SME
Streda, 17. júl, 2019 | Meniny má Bohuslav

Číňania bili Slovákov, polícia stála

(AKTUALIZOVANÉ 23:30, KOMENTÁRE, VIDEÁ, FOTOGALÉRIE) Aktivistov za ľudské práva bili v centre Bratislavy priaznivci čínskeho režimu.

Polícia zadržiava aktivistov.Polícia zadržiava aktivistov.(Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL)
 • Pokojné stretnutie ľudskoprávnych aktivistov sa skončilo strkanicami, útokmi, bitkou aj zatýkaním.
 • Prívržencom prezidenta Číny sa nepáčili plagáty a transparenty požadujúce dodržiavanie ľudských práv.
 • Členovia tzv. Uvítacieho výboru trhali transparenty z rúk aktivistov.
 • Slovenská polícia zadržala viacerých aktivistov a vytlačila ich spred Prezidentského paláca.
 • Aktívnejší boli členovia čínskej ochranky, ktorým slovenskí policajti nebránili.
 • SDKÚ žiada ministra vnútra, aby v piatok doobeda prišiel do parlamentu vysvetliť postup polície.
 • Palko volal Packovi, nech prepustí zatknutých protestujúcich.

 • Prezidenti po bilaterálnom stretnutí nedali novinárom možnosť pýtať sa.
 • Gašparovič povedal, že je spokojný s tým, že Slovensko navštívil "prezident jeden a polmiliardového národa.
 • Rokovaniam podľa prezidentov dominovala zhoda a priateľská atmosféra. Hovorili o hospodárskej a ekonomickej spolupráci a tiež o svetovej ekonomickej kríze.

BRATISLAVA. Strkanice, buchnáty, modriny a tržné rany. Pred prezidentským palácom sa strhol vo štvrtok pred príchodom čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa konflikt jeho priaznivcov z čínskej komunity a aktivistov kritizujúcich porušovanie ľudských práv v Číne.

Prevahu mali Číňania, ktorí napádali ľudí a brali im plagáty aj vďaka tomu, že policajti sa stavali pri potýčkach na ich stranu, alebo nereagovali.

Musím s naším premiérom súhlasiť. Pre miliardovú Čínu neznamená malá slovenská ekonomika nič. Zato politicky sme pre ňu úlovok.
Miriam Zsilleová o čínskej návšteve - čítajte tu

Stĺpček Lukáša Filu: Princípy - čítajte tu

Na čo sa nepýtať čínskych politikov

Tibet a dalajláma

Pre Čínu je dalajláma separatista, ktorý ohrozuje štát. Keď sa s ním stretol francúzsky prezident Sarkozy, Čína zakázala dovoz Renaultov, lebo sú nebezpečné.

Ľudské práva

Čínske väznice sú plné politických väzňov, ktorí sú často mučení. V krajine je dlhodobo najviac popráv na svete, nie sú tam slobodné médiá.

Uznanie Taiwanu

Demokratický Taiwan považuje Peking za svoje územie.

Historické tabu

V Číne je zakázané hovoriť o potlačenom povstaní Tibeťanov v roku 1959 či masakre na námestí Tien­an­men v roku 1989.

Komentovanie vnútropolitických pomerov Číny

Hákliví sú na spochybňovanie vedúcej úlohy strany.


Šesť zadržaných slovenských aktivistov za ľudské práva a traja Číňania, ktorí prišli podporiť prezidenta Chu Ťin-tchaa. Ďalej surovo dobitý prorektor UK Peter Osuský s hematómom na ruke i na hlave a roztrhanou košeľou či krvavá členka v Číne prenasledovaného hnutia Falun Gong.

To je len čiastočné skóre konfliktov spred Prezidentského paláca pod dohľadom slovenskej polície. Tá situáciu, podobne ako pri osamotenom proteste Kazašky Balli Marzecovej v roku 2007, nezvláda.

