BRATISLAVA. V školskom roku, ktorý sa práve chýli ku koncu, je v základných školách najmenej prvákov v histórii, celkovo ich je približne 54tisíc.
V tom budúcom ich na celom Slovensku bude iba o 654 viac a aj tak mnohé nemôžu nastúpiť tam, kde to majú z domu najbližšie.
Uprednostnia domácich
Rušenie základných škôl, ku ktorému sa v minulosti uchýlili mnohé mestá, si dnes vyberá daň v podobe odmietnutých žiadostí o prijatie dieťaťa. Školy uprednostňujú miestne deti.
„Škola, do ktorej obvodu žiak podľa bydliska patrí, má takéhoto žiaka prijať prednostne," tvrdí Anna Böhmerová, vedúca školského úradu na Mestskom úrade v Prešove. Ak je v obvode len jedna škola, ľudia mimo neho môžu mať problém.
V Topoľčanoch nedávno viac ako štyridsať rodičov proti tomu spísalo petíciu. Na mestskom zastupiteľstve argumentovali, že svoje dieťa chcú umiestniť do školy, ktorú si vybrali.
Naopak, napríklad do obecných škôl v bratislavskom Novom Meste chodia deti až z 98 obcí Slovenska.
Hovorkyňa starostu Alžbeta Klesnilová mieni, že to „nepochybne nasvedčuje ich kvalite." Aj mnohé obce v okolí Bratislavy však v minulosti zrušili základné školy - pre nedostatok školopovinných detí.
Medzi 332 deťmi, ktoré vo februári zapísalo osem tamojších škôl, je až 92 z iných mestských častí Bratislavy a 51 z obcí mimo mesta.
Maximum 22
„Tento rok sme do prvých tried prijímali viac detí, ktoré pod náš obvod nespadajú," povedala aj riaditeľka školy na Ulici pionierov v Rožňave Erika Mihalovičová. Na budúci školský rok otvoria tri prvé triedy.
Situáciu môže komplikovať aj nový školský zákon. Obmedzuje totiž počet detí v jednej triede - v prvom ročníku ich môže byť najviac 22. Ak škola nemôže otvoriť viac tried, uprednostní deti zo svojho obvodu.

Beata
Balogová
