BRATISLAVA.
„Jednoznačne sme za to, aby každá krajina mala svojho komisára. Zvyšuje to podľa nášho presvedčenia reprezentatívnosť, kredibilitu, aj istý pocit vlastníctva k tejto komisii zo strany členských štátov. Po druhé – v doterajšom zložení komisia ukázala, že je akcieschopná, že je funkčná, takže nevidíme vecný dôvod znižovať počet (členov Európskej komisie),“ povedal pre agentúru SITA minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Aby padla dohoda
Slovensko na dnes sa začínajúcom rokovaní lídrov Európskej únie podporí aj ďalšie požiadavky Írska, ktorými podmieňuje prijateľnosť novej zmluvy o fungovaní EÚ.
Medzi nimi je napríklad nezasahovanie do daní, vojenskej neutrality a zákazu potratov. Podľa Lajčáka je prvoradé prijať Lisabonskú zmluvu, aby sa EÚ konečne posunula ďalej.
„Čiže sme ochotní vyjsť írskej strane v ústrety do takej miery, do akej je to prijateľné pre ostatných, aby sme konečne tento proces ukončili.“
Európska rada sa zíde dnes podvečer v Bruseli, dnes bude na rokovaní premiér Robert Fico. V piatok povedie slovenskú delegáciu Lajčák, premiér sa vracia domov, pretože má iný program.
Lídri EÚ na nej budú rozhodovať o ústupkoch Írom a tým aj budúcnosti Lisabonskej zmluvy. Írov čaká druhé referendum, v prvom zmluvu odmietli. Predsedníctvo EÚ tvrdí, že dohoda s Ískom nesmie meniť budúcu zmluvu.
Lisabon však predpokladá zúženie Európskej komisie, Íri trvajú na zárukách, že budú mať vždy komisára. Lisabonská zmluva okrem írskeho referenda čaká na podpis prezidentov v Poľsku a Česku, kde zrejme pôjde po druhýkrát na ústavný súd, na verdikt ústavného súdu čaká aj v Nemecku.
Podporujeme Barrosa
Únia sa má tieto dva dni dohodnúť aj na novom predsedovi Európskej komisie na ďalších päť rokov. Predsedajúce Česko sa bude snažiť o opätovnú nomináciu José Manuela Barrosa. Podporuje ho aj Slovensko.
„Slovensko je pripravené podporiť doterajšieho predsedu komisie Barrosa aj na druhé funkčné obdobie. Máme s ním pozitívne skúsenosti, sme pripravení pracovať s ním aj ďalej,“ povedal pre SITA.
Lídri EÚ budú hovoriť aj o ekonomickej kríze, európskom bankovom dohľade, klíme, o situácii v Iráne po prezidentských voľbách. Očakáva sa aj pozícia k Afganistanu a Pakistanu. Samit ukončí predsedníctvo Česka. Od júla ho na pol roka prevezme Švédsko.