BRATISLAVA. Slovensko vynaložilo uplynulý rok na pôsobenie príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR v medzinárodnom krízovom manažmente (MKM) 30,17 milióna eur (907 miliónov Sk). SR mala zastúpenie v siedmich operáciách a misiách MKM v piatich krajinách na dvoch kontinentoch. Ku koncu roka 2008 ich tam pôsobilo 551.
Ministerstvo obrany bude pri ďalšom rozhodovaní naďalej uprednostňovať operácie na Balkáne (KFOR, ALTHEA), v Afganistane (ISAF) a na Cypre (UNFICYP). Taktiež chce pokračovať v rámci možností OS SR a požiadaviek medzinárodných organizácií v pozorovateľských misiách. Vyplýva to z vyhodnotenia pôsobenia Ozbrojených síl SR v operáciách medzinárodného krízového manažmentu za rok 2008, ktoré dnes schválila vláda.
Operácie pod vedením NATO (ISAF, KFOR, veliteľstvo NATO v Sarajeve) tvoria 57 percent, misie pod vedením OSN (UNDOF, UNFICYP, UNTSO) 36 percent a pod vedením EÚ (ALTHEA) sedem percent z celkového počtu operácií a misií MKM, na ktorých participujú príslušníci OS SR. Slovensko ukončilo v júni 2008 svoju účasť v misii UNDOF, činnosť zavŕšil aj zdravotnícky tím v operácii ISAF.
Jednotky ozbrojených síl sa priamo nezapájali do bojových akcií, plnili však úlohy pri obnove a stabilizácii konfliktami zničených oblastí. Išlo napríklad o odmínovanie, likvidáciu munície, ženijné stavebné práce, strážne úlohy, obranu a ochranu objektov či obyvateľstva, pozorovanie, monitorovanie a hliadkovanie.
Od roku 1993 Slovensko kooperovalo v 31 mierových misiách a operáciách v 21 krajinách na troch kontinentoch. Na plnení úloh v nich sa vystriedalo takmer 11.770 príslušníkov OS SR. Ich počet sa za posledných päť rokov znížil zo 686 na 551. Dôvodom je plnenie cieľov síl NATO a zmena charakteru operácií.