Najmladšia slovenská europoslankyňa: Použijem ženské zbrane

Najmladšia slovenská europoslankyňa KATARÍNA NEVEĎALOVÁ chce v Európskom parlamente zabojovať za práva žien a jadrovú energiu.

Katarína Neveďalová má 27 rokov. Tretí rok študuje politológiu na UKF v Nitre. Je podpredsedníčkou mládežníckej organizácie Smeru – Mladých sociálnych demokratov. Bola asistentkou poslanca Smeru Juraja Horvátha a pracovala na medzinárodnom oddelení strany(Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Najmladšia slovenská europoslankyňa KATARÍNA NEVEĎALOVÁ o sebe hovorí, že má medzinárodné skúsenosti - pre Smer vyjednávala návrat k eurosocialistom. V Európskom parlamente chce zabojovať za práva žien a jadrovú energiu.

Ako sa vám podarilo dostať na piate miesto na kandidátke najsilnejšej politickej strany?

„Určite je to prácou. Nie je za mnou žiadny ujo ani teta, ako som si prečítala na internete. Začala som pracovať v centrále Smeru ako stážistka a za štyri a pol roka som, myslím, dokázala svojou prácou, že mám na to. Ale musela som si získať dôveru niekoho, kto ma nominuje. Ako podpredsedníčku Mladých sociálnych demokratov ma nominovali práve oni. Nie som ani členkou strany Smer."

Čím si vysvetľujete svoj úspech? Nie ste veľmi známa na verejnosti...

„Mám známych, ktorí nie sú len voliči Smeru a viem, že na veľa ľudí zapôsobilo to, že Smer postavil na relatívne zvoliteľné miesto mladého človeka. Myslím, že aj tým Smer získal toľko hlasov. Toto určite ľudí oslovilo."

Ako ste sa na novú prácu pripravili? Boris Zala absolvoval kurz angličtiny. Vy ste zatiaľ neskončili vysokú školu. Cítite sa dostatočne odborne pripravená?

„Tým, že štyri a pol roka pracujem v medzinárodnej oblasti, myslím, že mám dostatočnú prípravu. Bola som pri mnohých vyjednávaniach a debatách a bola som jedným z ľudí, ktorí pracovali na riešení suspendácie strany Smer a myslím si, že to bola dostatočne vysoká škola na to, aby som to zvládla."

Máte dosť skúseností na veľkú politiku?

„Nemyslím si, že do toho sveta teraz vstupujem prvýkrát. Teraz ma možno vidíte vy. Určite som pracovala dosť vysoko aj predtým, len ma nebolo veľmi vidieť. Zastupovala som Smer na veľkom počte medzinárodných akcií, o ktorých sa nepíše a nehovorí."

Okrem toho, že študujete politológiu a hovoríte po anglicky, aké ďalšie schopnosti prinášate do Bruselu?

„Myslím, že som dobrá diplomatka, ktorá ľudí spája a nie rozdeľuje. Hľadám kompromisy a riešenie a nie problémy. Tiež sú to moje skúsenosti z mládežníckej organizácie a počas školy som pôsobila ako predsedníčka spolku, ktorý organizoval rôzne diskusie, konferencie, takže skúsenosti mám."

Čo budete teda robiť v Európskom parlamente?

„Keďže som mladá žena, tak by som chcela pracovať za práva mladých, ale keďže taký výbor nie je, tak by to bola ženská politika a rodová rovnosť. Určite sú to tiež ľudské práva a presadzovanie našich sociálnodemokratických myšlienok ako väčšia zamestnanosť, ochrana životného prostredia, podpora mladých rodín."

Akým prínosom budete pre európskych socialistov?

„Určite očakávam viac výziev. Dúfam, že zlepším aj mienku o Slovensku. Som zrejme najmladší europoslanec európskych socialistov doteraz, čiže takým mladým hlasom. A prepojením mladých s tými starými. Dúfam, že ako mladá žena dokážem posunúť nejaké nové myšlienky ďalej."

Aké by to mali byť myšlienky?

„Väčšia podpora žien, nižšia diskriminácia, aby ženy získavali rovnaké platy ako muži."

Ako to chcete dosiahnuť?

„Tak, že o tom budem minimálne viac hovoriť ako doteraz."

Ale to nie je nová myšlienka.

„Myslím si, že je. U nás sa o tom málo hovorí. Potom je tu ešte životné prostredie, jadrová energia, ktorú podporujem."

Čo si teda myslíte o pezinskej skládke?

„Nechcela by som sa vyjadrovať k domácej politike. Som za ochranu životného prostredia a všetko, čo s tým súvisí. K tomu by som sa nechcela vyjadrovať."

Ako chcete o svojich víziách presvedčiť starších socialistov?

„Mnohých z nich poznám aj osobne, mala som možnosť s nimi diskutovať. Sú otvorení, len treba na nich dostatočne tlačiť. A to si myslím, že ovládam. Ženské zbrane sú veľmi dobre použiteľné."

