BRATISLAVA. Za nízku účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku môžu podľa podpredsedu vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušana Čaploviča politické strany a médiá. Povedal to dnes v diskusnej relácii Rádia Slovensko Sobotné dialógy.
Podľa Čaploviča treba vysvetľovať, že bez pomoci Európskej únie (EÚ) by sa na Slovensku mnohé veci nedali realizovať. Poslanci EP by sa mali podľa neho systematicky venovať komunikácii s občanmi. "Ľudia nevnímajú Európsky parlament ako parlament, ktorý robí pre nich," definoval problém Čaplovič.
Slabá účasť slovenských voličov na voľbách do EP je vážny problém, myslí si to aj predseda SMK Pál Csáky. "Keď to takto bude pokračovať, politika sa môže stať nekontrolovateľnou," povedal Csáky. Šéfa SMK prekvapilo, akým rozdielom vyhrala na európskej úrovni pravica. Myslí si, že za to môže hospodárska kríza. "Ľudia asi viac veria pravicovým stranám. Keď je v krajine zle, musia nastúpiť konzervatívne strany, potom nastúpi ľavica a krajina sa opäť dostane do problémov," povedal Csáky.
Čaplovič povedal, že pravicové strany v iných krajinách pred voľbami do EP presadzovali hodnoty solidarity a sociálneho štátu, ktoré sú príznačné pre ľavicu. Problémom však podľa neho je, že do parlamentu sa dostali extrémne pravicové strany. Csáky v tom problém nevidí, ich počet mandátov, ktoré získali, totiž podľa neho nebude stačiť na to, aby presadili nejaký názor alebo rezolúciu.
Slovensko má záujem obsadiť v Európskej komisii (EK) post eurokomisára pre energetiku, uviedol Čaplovič. Podporu vidí najmä v krajinách V4, teda ČR, Poľska a Maďarska. "Povedzme si na rovinu, Slovensko nemá šancu získať komisára pre energetiku," povedal Csáky.