Potýčky slovenských i rakúskych Číňanov, ktorí prišli vítať svojho prezidenta so slovenskými, českými i rakúskymi aktivistami za ľudské práva a prívržencami cvičenia Falun Gong občas pripomínali zábery spred roku 1989.

Polícia akoby útoky na slovenských aktivistov nevidela - pomer zadržaných Slovákov i Číňanov tiež dokazuje, že polícia miesto ochrany slovenských občanov venovala pozornosť našepkávaniu čínskych kolegov v oblekoch a s vysielačkami v ušiach.

Policajti zatkli Ondreja Dostála z Konzervatívneho inštitútu, ktorý sa snažil zabrániť brutálnemu zákroku polície proti mladíkovi Robertovi Mihálymu. Ten si pred Číňanmi len bránil plagát a vyzýval políciu na pomoc.

Okrem Dostála zatkla polícia päť slovenských aktivistov – napríklad teológa a publicistu Michala Havrana ml. či mladého ortodoxného žida a troch Číňanov. Aktivisti na polícii hodiny vysvetľovali, ako konflikty prebiehali. Dostál nevedel, či bude vypovedať ako svedok, alebo ako predvedený.

Polícia je spokojná

Hovorca krajského riaditeľstva policajného zboru v Bratislave František Peczár tvrdí, že všetko bolo v poriadku. „Polícia zásah zvládla. Uskutočnila ho tak, aby bol udržaný verejný poriadok.“ Minister vnútra Robert Kaliňák sa k zásahu nechcel vyjadriť, najprv si chce objasniť podrobnosti.

Práve členovia čínskych organizácií, ktorí v stredu SME tvrdili, že chcú zabrániť „zlým ľuďom robiť neporiadok“ vyvolávali problémy. Aktivistom za ľudské práva vytrhávali transparenty, zakrývali ich čínskymi vlajkami. Na Hodžovom námestí sa to hemžilo Číňanmi s červenými šiltovkami v rukách s vlajkami Číny i Slovenska, Číňanmi v oblekoch s visačkami s nápisom „uvítací sprievod“ i s vysielačkami v ušiach.

Krvavá obeť

Presne 22 schodov sa kotúľala prívrženkyňa hnutia Falun Gong, kým pristála na dlažbe podchodu pri Prezidentskom paláci. Číňanka Su mala zakrvavenú tvár a rozbité slnečné okuliare. Zo schodov ju zhodili traja muži v oblekoch so slovensko-čínskymi visačkami. Rozhneval ich jej žltý transparent, „Falun gong je dobrý“.

su.jpgZačali do nej strkať, až skončila dolu. Keď to videli okoloidúci, kričali na políciu, aby zasiahla. Policajti za zátarasami pri Prezidentskom paláci stáli a nereagovali. „Fuj, polícia,“ začali kričať. „Gašparovič sa spriahol s komunistami,“ hovorí jeden. „Prečo zatýkajú Slovákov a Číňanov nie,“ reagoval na pasivitu polície muž v stredných rokoch. Dorazila sanitka, ošetrili krvavú tvár Su. Troch útočníkov nikto z policajtov nehľadal.

Starosta Starého mesta Andrej Petrek chvíľu pred príchodom čínskeho prezidenta prišiel na Hodžovo námestie a cez policajný mikrofón nepovolené zhromaždenie rozpustil. Policajný šík všetkých vytlačil z Hodžovho námestia na blízku Banskobystrickú ulicu.

Nespokojný odchod

Keď ani tam aktivisti nemohli pre čínske vlajky ukazovať transparenty, začali kričať. Číňania odpovedali hlasným spevom, páni v oblekoch s vysielačkou v uchu s nimi. Situácia sa upokojila, až keď starosta Petrek čínsky uvítací výbor pre nepovolené zhromaždenie z Banskobystrickej ulice vykázal.

