BRATISLAVA. Väčšina prítomných poslancov Národnej rady SR (109 zo 135) dnes zahlasovala za posunutie vládneho návrhu zákona o Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku do druhého čítania.
Proti boli prítomní poslanci HZDS, iba Zdenka Kramplová bola za, kladne hlasovali všetci prítomní členovia Smeru a zástupcovia opozičných strán. Z SNS boli dvaja členovia za, ostatní sa zdržali.
V prípade, že návrh prejde v predkladanej podobe, tak ŠTS plynulo nadviaže na činnosť Špeciálneho súdu, ktorého vznik označil Ústavný súd SR za protiústavný.
Platy sudcov budú menšie
Po novom však na špeciálnych sudcov čakajú viaceré zmeny. Ich príplatok ku mzde sa zníži zo šesťnásobku priemerného platu v národnom hospodárstve na 1,3 násobok, samotná mzda ostane na úrovni 1,3 násobku platu poslanca NR SR. Zároveň by mali prísť títo sudcovia o stálu ochranku, tá im bude pridelená len na požiadanie. Ruší sa aj podmienka, podľa ktorej bolo možné na ŠS prideliť len sudcu, ktorý mal previerku Národného bezpečnostného úradu na stupeň "prísne tajné".
Oproti súčasnej právne úprave sa rozširuje vecná pôsobnosť tejto inštitúcie o úkladnú vraždu, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, falšovanie, pozmeňovanie a neoprávnenú výrobu peňazí a cenných papierov a zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Návrh tiež presne vymedzuje paragrafy Trestného zákona trestných činov prijímania úplatku, podplácania a nepriamej korupcie, ktorými sa má nový súd zaoberať.
HZDS už zbiera podpisy na Ústavný súd
Poslanci návrh prijímajú v skrátenom legislatívnom konaní. Ak návrh definitívne schvália, účinný bude dňom vyhlásenia nálezu Ústavného súdu SR.
HZDS podľa Vladimíra Mečiara už zbiera 30 poslaneckých podpisov, aby nový zákon o Špecializovanom trestnom súde mohli napadnúť na Ústavnom súde SR. Poslanecký klub ĽS-HZDS má 15 členov. Šéf ĽS-HZDS tvrdí, že parlament nemôže schvaľovať nový zákon bez toho, aby bol známy nález Ústavného súdu SR.
Kramplová zákon podporila
Poslankyňa Národnej rady SR Zdenka Kramplová (ĽS-HZDS) je na rozdiel od ostatných členov hnutia presvedčená, že vládny návrh zákona o Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku je v poriadku a zabezpečí kontinuitu. Exministerka pôdohospodárstva dnes ako jediná zo strany Vladimíra Mečiara zahlasovala za posunutie tejto právnej normy do druhého čítania, ostatní boli proti.
"Hlasujem podľa svojho vedomia a svedomia tak, ako by mali hlasovať poslanci," vyhlásila pre TASR. Na otázku, či strana nemala dohodu o tom, ako sa jej členovia v tejto otázke zachovajú, odvetila, že ona na zasadnutí straníckeho klubu nebola. Ten sa konal v čase slávnostnej inaugurácie prezidenta SR Ivana Gašparoviča v Modre. Kramplová ako jediná poslankyňa NR SR za ĽS-HZDS sa na tejto ceremónii zúčastnila. "Ja som o žiadnej prípadnej dohode nevedela. Ako poslankyňa môžem mať svoj názor a malo by to tak byť," podčiarkla.
Jej stranícky šéf Mečiar avizoval, že ak zákon o ŠTS prejde, tak ho opäť ako v prípade Špeciálneho súdu napadne na Ústavnom súde SR. "Má na to právo," tvrdí Kramplová. Na otázku, či túto iniciatívu podporí, odvetila, že sa nepodpisovala ani pod prvé podanie na Ústavný súd.
Vladimír Mečiar dnes hlasovanie svojej straníckej kolegyne komentovať nechcel. Podpredseda NR SR Tibor Cabaj (ĽS-HZDS) zdôraznil, že strana nemala žiaden príkaz týkajúci sa hlasovania o ŠTS. "Každý má svoj názor," povedal. "Podľa mňa nedávala pozor," myslí si Ján Kovarčík.
Mečiar: Už 30 poslancov chce riešiť ŠS na Ústavnom súde
Líder koaličnej ĽS-HZDS Vladimír Mečiar už konzultoval s poslancami Národnej rady SR otázku podania zákona o Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku na Ústavný súd SR. Potvrdil to dnes pre TASR s tým, že si však musí počkať na konečnú podobu tejto právnej normy, ktorú dnes zákonodarný zbor posunul do druhého čítania.
"Konzultoval som s poslancami, áno je 30 poslancov odhodlaných podpísať takéto podanie," povedal. Práve 30 podpisov je minimálny počet na podanie podnetu na Ústavný súd SR. Klub ĽS-HZDS však disponuje len 15 členmi, kto dodá zvyšné podpisy, Mečiar zatiaľ nechcel prezradiť. Smer-SD a opozičné strany zákon o ŠTS podporujú, väčšina členov SNS sa pri hlasovaní o tomto bode zdržala.
Členovia ĽS-HZDS sa podľa Mečiarových slov nebudú snažiť nijakým spôsobom vládny návrh zákona o ŠTS počas druhého čítania v parlamente meniť. "On je od podstaty nesprávny a v rozpore s Ústavou SR. Tak prečo nejaký detail alebo písmeno opravovať?" uzavrel.
Vladimír Mečiar dlhodobo vystupuje proti existencii Špeciálneho súdu (ŠS), na ktorého činnosť má po verdikte Ústavného súdu o jeho protiústavnosti nadviazať práve ŠTS. Expremiér bol podpísaný aj pod podaním, na základe ktorého Ústavný súd vyriekol tento verdikt.