BRATISLAVA. Nedostatky v oblasti cien vysokoškolských internátov zistilo Ministerstvo školstva SR na základe analýzy údajov 20 verejných vysokých škôl (VŠ). Zistené skutočnosti však nemajú taký závažný charakter, aby bolo potrebné uplatniť dočasnú reguláciu, ktorá by zabránila nežiaducemu zvyšovaniu cien na vysokoškolských internátoch. Vyplýva to z informatívneho materiálu ministerstva školstva, ktorý dnes vláde SR predkladal šéf rezortu Ján Mikolaj.
Kontrolu ministerstvo realizovalo po tom, čo Slovenská obchodná inšpekcia na základe podnetu študentov vykonala v januári 2009 šetrenie zamerané na kontrolu cien, ich uvádzanie a zaokrúhľovanie a platieb pri prechode na euro za ubytovanie na internátoch Mlyny patriace bratislavskej Univerzite Komenského. Inšpekcia vtedy zistila, že došlo k nesprávnemu zaokrúhľovaniu cien a konečných súm v 11 prípadoch. V troch zaznamenala zvýšenie cien a rovnako zistila zavedenie jediného spôsobu platby za ubytovania a to bankovým prevodom z účtu.
Na základe požiadavky Cenovej rady vlády SR si ministerstvo vyžiadalo od všetkých verejných VŠ informáciu o cenách ubytovania k 1. septembru 2008, k 1. decembru 2008 a k 1. januáru 2009. Z nej vyplýva, že bez pochybenia pri prechode na euro v cenách ubytovania na internátoch postupovali len tri VŠ - Technická univerzita vo Zvolene, Akadémia umení v Banskej Bystrici a Univerzita J. Selyeho v Komárne. Tri univerzity od 1. januára 2009 zvýšili ceny ubytovania vo vysokoškolských internátoch (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Univerzita Komenského v Bratislave, Prešovská univerzita v Prešove).
K 1. januáru 2009 nesprávne zaokrúhlilo ceny za ubytovanie 11 verejných vysokých škôl, ich pochybenia v zaokrúhľovaní sú podľa ministerstva minimálne (Technická univerzita v Košiciach, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Žilinská univerzita v Žiline, Ekonomická univerzita v Bratislave, Katolícka univerzita v Ružomberku, Trenčianska univerzita A. Dubčeka v Trenčíne, Univerzita veterinárneho lekárstva v Košiciach, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave).
Ministerstvo školstva prerokovalo tieto skutočnosti v apríli a upozornilo na nutnosť zamedzenia nežiaduceho cenového vývoja a na možnosť dočasnej cenovej regulácie. Vyslovilo tiež požiadavku, aby sa v prípadoch, v ktorých sa nepatrne zvýšili ceny ubytovania vo vysokoškolských internátoch počas povinného duálneho zobrazovania cien, hodnôt a platieb, prijali opatrenia na nápravu tak, aby sa ceny napriek ich schváleniu akademickým senátom znížili na pôvodnú výšku. Klub kvestorov odporučil dotknutým verejným vysokým školám prijať opatrenia na nápravu.
Rezort školstva písomne upozorní 11 VŠ a v prípade potreby vykoná ďalšiu kontrolu. Bude zároveň monitorovať ceny za ubytovanie na vysokoškolských internátoch.
Určovanie cien ubytovania a služieb s tým spojených je v kompetencii verejnej vysokej školy. Ceny spravidla schvaľuje akademický senát.