BRATISLAVA. Dosiahnutie zverejňovania zvukových záznamov z rokovaní vlády SR bolo hlavným cieľom návrhu novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorý predložil na rokovanie Národnej rady SR opozičný poslanec Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS).
Jeho iniciatíva však nezískala dosť hlasov členov snemovne a poslanci o nej ďalej nerokovali.
Aby bolo jasnejšie
K zverejneniu záznamov malo dôjsť prostredníctvom internetu na webovej stránke vlády tak, ako je na internetovej stránke Národnej rady SR zverejnený zvukový záznam z rokovania parlamentu. Galbavý upozorňoval, že súčasný zákon o slobodnom prístupe k informáciám zakotvuje právo na ne a vyčleňuje ich okruh, ku ktorým má mať verejnosť prístup.
V niektorých prípadoch právna norma priamo stanovuje, ktoré informácie musia byť zverejnené, napr. v súvislosti s rokovaním parlamentu sú to návrhy zákonov či informácie o priebehu prerokúvania a jeho výsledku.
"V prípade vlády sa musia povinne zverejňovať texty materiálov, ktoré sú predložené na jej rokovanie, ako aj prijaté uznesenia a ich prílohy," vysvetľoval Galbavý s tým, že tento okruh chce rozšíriť o uverejňovanie informácií zo samotného priebehu rozhodovania vládneho kabinetu.
Opozičný poslanec je presvedčený, že týmto krokom by sa dosiahla vyššia informovanosť verejnosti o dôvodoch, ktoré viedli jednotlivých ministrov nielen k predloženiu návrhu, ale aj o prípadných výhradách a pripomienkach jednotlivých členov kabinetu.
"Rozptýlili by sa tiež pochybnosti o transparentnosti niektorých rozhodnutí, či o ich zákonnosti," argumentoval.
Galbavý sa domnieva, že z hľadiska zákona sú síce rokovania vlády neverejné, no samotná neverejnosť podľa neho nie je dôvodom na to, aby verejnosť nemala prístup k informáciám o tomto rokovaní a o dôvodoch, ktoré viedli členov vlády k ich rozhodovaniu.
"Vláda rozhoduje o návrhoch, ktoré sa týkajú práv a povinností občanov, ako aj o peniazoch, ktoré získala z ich daní. Verejnosť by preto mala mať právo na to, aby vedela nielen to, ako sa kabinet rozhodol, ale aj to, prečo sa takto rozhodlo," uvádza v dôvodovej správe.
Súd povedal nie
Zákonodarca priznáva, že svojím návrhom reaguje aj na medializovaný prípad, keď Krajský súd v Bratislave 13. mája zamietol žalobu podpredsedu OKS Ondreja Dostála na Úrad vlády SR, ktorou chcel dosiahnuť, aby mu táto inštitúcia poskytla zvukový záznam z prvého rokovania vlády premiéra Roberta Fica.
Žalobu senát KS podľa jeho predsedu odmietol z viacerých dôvodov. Jedným z nich bolo to, že rokovania vlády SR sú neverejné.
Celá kauza vznikla po tom, ako Dostál požiadal o sprístupnenie zvukového záznamu z prvého rokovania Ficovej vlády. Podľa neho existuje podozrenie, že na ňom bol porušený zákon. Úrad vlády zvukový záznam podľa Dostála odmietol sprístupniť a nevyhovel ani jeho odvolaniu v tejto veci.
Úrad vlády tvrdí, že zvukový záznam nemožno sprístupniť, pretože sa týka fyzických osôb a prejavov ich osobnej povahy. Ďalším argumentom Úradu vlády SR je skutočnosť, že rokovanie vlády bolo neverejné.
Hovorkyňa predsedu vlády Silvia Glendová vtedy reagovala, že Úrad vlády víta rozhodnutie krajského súdu v tejto veci, "ale pokiaľ nebudeme mať v rukách právoplatné rozhodnutie súdu, nebudem viac túto vec komentovať".