SME

Špecializovaný súd asi spojí politických rivalov

Nezvyčajné spojenie najsilnejšej koaličnej strany Smer-SD a trojice opozičných subjektov pri parlamentnom hlasovaní zrejme ...

BRATISLAVA. Nezvyčajné spojenie najsilnejšej koaličnej strany Smer-SD a trojice opozičných subjektov pri parlamentnom hlasovaní zrejme prinesie 39. schôdza Národnej rady SR, ktorá sa začne v utorok 16. júna. Ministri Smeru-SD totiž na zasadnutí kabinetu prehlasovali koaličných partnerov a do parlamentu poslali aj s návrhom na skrátené legislatívne konanie zákon o Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Jeho činnosť má plynule nadviazať na Špeciálny súd (ŠS), ktorý bol vyhlásený za protiústavný.

SkryťVypnúť reklamu

SDKÚ-DS, SMK a KDH prišli po verdikte Ústavného súdu o protiústavnosti ŠS s vlastným riešením tejto situácie, a to vo forme návrhu ústavného zákona o Špeciálnom súde. Na jeho prijatie je však potrebných 90 hlasov a vládny Smer-SD už prostredníctvom svojho predsedu a premiéra Roberta Fica avizoval, že túto iniciatívu nepodporí. Opozícia je tak pripravená zahlasovať aj za spomínaný vládny návrh, ktorý okrem iného na jednej strane rozširuje kompetencie tejto inštitúcie, na druhej strane znižuje prídavky k platom špeciálnych sudcov, ruší ich povinnosť podrobovať sa bezpečnostným previerkam či stálu ochranku.

Koaličná ĽS-HZDS je proti tomuto návrhu, pričom líder hnutia Vladimír Mečiar, ktorý vystupuje proti ŠS dlhodobo, by chcel otázku jeho ďalšej existencie riešiť zriadením špecializovaných senátov pri krajských súdoch. Nejasný tak zatiaľ ostáva len postoj SNS. Po rokovaní poslaneckého grémia začiatkom júna predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) povedal, že národniari použili pri tejto téme induktívnu metódu. "Na otázku, ako budú reagovať na vládny návrh zákona o zriadení Špecializovaného trestného súdu, povedali, že nie je vôbec jasné, že sú proti. Predpokladám, že ich postoje sa budú kryštalizovať," povedal Paška. Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj vtedy novinárom oznámil, že hovoriť o postoji strany k návrhu je ešte predčasné. "Dohodneme sa a oznámime. My máme povinnosť reagovať na rozhodnutie Ústavného súdu SR, ale či bude výsledok identický s predkladateľom tohto zákona, to neviem v tejto chvíli zaručiť," ozrejmil.

SkryťVypnúť reklamu

Na poslancov NR SR zároveň v rámci 107-bodového programu čaká aj návrh novely zákona o štátnom jazyku z dielne ministerstva kultúry, ktorý kritizujú najmä poslanci SMK. Jeho konečnú podobu však zrejme poznačia viaceré zmeny, o čom svedčí aj výsledok zasadnutia Výboru NR SR pre kultúry a médiá, na ktorom "prešlo" deväť pozmeňovacích návrhov. Jedným z nich napr. bolo, že lekári či ošetrovatelia v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach na území SR nebudú musieť s pacientmi a klientmi rozprávať výlučne po slovensky bez toho, aby im hrozila sankcia. "Trval som však na tom, že musí byť uvedené, že v týchto zariadeniach sa spravidla komunikuje v štátnom jazyku a keď pacient či klient nerozumie, môže sa komunikovať aj v cudzom jazyku," uviedol minister kultúry Marek Maďarič s tým, že ide o riešenie ani nie tak pre národnostné menšiny ako pre cudzincov. Minister tiež chce, aby v navrhovanej úprave zostala formulácia, že povinnosť ovládať jazyk národnostnej menšiny sa na zamestnancov týchto zariadení nevzťahuje. "SMK to chcelo dať preč, no bola by to jednoducho diskriminácia na území SR," zdôvodnil Maďarič.

SkryťVypnúť reklamu

Plénum rozhodne aj o zavedení dobrovoľnej vojenskej služby či o návrhu zákona o výhrade vo svedomí. Oba materiály predložili nezávislí poslanci združení okolo Vladimíra Palka, pričom uzákonením výhrady vo svedomí chcú rozšíriť mieru slobody v spoločnosti tým, že občanom bude zaručená možnosť vykonávať svoje povolanie v súlade so svedomím a nebyť za to diskriminovaný. Jozef Rydlo (SNS) zase žiada až na niektoré výnimky zákaz pracovať v nedeľu, Martin Fedor (SDKÚ-DS) chce zase siahnuť na odmeny funkcionárov Ústavu pamäti národa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 995
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 845
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 193
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 070
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 213
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu