin na otázku, či ide do Modry, neodpovedal.
Kramplová: Je to detinské Z poslancov zrejme do budovy SND príde iba Zdenka Kramplová, ktorú Mečiar zbavil ministerskej funkcie aj miesta ústrednej tajomníčky. „Myslím, že toto rozhodnutie vedenia HZDS nie je rozumné. Považujem ho za detinské,“ povedala o zvolaní klubu na takýto termín.
„Nie je to nič prekvapujúce. Čo iné by sme mohli očakávať od vedenia HZDS?“ odkázal Gašparovič po hovorcovi.
Podľa hovorcu predsedu parlamentu Jozefa Plška „slávnostná inaugurácia prezidenta nie je schôdzou v zmysle rokovacieho poriadku“. Či teda na nej poslanci budú, alebo ju ignorujú, je na ich slobodnej vôli. Absentérom tak na rozdiel od neúčasti na riadnych zasadnutiach nehrozí žiaden postih.
Podpredseda parlamentu Miroslav Číž (Smer) považuje rozhodnutie HZDS za prekvapivé, keďže ide podľa neho o najvýznamnejšiu politickú udalosť roka. „Počkám si na odôvodnenie pána Mečiara.“
Na niektoré akcie, ktoré sú spojené s inauguráciou, pre nesúhlas s Gašparovičovou politikou k menšinám nepôjdu poslanci za SMK. Na slávnostnej schôdzi však budú. „Vyjadríme tak vzťah k úradu a funkcii prezidenta,“ povedal šéf klubu Gyula Bárdos. Prekáža im hlavne, ako sa Gašparovič zachoval, keď sa v predvolebnej kampani vytiahla „maďarská karta“.
Šéf HZDS si chybu vychutnával
Mečiar pred piatimi rokmi spochybnil platnosť prezidentského sľubu.
BRATISLAVA. „Budem dbať o blaho slovenského národa, národných menšín.“ To boli slová, ktoré povedal pri svojom sľube pred piatimi rokmi Ivan Gašparovič.
Nastupujúci prezident sa v sľube pomýlil.
Mal prečítať slovné spojenie „národnostných menšín“, o ktorom píše ústava.
Jeho dlhoročnému rivalovi Vladimírovi Mečiarovi to stačilo na to, aby jeho prezidentovanie celé volebné obdobie spochybňoval.
Podobný „brbt“ pri sľube sa podaril aj americkému prezidentovi Barackovi Obamovi. Pre istotu sľub zložil ešte raz.
Mečiar má s Gašparovičom problém od roku 2002, keď odišiel z HZDS. Bolo to krátko po tom, ako sa bývalý predseda parlamentu nedostal na zvoliteľné miesto kandidátky HZDS.
Gašparovič potom odišiel a založil HZD.
Odvtedy sa obaja politici stretli viackrát v diskusných reláciách a vždy to medzi nimi iskrilo.
Najostrejší boli pred prezidenskými voľbami v roku 2004. „Najprv lezieš do zadku a potom ohováraš,“ hovoril Mečiar svojmu sokovi. Zároveň ho familiárne oslovoval Ivanko. „To si celý ty! Klamár od začiatku do konca!“ kontroval Gašparovič.
Predseda HZDS sa do súčasného prezidenta pustil aj pred tohtoročnými voľbami, hoci proti nemu nekandidoval.
Naznačoval, že na CD s klientmi nebankových subjektov sú aj osoby s priezviskom Gašparovič.
Tvrdil tiež, že vtedajší predseda parlamentu stál za privatizáciou Nafty Gbely za cenu oveľa nižšiu, ako bola jej trhová hodnota. Gašparovič to odmietol. Miroslav Kern

Beata
Balogová