V čom vidíte úlohu Európskeho parlamentu v boji proti finančnej kríze, ktorá bola aj hlavnou témou kampane Smeru?

„Nie som ekonóm a ani sa nebudem tváriť, že rozumiem ekonomickým témam a viem, ako vyriešiť ekonomickú krízu. Viem, že máme mnoho odborníkov, ktorí to vedia. Určite budem týmto odborníkom načúvať a podľa toho sa rozhodovať. Našim odborníkom v tomto je pán Maňka. Ja sa chcem venovať ľudským právam a právam žien a myslím si, že zvyšovanie zamestnanosti a vytváranie pracovných miest je cestou, ako sa dostať z hospodárskej krízy."

Čo máte k tým svojim témam už pripravené? Akým spôsobom chcete na nich pracovať?

„Rada by som si vytvorila takú pracovnú skupinu žien aj zo Slovenska, spomedzi mladých sociálnych demokratov a straníckych političiek. My sme tú diskusiu už začali rozvíjať, ale keďže sme nečakali, že budem určite zvolená, nemám nič pripravené vopred."

Nie ste členkou strany Smer, ale voliči vás zvolili za europoslankyňu práve za túto stranu. Stotožňujete sa úplne s politikou Smeru alebo vidíte niekde aj nedostatky? Čo by ste zmenili v Smere, keby ste mohli?

„Verím, že vedenie Smeru, ktoré dnes rozhoduje, je dostatočne kompetentné. Aby to nevyzeralo, že sme všetci podriadení - máme vnútornú diskusiu, veci si vydiskutujeme vo vnútri a potom ideme s nimi von."

Poznáte Roberta Fica osobne? Aký je?

„Je to pre mňa osobnosť. Vážim si na ňom najmä to, že je schopný počúvať názory iných ľudí. Aj keď to tak nevyzerá, keď sme riešili nejakú zahraničnopolitickú otázku, tak si vždy vypočul a ak boli argumenty dostatočné, tak sme vedeli prísť možno aj k inému názoru, ako mal predtým."

Je to váš politický vzor?

„Určite áno."

Ako hodnotíte spoločnú vládu Smeru s SNS a HZDS? Vaša kolegyňa Flašíková-Beňová dosť otvorene a kriticky vystúpila práve proti pôsobeniu SNS vo vláde...

„Toto je vnútropolitická otázka. Myslím, že som sa tejto vlády naobhajovala v zahraničí už dosť, takže nikto nemôže povedať, že by som s ňou nesúhlasila. Pani Beňová má svoj názor, nechcem to komentovať."

Ako sa takéto zloženie vlády obhajuje?

„Argumentačne. Inak by som to nerada komentovala. Je to isté know-how, ktoré sme použili. Teraz už to nie je otázka dňa. Myslím, že aj európski socialisti pochopili, že to bolo najlepšie možné riešenie a dobré rozhodnutie, že nás vzali späť."

Nemyslíte si, že maďarská karta, ktorou sa hrá pred voľbami v poslednom čase, je práve dôsledok zloženia vládnej koalície?

„Nemyslím si, že je to niečo, čo strana Smer využíva."

Monika Flašíková-Beňová tvrdí, že by pre krajinu bola po najbližších parlamentných voľbách ideálna veľká koalícia s SDKÚ? Aký je váš názor? Hovoríte o tejto možnosti v Smere?

„Budeme to riešiť až po parlamentných voľbách v roku 2010. Môj osobný názor je, že uvidíme, ako dopadnú parlamentné voľby a rozhodneme sa, čo bude najlepšie pre Slovensko."

Viete si predstaviť takú spoluprácu s SDKÚ?

„Prečo nie? Sú také príklady aj inde v Európe. Nechcem to vylúčiť ani potvrdiť."

Pred voľbami ste tvrdili, že chcete byť „silným hlasom mladých ľudí v Európskom parlamente".

„Musíme byť jednotní, pretože len spoločne zjednotení v rozmanitosti môžeme vyhrať."

Ako ste to mysleli? Kto by mal byť jednotný?

„Je to určite jednota aj mladých ľudí, ale nemyslím si, že všetci budú voliť Smer, ale aby sme všetci mladí ľudia vedeli, čo chceme a aby sme sa o to aj snažili. Nielen mladí ľudia na Slovensku, ale aj v Európe. Zmyslom bolo, že keď sa viacerí postavíme na jednu loď, tak viac vecí zvládneme."

Ste v druhom dôchodkovom pilieri?

„Nie, pretože s ním nesúhlasím. Ja som za väčšiu úlohu štátu v tomto a myslím si, že Sociálna poisťovňa by mala dostávať všetky peniaze."

Myslíte, že je to dlhodobo udržateľné vzhľadom na demografický vývoj?

