Okolie prezidentského paláca počas návštevy čínskeho prezidenta v Bratislave obsadia ľudia
z Gašparovičovej kancelárie a slovenskí Číňania.
BRATISLAVA. Slová o ľudských právach v čase návštevy čínskeho prezidenta Hu Jintao na Slovensku pred prezidentským palácom zaznieť nemajú. Bratislavské Staré Mesto nepovolilo demonštráciu mimovládnym organizáciám, ktoré chceli upozorniť na situáciu v Číne.
Priestor pred Grassalkovichovým palácom si totiž pre seba na štvrtok a piatok vyhradila kancelária prezidenta. A okolie paláca, starej budovy Národnej rady, Úradu vlády a čínskeho veľvyslanectva zasa Zväz čínskych podnikateľov na Slovensku, Únia Číňanov a Čínsko-slovenská spoločnosť pre rozvoj vzájomnej spolupráce.
Slovenskí Číňania a kancelária prezidenta tak predbehli protestnú akciu šiestich slovenských mimovládnych organizácií, ktoré chceli pred oboma prezidentmi protestovať proti porušovaniu ľudských práv v Číne.
„Návšteva čínskeho prezidenta, hlavy svetovej veľmoci, si vyžaduje výraznejšie bezpečnostné opatrenia. Z tohto dôvodu bude aj Hodžovo námestie pod vyšším bezpečnostným krytím,“ povedal prezidentov hovorca Marek Trubač.
Zakázaní
Protest, ktorý plánovali občianske združenia Človek v ohrození, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Falun Gong, Amnesty International, Spoločnosť priateľov Tibetu a Nadácia Pontis, starosta Starého Mesta Andrej Petrek zakázal. Organizátor zakázaného protestu Ondrej Dostál hovorí, že ide o účelové rozhodnutie. „Prezidentská kancelária sa snaží vyhnúť protestu a prípadným nepríjemnostiam, neplánuje žiadne vlastné zhromaždenie, ktoré by spĺňalo zákonné kritériá.“
Trubač to popiera. „Žijeme v demokratickej krajine a protestom sa nevyhneme,“ povedal.
Dostál pripomína prípad kazašskej novinárky Balli Marzec, ktorú počas návštevy kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva z protestu pred prezidentským palácom odvliekla polícia napriek tomu, že mala povolenie. „Odvtedy sa kancelária prezidenta snaží podobným situáciám predchádzať,“ myslí si Dostál.
Účelové je podľa Dostála aj dvojdňové zhromaždenie čínskych organizácií na rozsiahlej ploche viacerých ulíc Starého Mesta. Všetky ohlásené miesta vraj ani nezaplnia.
„Návšteva nášho prezidenta je pre nás veľká česť. Chceme ho hlavne privítať a zabrániť, aby tam prišli zlí ľudia, ktorí by robili neporiadok,“ hovorí podpredseda Zväzu čínskych podnikateľov na Slovensku Xing Min Ji, prezývaný Jimmy. Tvrdí, že len chcú zabrániť „neporiadku, hádzaniu fliaš a podobným bezpečnostným rizikám“. Koľko ľudí sa na zhromaždení zúčastní, povedať nevedel, prídu vraj najmä členovia organizácií a ich rodinní príslušníci. Oficiálne na Slovensku žije niečo vyše tisíc Číňanov.
Na dobrej ceste
Čína, ktorej komunistický režim je medzinárodnými organizáciami i mnohými vládami obviňovaný z porušovania ľudských práv, podľa Jimmyho síce nie je dokonalá, súčasná čínska vláda je však „na dobrej ceste“.
Proti rozhodnutiu starostu Starého Mesta Andreja Petreka (SDKÚ, OKS, DÚ, SZ) podali mimovládne organizácie opravný prostriedok – či nakoniec budú pred prezidentským palácom protestovať, sa dozvedia najneskôr vo štvrtok ráno.
Návšteva čínskeho prezidenta na Slovensku sa koná symbolicky v čase 20. výročia krvavého potlačenia demonštrácií na Námestí nebeského pokoja v čínskom hlavnom meste Pekingu.

Beata
Balogová