Nespokojní Číňania s pokrikmi museli odísť na Námestie 1. mája, kde mali povolené ďalšie „uvítacie“ aktivity. Ondrej Dostál z Konzervatívneho inštitútu a ďalší aktivisti - neplnoletý Róbert Mihály či publicista Michal Havran zatiaľ vypovedali na polícii.

Občianskeho aktivistu Ondreja Dostála odviedla z Hodžovho námestia v Bratislave síce polícia, ale napokon je z neho poškodený.

Ako pre agentúru SITA vysvetlil bratislavský krajský policajný riaditeľ Pavel Brath, pri incidente si Dostál chránil majetok.

Skupinke aktivistov, s ktorou Dostál prišiel na námestie upozorniť na problematiku ľudských práv v Číne počas návštevy čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa, totiž chcel prívrženec opačného tábora ukoristiť transparent. Dostál však podľa Bratha na námestí neposlúchol policajta, preto ho z námestia odviedli, potom sa vysvetlilo, ako k incidentu došlo.

Dostál: Polícia nás nebránila

Zvolávateľ slovenského protestu za ľudské práva v Číne ONDREJ DOSTÁL skončil v cele. Za to, že sa ozval pri tvrdom zatýkaní mladého aktivistu.

Čo sa udialo pred prezidentským palácom?

„Videl som, ako sa opakovane snaží skupinka našich aktivistov rozprestrieť plagát s nápisom Ľudské práva v Číne a organizovaná skupina Číňanov vždy rozprestrela svoj transparent pred tým ich, aby ho nebolo vidieť. Keď slovenskí aktivisti žiadali políciu, aby zasiahla a umožnila im vyjadriť svoj názor, tá nereagovala. Potom som videl, ako sa policajti pokúšajú odviesť jedného z aktivistov dosť brutálnym spôsobom. Snažil som sa tomu zabrániť a pri tej príležitosti rovno odviedli aj mňa.“

Máte pocit, že polícia zasahovala rovnako proti Číňanom ako proti aktivistom za ľudské práva?

„Vôbec nereagovali na naše podnety. Polícia nebránila právo slovenských občanov vyjadriť vlastný názor. Zasahovala viac proti nim.“

Ako to pokračovalo na policajnej stanici?

"Zatiaľ sa ma nikto nič nepýtal. Bol som za mrežami, ale ešte som nebol vypočutý. Neviem vôbec, či budem vypovedať ako poškodený alebo ako predvedený. Predviedli aj mladého aktivistu Roberta. V druhej cele bol Michal Havran mladší, jeden príslušník Falun Gongu a jeden ortodoxný žid. Už mi volal aj bývalý minister vnútra Vladimír Palko i súčasný minister Robert Kaliňák, čo sa stalo a či som v poriadku.“

Martina Kováčová

SDKÚ žiada Kaliňáka o vysvetlenie

SDKÚ vyzýva ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby v piatok o 11.00 h prišiel do parlamentného pléna vysvetliť zásah polície voči demonštrantom, ktorí pred Prezidentským palácom v Bratislave protestovali proti návšteve čínskeho prezidenta.

Pred sídlom prezidenta skupina Číňanov napadla slovenskú skupinu demonštrantov. Polícia upokojovala situáciu zásahom voči Slovákom. „V podstate polícia podľa dostupných informácií nijakým spôsobom slovenským občanom nepomohla, skôr opačne,“ povedal poslanec za SDKÚ Martin Pado.

Prezidenti si hrkútali, novinári sa nesmeli pýtať

Za prísnych bezpečnostných opatrení, po vytlačení demonštrantov spred Prezidentského paláca a s pol až trištvrtehodinovým meškaním sa začalo v Bratislave rokovanie prezidentov SR a Čínskej ľudovej republiky (ČĽR).

Ivan Gašparovič a Chu Ťin-Tchao predstúpili pred niekoľko desiatok novinárov zo Slovenska, Číny, ale aj z Česka len s krátkymi vyhláseniami.

Nemali preto šancu opýtať sa napríklad na to, či bolo predmetom rozhovorov aj dodržiavanie ľudských práv v Číne.

Ako vo svojom vyhlásení uviedol čínsky prezident, hovorili aj o tom, že bilaterálne vzťahy sa budú naďalej rozvíjať na základe vzájomného rešpektu a vzájomného nezasahovania do vnútorných vecí druhej strany.

Rokovaniam podľa prezidentov dominovala zhoda a priateľská atmosféra. Hovorili o hospodárskej a ekonomickej spolupráci a tiež o svetovej ekonomickej kríze. Prezident Gašparovič netajil spokojnosť s návštevou Chu Ťin-Tchaa.

Ako povedal v úvode svojho vyhlásenia, je spokojný s tým, že Slovensko navštívil "prezident jeden a polmiliardového národa, prezident, ktorý prišiel na stretnutie s prezidentom malého Slovenska hovoriť o tom, ako by sme mohli spolupracovať".

Podľa Gašparoviča hovorili aj o možnosti investovania čínskej strany v SR, o spolupráci v oblasti telekomunikácií, informačných technológií, stavebníctva, automobilového, leteckého a strojárskeho priemyslu a tiež o možnej spolupráci v rámci PPP projektov vo výstavbe diaľnic, tunelov a železníc. Diskutovali o vedeckej, výskumnej, kultúrnej a ďalšej výmene. Chu Ťin-Tchao okrem iného pripomenul, že ide o vôbec jeho prvú návštevu Slovenska, pri ktorej pocítil "veľmi priateľské pocity slovenského ľudu k čínskemu".

cin2.jpg

Biznis s čínskym drakom

Čínski podnikatelia si všimli Slovensko, naši to chcú využiť.

BRATISLAVA. Päť kontraktov našich firiem s čínskymi partnermi má byť výsledkom návštevy čínskeho prezidenta. Na dnešných raňajkách s prezidentmi sa zúčastní dvadsať slovenských spoločností.

Spoluprácu s čínskou spoločnosťou na tri roky podpíše napríklad Matador Automotive z Dubnice nad Váhom.

„V strojárskych technológiách a robotizačných linkách máme čo ponúknuť,“ hovorí Dušan Koblišek. Matador ešte ako jednotná firma podnikajúca v technológiách i gumárenstve cestovala v roku 2007 do Číny s premiérom Robertom Ficom. Gumárenský Matador Continental z Púchova v čase krízy spoluprácu s čínskym partnerom ukončil.

Slovenské energetické strojárne (SES) Tlmače dnes kontrakt nepodpíšu, no čínskym partnerom povedia, že sú pripravení. Do roku 2005 dodali elektrárni Shen Tou kotly na spaľovanie uhlia, teraz sa uvažuje o rozšírení elektrárne o dva bloky. „Ak dôjde k rozhodnutiu rozšíriť túto elektráreň, ponúkneme svoje skúsenosti,“ hovorí Martin Paštika, generálny riaditeľ SES.

Vývoz vína po návšteve Číny s premiérom rozbehol Eduard Šebo z United Industries. Nedávno po dlhých rokovaniach podpísal zmluvu na dodávky za milión eur. Tvrdí, že urobiť obchod z jedinej návštevy s premiérom je nemožné. Šebo je priateľom premiéra a má blízko k Smeru.

Prezident Slovensko-čínskej obchodnej komory Ivan Haluška tvrdí, že Slovensko na čínskom trhu nevyužíva príležitosti. „Číňanom netreba ponúkať masovú výrobu, ale dobrý nápad na spoluprácu. Potenciál je v oblasti strojárenstva, informačných systémov i high-tech technológií.“ Ekonomickú krízu považuje za šancu – Čína si všimla náš malý trh a potrebuje nahradiť straty z obchodu s USA.

Na návštevu Číny spred dvoch rokov nadviaže aj Peter Paulen zo spoločnosti Klario. Spolu s Technickou univerzitou založil Konfuciov inštitút, kde s Číňanmi spolupracuje v oblasti vzdelávania
a kultúry, venuje sa tiež obchodu – s technológiami či obnoviteľnými zdrojmi.

Martina Kováčová

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Elektromobily kúpime lacnejšie. Na cestách bude viac ekovozidiel
 2. Už to na vás niekedy padalo?
 3. Príbeh Maťa Homolu: Od malička srdcom pretekár
 4. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo
 5. Dvanásť zaujímavých výletov na spestrenie dovolenky v Turecku
 6. Tohtoročná Pohoda bude BEZ starostí
 7. Výnimočná učiteľka z Ružomberka
 8. Tipy, ako si vybrať najlepší televízor a ušetriť až 1960 €
 9. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Bulharsku
 10. Priláka Bratislava prestížne kongresy?
 1. Buďte na cestách v bezpečí pomocou kamery Mio MiVue 751 !
 2. Elektromobily kúpime lacnejšie. Na cestách bude viac ekovozidiel
 3. Tipy kde ušetríte najviac a čo si rozhodne nenechajte újsť
 4. Oslava 50. výročia pristátia na Mesiaci aj v Košiciach
 5. Už to na vás niekedy padalo?
 6. Príbeh Maťa Homolu: Od malička srdcom pretekár
 7. 15. ročník letnej školy pre študentov z TEC Monterrey, Mexiko
 8. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo
 9. S Erasmom v Českej republike
 10. Životné jubileum profesora Ing. Ivana Gschwendta, DrSc.
 1. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch 24 307
 2. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Bulharsku 10 412
 3. Výnimočná učiteľka z Ružomberka 10 391
 4. Dvanásť zaujímavých výletov na spestrenie dovolenky v Turecku 8 684
 5. Rezervujte si last minute dovolenku so zľavou až do 70% 7 337
 6. Koľko stojí najlacnejší elektromobil? Cena vás poteší 7 028
 7. Nauč sa ovládať svoje auto! Skryté funkcie kľúča 5 817
 8. Tipy, ako si vybrať najlepší televízor a ušetriť až 1960 € 5 106
 9. Tohtoročná Pohoda bude BEZ starostí 3 991
 10. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo 3 595

Téma: Čína


Hlavné správy zo Sme.sk

Pod bratislavským obchvatom našli azbest, potvrdil Érsek

Diaľnice v okolí hlavného mesta stavia konzorcium okolo firmy Cintra.

Práce na bratislavskom obchvate.
Na snímke zľava Austrálčan Caleb Ewans (Lotto Soudal), Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) a holandský cyklista Dylan Groenewegen (Jumbo Visma) v cieľovom šprinte siedmej etapy pretekov Tour de France z Belfortu do Chalon sur Saone (230 km) 12. júla 2019.
Predseda Národnej rady Andrej Danko.

Smeje sa na ňom celý internet. Najlepšie vtipy o Dankovom stožiari

Stavíme sa, že naň zavesí vlajku výložiek.

Neprehliadnite tiež

Liberálne strany by mali ísť podľa Mosta do volieb na jednej kandidátke

V prípade, že sa politikom liberálneho prúdu nepodarí nájsť dohodu, Most si vie predstaviť aj iné riešenie.

Ábel Ravasz.

SNS voľbu rešpektuje, šéfka eurokomisie je podľa Klusa kompromis

Von der Leyenová môže byť podľa progresívcov dobrou šéfkou eurokomisie.

Vo väčšine neverejných stacionárov našli pochybenia

Pri verejných zariadeniach bolo podľa Ondruša pochybení výrazne menej.

Štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš

SaS chce, aby hlasovanie o stratifikácii bolo spojené s vyslovením dôvery vláde

Na to, aby reforma nemocníc prešla, potrebuje Kalavská 90 hlasov.

Jana Cigániková.