„To je jedna z otázok. Keď budeme mať lepšie podmienky pre mladých ľudí, budeme mať viac detí a o 20 rokov budeme mať viac ľudí, ktorí môžu pracovať, a tak vyriešime tento problém."

Čím si vysvetľuje celoeurópsky prepad ľavice v Európe a naopak, jej víťazstvo na Slovensku v týchto eurovoľbách?

„Nemyslím si, že ľavica prehrala, aj keď máme menej miest, ako predtým v Európskom parlamente. Proti socialistom v Európskom parlamente máte ľudovcov a liberálov, takže hovoriť pravica-ľavica, to je to, čo povedal predseda Fico. Oni sú roztrieštení, my sme aspoň jednotní. Tým, že Smer zlúčil relevantné ľavicové strany na Slovensku, vytvoril niečo silné, s čím sa ľudia dokážu viac stotožniť."

V Európe v týchto voľbách získali podporu aj extrémne pravicové strany...

„Toto vidím ako veľký problém a som rada, že u nás taká strana ani nie je."

A SNS?

„Nepovažujem ju za extrémne pravicovú stranu."

Ale politológovia ju tam zaraďujú - a vy študujete politológiu...

„Politológovia áno, ale ja si to nemyslím. SNS nám tu nemašíruje v uniformách ako Jobbik."

Ale rétorika je rovnaká?

„Rétorika jedného človeka, nie strany. Nie som obhajca alebo podporovateľ SNS, ale nemyslím si, že je to extrémna pravica."

Ako to podľa vás vyzerá s Lisabonskou zmluvou momentálne? Nie je jasné, či bude, alebo nebude ratifikovaná v niektorých krajinách...

„Dúfam, že sa podarí prejsť celou ratifikáciou."

Ktorá krajina z tých, čo Lisabon ešte neratifikovali, bude podľa vás ten najtvrdší oriešok?

„Myslím, že tie problémy sa postupne riešia. Nevidím ratifikáciu Lisabonu ako veľký problém."

Íri ju už odmietli...

„Nechcem to rozoberať."

Lisabonská zmluva však bezprostredne ovplyvní vašu prácu a prácu v Európskom parlamente. Tak aké sú výhody či nevýhody Lisabonskej zmluvy pre Slovensko?

„Určite to, že Európsky parlament bude mať viac právomocí a kompetencií, ako doteraz, moc ovplyvňovať európsku politiku. Je to jediná inštitúcia, ktorá je priamo volená, tak si myslím, že je to veľmi dobré a aj pre Slovensko je to veľmi dobré. Za nevýhody nepovažujem nič."

V čom vidíte hlavný problém slovensko-maďarských vzťahov?

„Problém je, že nehľadáme riešenia. Treba viac diskutovať, viac sa počúvať a nebúchať dvermi. Myslím, že my sme na dobrej ceste, ale treba, aby sa týmto smerom vydalo aj Maďarsko. Nemyslím si, že ten problém je až taký veľký, ako sa nafukuje."

Na diskusiu treba dvoch. Tak kto nie je pripravený diskutovať?

„Pripravení diskutovať musia byť obaja. Treba, aby Maďarsko rešpektovalo názory a nás ako suverénnu krajinu a nepodsúvalo svoj názor ako jediný možný a správny, ale aby bola aj Maďarská republika pripravená na diskusiu."

V čom je kľúčový problém?

„V tom, že politici sa na tom snažia získať politické body. Tým, že budú vytvárať umelé konflikty, ktoré nie sú."

Obe strany?

„Myslím, že v tejto situácii je to viac Maďarsko."

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 3. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 4. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 5. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 6. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 2. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 3. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 4. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 7. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 8. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 9. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 10. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 486
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 3 765
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 089
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 794
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 532
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 523
 7. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 504
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 381
 9. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 357
 10. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 976

Hlavné správy zo Sme.sk

KULTÚRA

Robert Roth: Filmom Nina som si musel posoliť rany

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KULTÚRA

Rodičia zlyhávajú a vinia dieťa. Film Nina je drsnejší ako horor

Nový slovenský film sa nechce páčiť.

Neprehliadnite tiež

Domov

Pápež posiela na Slovensko svojho kardinála, vykoná blahorečenie Titusa Zemana

Blahorečenie Titusa Zemana pripravujú Saleziáni don Bosca – Slovenská provincia a Bratislavská arcidiecéza.

Domov

Slovenské i zahraničné protiteroristické jednotky cvičili v Lešti

Na cvičenie sa prihlásilo viac ako 20 elitných jednotiek, na Lešť prišli zástupcovia ôsmich z nich.

Domov

Ústavný súd posúdi ústavnosť novely volebného zákona

Podnet podali 43 opoziční poslanci zo strán SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina.

Domov

Slovensko a Maďarsko budú spoločne chrániť prírodu Podunajska

Na projekte bude spolupracovať Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky a maďarský Národný park Ferto – Hanság.