Špeciálni sudcovia môžu pokračovať v práci. Za kontinuitu Špeciálneho súdu nakoniec hlasovala aj SNS.
BRATISLAVA. Špeciálny súd nezanikne, hoci o tom v máji rozhodol Ústavný súd. V ten deň, ako bude jeho rozhodnutie platiť, začne pôsobiť nový Špecializovaný trestný súd. Na návrh vlády o tom v skrátenom konaní vo štvrtok rozhodli poslanci.
Ešte niekoľko minút pred hlasovaním to vyzeralo, že nakoniec z dohody Smeru s opozíciou nebude nič.
Ako hlasovali návrh podporilo 119 poslancov proti bolo 5 zdržalo sa 11 Špeciálny súd bude pokračovať ako Špecializovaný trestný súd rozšíria sa jeho právomoci sudcom ostane stála ochrana, členovia odvolacieho senátu budú môcť o ochranu požiadať bezpečnostné previerky sudcov sa rušia príplatok špeciálnych sudcov bude 2-násobok priemernej mzdy, čiže zhruba 1500 eur (45-tisíc korún), celkovo tak zarobia necelých 3700 eur (110-tisíc korún)
Poslanec SNS Jaroslav Paška navrhol totiž pozmeňujúci návrh, ktorým naplno podriaďoval špeciálnych prokurátorov generálnemu prokurátorovi. Opozícia sa zľakla.
Návrh však nakoniec neprešiel a poslanci podporili Špecializovaný trestný súd. Proti sa nakoniec postavilo len HZDS. SNS pôvodne tiež hovorila, že nebude hlasovať za.
Podľa podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej sa poslanci rozhodli odobriť súd po zhodnotení diskusie v pléne. Predseda klubu Rafael Rafaj hovoril o „pomerne intenzívnych odborných rokovaniach“.
Rozhodli podľa neho nielen odborné, ale aj politicko-spoločenské argumenty. „Prečo by sme mali byť zrovna my tou čiernou ovcou?“ vysvetlil, aké argumenty zavážili.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar považuje včerajšie hlasovanie koaličných partnerov za problém. Zaviedol sa podľa neho precedens, že „ktokoľvek sa kedykoľvek môže spájať s opozíciou a to nie je dobré“.
Nemusí to však znamenať koniec koalície. Tá bude pokračovať ďalej, ale strany budú môcť hlasovať bez dohody.
Hlasovaniu o Špecializovanom trestnom súde predchádzali dlhé rokovania opozície so Smerom. Znamenali aj viaceré ústupky. Podľa Daniela Lipšica z KDH ide o víťazstvo slušných ľudí. „Po dlhej dobe sa ľudia prevažnou väčšinou a bez ohľadu na stranícke tričko vyjadrili veľmi jasne – vôľou zachovať Špeciálny súd,“ povedal Lipšic, ktorý ako bývalý minister spravodlivosti stál pri zrode tohto súdu.
Pôvodne trval na tom, aby špeciálnym sudcom ostali bezpečnostné previerky. Nakoniec v záujme kontinuity ustúpil, hoci práve previerky mali zabezpečiť, aby sa na Špeciálny súd dostali len morálne bezúhonní a neskorumpovateľní sudcovia.
V záujme zachovania súdu prídu jeho sudcovia aj o podstatnú časť svojich platov. Namiesto príplatku šesťnásobku priemernej mzdy budú mať dvojnásobok. Pôvodný vládny návrh počítal s tým, aby sudcovia nemali stálu ochranu. Nakoniec ju budú mať a v prípade, ak o to požiadajú, dostanú ju aj sudcovia v odvolacom senáte z Najvyššieho súdu.
Predseda súdu Michal Truban schválený zákon prijal a hovorí, že zohľadňuje všetko, čo pôvodne ústavní sudcovia označili za protiústavné. Dôležité je, že umožňuje tiež pokračovať v prejednávaných veciach na Špeciálnom súde.
„Hlasovanie väčšiny poslancov zohľadnilo požiadavku občanov,“ povedal.

Beata
Balogová
